Výchozí strana

Internetový deník
Zde najdete mé zápisky, poznámky a krátké texty. Reagovat na ně můžete e-mailem drnespor@gmail.com. Nikomu neručím za to, že jeho dopis uveřejním. Ručím ale za to, že žádný dopis neuveřejním, jestliže ho někdo označí za důvěrný. A ještě něco důležitého: Střízlivosti zdar!

26. 2.
Nové video Praktikujte, jak to cítíte, a vneste do těla harmonii. Máme i anglicky
---
Divoch na kole
Večer jsem se vracel domů. Proplétal jsem se mezi zaparkovanými auty, až jsem přišel na chodník. Kousek přede mnou zabrzdil rychle jedoucí cyklista. Zamumlal cosi jako „promiň“.
Řekl jsem důstojně: „Tohle je chodník, ne silnice.“
Dotyčný za tuto zásadní informaci nebyl vděčný. Jel po chodníku rychle pryč a cosi na mě pokřikoval. Doma jsem o tom uvažoval. Asi se toho člověk dotklo, že ho považuji za hlupáka. Jak se měl reagovat místo toho? Šlo by třeba říci: „Měl byste jezdit opatrně, na chodníku zvlášť.“
---
Radikální přijetí
O radikálním přijetí vycházejí knihy a články pro odborníky i veřejnost. Oč se jedná? Kvůli tomu, co nelze změnit, nemá smysl se trápit. To se týká nás samých i dění kolem. Připomíná to modlitbu míru Anonymních alkoholiků, kde prosíme o schopnost v klidu přijímat nezměnitelné. Jeden současný učitel meditace své přednášky končil slovy „Je to takové, jaké to je.“ Místo toho by se dalo říci „Je to tak a nejinak.“ Kdybychom se vrátili v čase, dávný mistr jógy Pataňdžali radil být spokojený s tím, co člověk má a co je. Posuďte sami, jestli je lepší spokojenost nebo stačí klid.

25. 2.
My a opice
Kniha „Nahá opice“ („The Naked Ape“) anglického zoologa Desmonda Morrise z roku 1967 porovnává člověka s jinými živočišnými druhy. Pravda, s lidoopy máme mnoho společného, včetně většiny genetického materiálu. Osobně ale považuji za důležitější se soustředit na to, v čem jsme jako lidé jedineční. Sem patří střízlivost, tj. schopnost si to či ono odepřít ve svém zájmu i zájmu druhých.
---
Pan Veselý ví své
Panu Veselému někdo řekl: „Není nad chuť piva!“
Pan Veselý se zasmál: „To by šlo říci, že není nad delirium a cirhózu. Co ty víš o životě? Pil jsi někdy čaj z Modravých hor v jižní Indii? Znáš kvalitní vysokohorské čaje je Šrí Lanky? O jemných bílých čajích také nemáš potuchy. A to chceš někoho poučovat!“

24. 2.
Odpověď na dotaz, jak souvisí zneužívání drog a schizofrenie
Zneužívání psychoaktivních látek, zejména marihuany v mladším věku, je opravdu spojeno s vyšším rizikem schizofrenie. Není ale jasné, zda droga byla jednou z příčin tohoto onemocnění, nebo „jen“ vedla k tomu, že se projevila skrytá genetická či jiná dispozice. Marihuana a jiné drogy mohou obtíže při schizofrenii krátkodobě přehlušit, ale dlouhodobě toto onemocnění zhoršují. Je to podobné jako s alkoholem. Někdo je smutný, v opilosti se cítí lépe, jenže pak je mu o hodně hůř. Lidé se schizofrenií udělají dobře, když budou abstinovat a řádně se léčit. Zvýší se tak pravděpodobnost stabilizace stavu nebo vyléčení této nemoci.
---
Nejlepší anekdoty
Britští vědci zjišťovali, jaké vtipy se nejvíc libí lidem v různých částech světa. Většina nejlepších vtipů by mě nerozesmála. Tak alespoň jeden roztomile sebeironický.
„Ženy o mě říkají, že jsem ošklivý. Pak zjistí, jaké mám příjmy. Říkají: Je ošklivý a ještě chudý.“
Ani tato anekdota se nebude líbit každému. Ke smíchu a usmívání se naštěstí nepotřebujeme vtipy. Kdo se chce smát, ten si důvod najde. Třeba střízlivost: Ejchuchú, Ejchuchú střízlivý a na suchu. Kromě toho je možné se smát jen tak a bez důvodu.

23. 2.
Desatero zdraví: co opravdu potřebujeme
– Vzduch, s tím souvisí nekouřit.
– Voda, tj. dostatečná hydratace.
– Přiměřeně spát, to patří k nejpříjemnějším způsobům, jak zlepšit myšlení i celkové zdraví.
– Fyzická aktivita včetně chůze.
– Výživa: Dbát na přiměřenou hmotnost a jíst více zeleniny. Zelenina a ovoce obsahují vlákninu a další důležité látky, pomáhají v prevenci vysokého krevního tlaku, srdečních onemocnění, mozkových příhod a rakoviny. Zelenina také snižuje riziko očních a trávicích problémů a má pozitivní vliv na hladinu krevního cukru.
– Dbát na dobré mezilidské vztahy.
– Vyhýbat se zbytečnému stresu a stres dobře zvládat. V tom pomáhají kromě fyzické aktivity i jóga a relaxační techniky. Jejich nahrávky jsou volně na webu drnespor.eu.
– Vyhýbat se alkoholu, drogám a hazardu.
– Dbát na náležitou zdravotní péči, chodit na kontroly atd.
– Vyhýbat se zbytečnému riskování, např. vozovku přecházet opatrně a dbát na bezpečnost při řízení, práci i sportu.

22. 2.
Na portálu Vedavyzkum.cz se mnou vyšel tento rozhovor.
---
Rychlá léčba
Pan Veselý měl sklon druhým závidět. Uvědomoval si to, a tak jednou požádal Vyšší moc, ať mu pomůže. Nějakou dobu se nic nedělo. Pak se jednou uprostřed noci objevil v jeho místnosti doktor. Řekl mu: „Ten váš problém vyřešíme. Řekněte mi, komu závidíte?“
„Lidem na Nové Zélandu.“
„Pan Veselý se ocitl v této zemi. Bylo tam zdravé podnebí a hezká příroda. Ale připadlo mu, že se ocitl na konci světa. Pan Veselý nato: „Je tu sice hezky, ale je to zapadákov. Chci do USA.“ Vcukuletu se ocitl v jakémsi americkém velkoměstě. Výškové budovy, hluk, množství aut a spěchající lidé ho znervózňovali. Pan Veselý řekl: „Zlatá střední Evropa.“
Doktor mu s úsměvem navrhl: „Nechtěl byste ještě zkusit Čukotku, Zimbabwe nebo Šalamounovy ostrovy?“
Pan Veselý tyto lákavé nabídky odmítl. Nato se ocitl zpátky ve své posteli a uviděl toho podivného doktora.
Ten zrovna odcházel a spokojeně prohodil: „A je to.“

21. 2.
Hloupě
Chytrost považují lidé za přednost. Je to pochopitelné, jenže chytrost má i nevýhody. Myšlení spotřebuje hodně energie. Existuje jedna prostinká meditační technika. Stačí hloupě sedět. Podobně je možné hloupě chodit, cvičit, spát nebo čekat. Aktivovat svůj inteligentní mozek je snadné. Umíme ho ale na chvíli vypnout? Elektrické spotřebiče také nenecháváme zapnuté pro nic za nic.
---
Milující laskavost
Jedna moje dobrá známá praktikuje mnoho let Meditaci milující laskavosti. Jednou za tmy a v dešti šla na autobus. Při tom bezděčně zakopla o pohozenou plechovku. Bez ohledu na déšť dala plechovku do koše a řekla: „Co kdyby na ni někdo šlápnul.“ Zmíněná meditace člověka opravdu proměňuje.

20. 2.
Anglická verze videa Pro dobrý vztah ke svému tělu, nadhled a energii.
---
Nové audio Pro dobrý vztah ke svému tělu, nadhled a energii.
---
Fyzická aktivita a nálada
Fyzická aktivita, což může být i úklid nebo práce na zahradě, náladu většinou projasní. Nejen to, fyzická aktivita zvyšuje odolnost mozku proti změnám ve vyšším věku a zlepšuje myšlení i rozhodování. Co se týče mechanismů, těch je řada:
– Fyzická aktivita prospívá srdci. Co je dobré pro srdce, je dobré pro mozek, protože srdce zajišťuje optimální průtok krve v mozku.
– Fyzická aktivita snižuje riziko zánětů v těle i v mozku. Chronický zánět je spojen s vyšším rizikem řady mozkových onemocnění.
– Fyzická aktivita usnadňuje zvládání stresu, bažení a rizikových emocí.
– Fyzická aktivita zvyšuje neuroplasticitu, tj. schopnost mozku se přizpůsobovat změnám. Napomáhá vytváření nových nervových buněk a neuronových sítí.
– Fyzická aktivita posiluje zdravé sebevědomí a soběstačnost.
– Při působení fyzické aktivity hraje roli také zvýšené uvolňování určitých působků, jako je dopamin.

19. 2.
Nové video: Pro dobrý vztah ke svému tělu, nadhled a energii.
---
Na web jsem nově dal brožuru, který vyšla v roce 1994.
Nešpor K., Knaisl J, Knaislová I. Pročisťovací postupy jógy.
---
Čaj je rafinovaný nápoj
Že je v čaji kofein, to ví skoro každý. Při prvním nálevu se nejvíce kofeinu uvolní z černých čajů. Jenže z bílých a zelených čajů lze připravit více nálevů a tím se množství kofeinu vyrovná. Kromě toho obsahují čaje polyfenol epigallokatechin-gallat (EGCG) a aminokyselinu l-theanin. Obě tyto látky zklidňují. Nejvíce EGCG bývá zelených a bílých čajích, v případě l-theaninu se odborníci rozcházejí. Svoji roli hraje i teplota vody a délka louhování. Při kratší době louhování se do nálevu uvolní především kofein, při delším louhování se do nálevu dostane více EGCG a l-theaninu.

18. 2.
Nové video Dva bankovní účty. Máme i anglicky.
---
Ocet jako čistící prostředek: výhody a nevýhody
Výhody: Ocet lze použít jako účinný čistící prostředek. Je levný, snadno dostupný, ekologický a nedráždí kůži. Ocet navíc působí proti bakteriím a plísním, i když ne v takové míře, jako desinfekční prostředky. S pomocí octa lze čistit nerezové nádobí a rychlovarné konvice. Doporučuje se také přidat trochu octa do vody na máchání prádla, zneutralizuje to alkalické prací prostředky, což je šetrnější pro kůži.
Nevýhody: Ocet si neporadí s mastnou špínou tak jako saponáty. Údajně se nehodí k čištění tvrdého dřeva, žuly, mramoru a keramiky. Tím si ale nejsem jist, ocet používám i na keramické nádobí a nepozoroval jsem problémy.
---
Zázračné místo na vaší hlavě
Tím je bod GV20 zvaný „Sto setkání“. Nachází se na samém temeni hlavy a v jeho těsném sousedství jsou body zvané „Čtyři moudrosti boží“. Bod GV 20 má podle tradice mnohostranné použití:
– Zklidňuje mysl, mírní úzkosti i předrážděnost.
– Posiluje mozek, mírní poruchy paměti a nespavost.
– Zahřívá a vyživuje kostní dřeň.
– Je užitečný při prolapsu vnitřních orgánů.
– Pomáhá při bolestech hlavy a šíje, ucpaném nose a závratích.
– Je užitečný při průjmech.
– Prospívá pohlavním orgánům mužů i žen a mírní potíže při hemeroidech.
– Prospívá smyslovým orgánům a mírní tinnitus.
Asi málokdo si bude tento bod ošetřovat jehlou. Existuje ale řada možností, jak ho namasírovat (viz video). Praktikujte podle potřeby nebo třikrát denně tři minuty. Moje oblíbená možnost je kroužení. Na konci cvičené vždy stahujte energii dolů do břicha, uklidňuje to, a energie se tak uloží.

17. 2.
Legrácky a taškařice
Klíčem úspěchu při zvládání návykové nemoci je vytrvalost a dlouhodobé doléčování. Pro střízlivé přátele jsem mimo jiné vytvořil cvičení znázorňující, jak se doléčují delfíni, medvědi, medúzy, šneci, veverky, žáby, hraboši, slepice, jeleni a jak vypadá mítink Anonymních alkoholiků v Africe. Proč všechny tyhle legrácky a taškařice? Protože opakování je matka střízlivosti.

16. 2.
Nové video Opičák abstinent jí zeleninu, a pak si natřásá bříško. Máme i anglicky.
---
Tři šálky
V roce 2022 zjišťoval tým vědců, zda existuje souvislost mezi pitím čaje a rizikem vzniku demence. Ukázalo se, že těch, kdo pijí čaj, je riziko nižší. Optimální dávka čaje byla tři šálky denně, autoři nerozlišovali, zda se jednalo o černý nebo zelený čaj. Studie byla provedena v britské populaci a ve Velké Británii pijí nejčastěji černý čaj. Ještě účinnější než čaj jsou střízlivost, přiměřená tělesná aktivita a dostatek spánku.
Odkaz: Hu, HY., Wu, BS., Ou, YN. et al. Tea consumption and risk of incident dementia: A prospective cohort study of 377 592 UK Biobank participants. Transl Psychiatry 2022; 12:171
---
Přísady do čaje
Není v rozporu s tradicí dávat do čaje něco jiného než čajové lístky. Čínský čaj osmi pokladů je údajně znám po staletí, byť bylo jeho pití vyhrazeno aristokracii. Jak název napovídá v tomto čaji lze nalézt kromě čajových lístků sedm dalších ingrediencí. Následující přehled přísad do čaje není zdaleka úplný, berte ho jako inspiraci pro vlastní tvořivost. Jestliže máte v úmyslu přísady sníst, je užitečný v hrnek s keramickým sítkem. Pod sítko dáte čaj na sítko např. ovoce. Po přiměřené době přemístíte přísady do jiné nádoby a přidáte k nim přecezený čaj.
Přísady do čaje
Byliny a koření: Kustovnice, ženšen, lilie, lékořice, chryzantéma, jujuba, lotosové výhonky, hloh, růže, měsíček, skořice, levandule, máta, bazalka, badyán, anýz, zázvor, kardamom, kurkuma.
Ovoce: Kůra citrusů, ananas, rozinky, citrón, jahody, maliny.
Další přísady: Sezam, cukr, med, vanilka, mléko, nastrouhaná mandle.
Kdo si někdo nechce přípravu čaje komplikovat, kromě lístků čaje tam nic dalšího nedá. I to je skvělá možnost.

15. 2.
Nové video Opičák abstinent dává kamarádům meloun. Máme i anglicky.
---
Předat, ale komu nebo kam?
Anonymní alkoholici radí předávat Vyšší moci to, co nemůžeme změnit.
Ale co když někdo na Vyšší moc nevěří. Tak by mohl věřit fyzice. Podle ní existuje horizont událostí. To je plocha v časoprostoru tvořící hranici, za kterou události nemohou ovlivnit pozorovatele. Ateista může něco poslat za svůj horizont událostí. To je nějakých 16 miliard světelných let a mělo by to stačit.
Hrdého abstinenta Stanislava  pozve škůdce do brlohu U zatuchlého kňoura.
Stanislav odpoví: „Chození do hospod je daleko za horizontem mých událostí.“
Pak Stanislav rychle zmizí za škůdcův horizont událostí.

14. 2.
Nové video Král a královna
---
Osobní prospěch
Jeden novinář se mě zeptal, jestli mi psaní knih přináší po psychologické stránce nějaký užitek.
Odpověděl jsem: „Aby člověk druhým něco srozumitelně vysvětlil, musí o tom hlouběji přemýšlet. Nejdříve to musí vysvětlit sobě. To je užitečné pro čtenáře i pro autora. Něco psát energii nedává, ale spíše ji bere. Když potřebují energii nebo se uklidnit, tak cvičím, jógu a čchi-kung. Pomáhají i úsměv a smích.“

13. 2.
Spravedlnost
Jednou jsem se zeptal střízlivých přátel, kdo věří ve vyšší spravedlnost. Přihlásila se většina. Potěšilo mě to i překvapilo. Dějiny lidstva jsou dějinami nespravedlnosti, a to i v klidných dobách, natož během válek. Nespravedlnost kvete i dnes. Existuje-li Vyšší spravedlnost, tak si mnohdy dává na čas. Lze se jen dohadovat, jestli k vyúčtování dochází v očistci, podsvětí, v dalších převtěleních nebo tam i tam.
Věřit ve vyšší spravedlnost může někomu připadat naivní, ale je to užitečné. Člověk si pak dává lepší pozor na to, co dělá a co říká.
---
Jak si pokazit náladu a jak ji zlepšit
Nejprve jak si pokazit náladu. Zhlédněte televizní zprávy. Kdyby to nestačilo, tak dvoje. Jestli jste mimořádně odolní, přidejte ještě jedny. To už je ale hazardování s duševním zdravím.
Nyní jak náladu zlepšit:
– Choďte, cvičte, buďte fyzicky aktivní.
– Z mého webu drnespor.eu si pusťte relaxační nahrávku.
– Buďte užiteční.
– Poděkujte za tři dobré věci, které vás potkaly.
– Buďte střízliví a najděte si střízlivé přátele.


12. 2.
Nový hrnec
Koupil jsem si nový tlakový hrnec z nerezu. Jenže nerez začal po měsíci tmavnout. Pokusil jsem se ho vyčistit octem a plastovou houbičkou. Přineslo to jen částečný úspěch. I zapátral jsem na internetu a zjistil, že se jedná o reakci chromu a minerálů a že je to zdravotně neškodné. Problém by byl až, kdyby se to začalo odlupovat. Pro jistotu jsem kontaktoval výrobce. Ten byl vstřícný a odpověděl, že se opravdu jedná o nezávadné sloučeniny chrómu a že jejich hrnce se neodlupují. Odolal jsem pokušení vzít na papiňák drátěnku a uklidnil se.
---
Jak poznat myšlenkový zmetek?
Myšlenkové zmetky vznikají v důsledku negativních emocí nebo bažení. Jeden střízlivý přítel si všiml, že jeho zmetky často začínají slovy „pro jednou se nic nestane.“ Není to jediná možnost, rizikové bývají i myšlenky typu „jenom to vyzkouším“ nebo „mám silnou vůli“. Nejlepší obranou bývá počkat a uklidnit se. Jestliže se jedná o návykovou nemoc, pomůže i častější doléčování a využívání svépomocných organizací.

11. 2.
Nová střízlivá pohlednice
---
Oběť
V nejrůznějších duchovních tradicích hraje významnou úlohu oběť. V dnešní době lidé nejčastěji obětují např. jídlo, svíčky, květiny, kadidlo a vonné tyčinky. Swami Satyananda doporučoval opakovat mantru a při tom odhazovat do ohně vlastní zbytečné tužby, hloupé nápady a problematické vlastnosti. Řekl bych, že takové oběti si tam nahoře cení.
---
Chce to odvahu a smysl pro humor
Některým lidem přehnaně záleží na tom, co si o nich druzí myslí. Tento problém lze vyřešit. Vyžadujte to smysl pro odvahu a humor. Obejděte obchody v okolí a ptejte se: „Nemáte glóbus Českomoravské vrchoviny?“ Mimochodem dobrý způsob, jak zlepšit svoje renomé, je střízlivost. Jeden střízlivý přítel zjistil: „Co abstinuju, jsou na mě lidi milejší.“

10. 2.
Co nastane po měsíci abstinence
– Finance: Někdo měsíc nepije, nechodí do hospod a kouří. Já, kdybych přestat pít čaj, ušetřím pár korun. Taková nespravedlnost!
– Vzhled: Ženy díky abstinenci omládnou. Cítí se tak a často i vypadají o 20 let mladší.
– Mozek: Zlepší se duševní výkonnost. Mozkové buňky opět nově vznikají v části mozku, která je důležitá pro paměť. Vážná rozhodnutí, která nespěchají, je proto dobré odložit na dobu, kdy se mozek zotaví. Říkám, že vlastní léčba závislosti začíná až tak po měsíci abstinence. To už je dotyčný schopen si něco zapamatovat.
– Játra: Během měsíce se podstatně zlepšují nebo normalizují jaterní testy. Jeden bývalý pacient mi poslal novoroční přání spolu se svými normálními jaterními testy.
– Nádorová onemocnění: V prevenci nádorů je důležitá dlouhodobá abstinence, ale i měsíc je lepší než nic.
– Pokožka: Alkohol se podílí na vzniku řady kožních chorob včetně melanomu. U pacientů s lupénkou dochází už po měsíční abstinenci často ke zlepšení.
– Měsíc abstinence posílí imunitu, odolnost vůči infekcím přijde koncem zimy a začátkem jara zvláště vhod.
– Trávicí ústrojí: Abstinence napomáhá lepšímu střevnímu prostředí, pookřeje i slinivka břišní a oddychnou si sliznice trávicího ústrojí včetně dutiny ústní.
– Díky abstinenci se zpevňují kosti: To ale vyžaduje delší abstinenci než měsíc, rozumnou výživu a fyzickou aktivitu.
– Střízlivost radostně přivítají srdce a cévy. U lidí s hypertenzí se krevní tlak při abstinenci sníží a daří se ho lépe stabilizovat. To sníží riziko mozkové mrtvice nebo vnitřního krvácení.
– Klesá riziko úrazů, dopravních nehod, násilných konfliktů a otrav.
– Cukrovka: Abstinence od alkoholu usnadňuje stabilizaci krevního cukru a diabetiků.
– Abstinence zlepšuje se sebeovládání: Lidé závislí na alkoholu a drogách i patologičtí hráči by měli abstinovat. Lidé, kteří mají sklon k násilnému jednání, si díky abstinenci ušetří velké problémy nebo i vězení.

9. 2.
Televize živě: jako obvykle všechno jinak
Jedna televize si se mnou chtěla povídat ráno 8. února. Toužili znát, co se stane, když člověk měsíc abstinuje. Pečlivě jsem se připravil, ale o tom jsme nemluvili. Místo toho jsem seznámil veřejnost se skutečností, že bezpečná dávka alkoholu existuje. Je to nula. Na otázku, zda se abstinent nevyřadí ze společnosti, jsem odpověděl: "Je to naopak. Důležité vztahy se posílí. Chodit do hospod a jíst tam přepálený tuk a stýkat se tam se škůdci nemá smysl“. Slovo „škůdci" moderátory zaujalo, tak jsem jim vysvětlil, že hloupí škůdci škodí zadarmo, kdežto ti zištní z toho mají prospěch. Slečnu ve studiu jsem ještě stihl ubezpečit, že abstinenci jí prospěje víc než kadeřník, švadlena a kosmetika dohromady. Nakonec jsem popřál divákům skvělou, úžasnou a vzrušující… střízlivost!
A bylo to.

8. 2.
„Adiktologové říkají“
Jedny jinak poměrně slušné internetové noviny napsaly přibližně toto: „Vláda projednává vyhlášku, která má dočasně zakázat produkty z konopí, jimiž se v poslední době otrávila řada dětí i dospělých. Adiktologové s tím nesouhlasí.“
Těmi „adiktology“ myslí asi pana Vobořila, který za státní peníze pořádá na předsednictvu vlády tiskové konference. Co se mě týče, tak se divím, že tyhle jedovaté produkty vláda pustila na trh. Když už k této chybě došlo, měly by se zakázat ne dočasně, ale trvale.
Tečka.
---
Nové video Šuhaj z moravské vsi jede na koni. Ale kam?
---
Pohádka o Popelce: Jak to bylo doopravdy
Pohádku o Popelce znáte v její dětské verzi, jenže dětem se neřekne všechno. Takže jak to bylo ve skutečnosti? Popelka byla nestřízlivá špindíra a chlapi se jí vyhýbali obloukem. Radost z toho neměla. Jednou jí někdo poradil, aby se vypravila na setkání Anonymních alkoholiků. Chodila tam pravidelně a pochopila, že jestli chce najít pořádného chlapa, měla by abstinovat a občas se umýt. A pak vstoupil do jejího života muž. Nebyl to sice princ, ale elektrikář, ale to je celkem jedno.
---
Ideální partnerka podle umělé inteligence
Umělá inteligence má mnohostranné použití. Tak jeden střízlivý přítel vytvořil s její pomocí obraz na téma „meeting Anonymních alkoholiků.
Jiný příklad: Programátor zadal umělé inteligenci úkol: „Chci se seznámit s bytostí ženského pohlaví. Měla by mít nižší postavu, umět dobře plavat, být otužilá a družná a jíst ráda ryby.“
Umělá inteligence odpověděla: „Odcestujte do chladných krajů na jižní polokouli.“
„A proč?“ zeptal se programátor.
„Vašemu zadání nejvíce vyhovuje samice tučňáka.“
Video

7. 2.
Nové video Pro uklidnění, ramena, vnitřní orgány a páteř. Máme i anglicky.
---
Nová odborná práce Nešpor K. Účinky tělesné aktivity na psychiku
---
Co si počít s luštěninami
Luštěniny patří k nejzdravějším a nejlevnějším potravinám, mohou ale působit plynatost. Jak ji zmírnit:
– Před vařením luštěniny máčet, např. přes noc.
– Nechat je klíčit. Výjimkou jsou fazole. Fazole se nesmí jíst jinak než důkladně uvařené. Po uvaření jsou naklíčené fazole tvrdší než nenaklíčené.
– Vařit dlouho a trpělivě. Dobu vaření lze zkrátit použitím tlakového hrnce.
– Luštěniny rozmixovat.
– Důkladně je rozžvýkat.
– Užitečná jsou některá koření, jako kmín, fenykl, zázvor nebo kardamom.
– Údajně také méně nadýmají konzervované luštěniny, to je ale nouzové řešení, když člověk hodně spěchá nebo cestuje.
---
Skryté poselství známého příběhu
Pohádka o velké řepě říká: Dědeček chtěl vytáhnout řepu, ale nešlo to. A tak postupně povolal choť, vnoučata a domácí zvířátka. Teprve pak se řepu povedlo sklidit. Vážení přátelé, o řepu zde nejde! Příběh pojednává o tom, jak zvládat bažení a nebezpečné emoce. Dědeček si uvědomil, že baží. Kvapně odešel z od hostince U smradlavého kňoura a napil se vody, kterou měl v tašce. Nato navázal vnímáním rizik hloupého chování a připomenutí si výhod rozumného chování. Kdyby se intoxikoval, musel by spát v kůlně. Jestliže se ovládne, bude na něj babička hodná. Pak se dědeček zasmál a zacvičil si jógu. Nato se ještě vypravil do města na setkání Anonymních alkoholiků. Dědeček v tomto příběhu prokázal úžasnou opatrnost. Ke zvládnutí bažení a emocí obvykle stačí použít jednu nebo dvě z výše uvedených možností.

6. 2.
Nová odborná práce Nešpor K. Bažení (craving): klíčový znak návykových nemocí.
---
Nechce se mi – některé možnosti
Člověku se nechce se do něčeho, o čem ví, že je to dobré. Co s tím
– Může si něco slíbit za odměnu, např. až docvičím, bude snídaně.
– Schválně udělat přesně to, do čeho se člověku nechce. Odměnou pak bývá dobrý pocit. Mnoho našich přátel udělalo podobnou zkušenost. Nechtělo se jim na doléčování, proto tam schválně šli. Dodatečně zjistili, že to bylo obzvláště potřeba.
– Ukázat příslušným směrem ke koupelně, jestliže se jedná očištění zubů, a zavelet: „Zuby!“

5. 2.
Abrakadabra
Čarodějná formule „abrakadabra“ má pradávnou historii. První písemnou zmínku o ní lze nalézt už ve 2. století po Kristu ve spise jednoho starořímského lékaře. Význam formule je nejasný, mohla by například znamenat „stane se, jak pravím.“ Ve středověku se „abrakadabra“ používala např. jako ochrana proti moru, i když v tom by více pomohla hygiena. V dnešní době se „abrakadabra“ často uplatňuje při veřejných vystoupeních kouzelníků, iluzionistů a eskamotérů. Tuto formuli jsem pro naše účely doplnil: „Abrakadabra, střízlivost je dobrá.“
Video
😊

4. 2.
Nové video Mág
---
První anekdota se bude líbit ženám, druhá mužům
1. Jaký je rozdíl mezi chytrým a hloupým mužským?
Malý, oba věří, že všemu rozumí.
2.  Jak v pondělí rozesmát blondýnku?
Povězte jí v pátek vtip.
Vážené blonďaté paní a dívky, můžete být klidné. Inteligenci neovlivňuje barva vlasů, ale střízlivost.

3. 3.
Nové video Smějící se delfín. Máme i anglicky.
---
Nová odborná práce Nešpor K. Problémy působené alkoholem v ordinaci praktického lékaře
---
Jak zbohatnout úsměvy a smíchem
Představte si, že vám někdo nabídne za každý úsměv nebo pousmání slušnou částku. Rádi souhlasíte a usmíváte se nebo smějete čím dál víc. Jistě, ve skutečnosti to neovlivní stav vašeho bankovního konta. Ale budete se cítit lépe. Úsměv a smích ve vhodnou dobu potěší i okolí. To je lepší než peníze.

2. 2.
Nová odborná práce
Nešpor K. Vůle nebo motivace? Tato práce není volně šiřitelná.
---
Akce Suchej únor
Díky této akci stoupne skokem inteligence obyvatel. Vloni se jí účastnilo skoro milión lidí. Když 10 % obyvatel stoupne inteligence, mají z toho prospěch všichni. Kromě toho je to jako poslat játra a mozek na příjemnou dovolenou v luxusním sanatoriu. Zvláště ženy vypadají po měsíční abstinenci podstatně lépe. Jejich znechucení manželé se do nich pak často znovu zamilují. Kromě toho dává tato akce svobodu. Aby se člověk mohl objektivně rozhodnout, potřebuje mít srovnání. Někdo porovná suchý únor s mokrým lednem. Zjistí, že suchý únor je lepší, a už u toho zůstane. Kvůli pacientům jsem si chtěl v roce 1984 vyzkoušet, jaké je to rok abstinovat. Zalíbilo se mi to a abstinuji dodnes. Ještě zajímavost: Podle výzkumu Dr. Csémyho a spolupracovníků u nás abstinuje rok nebo déle 16 % dospělých.


1. 2.
Sezam
Jednou z nejzdravější potravin ze všech je podle východní tradice sezam. To, že je sezam velmi zdravý a výživný, tvrdí i západní odborníci. Chroustat sezam jen tak by vyžadovalo velkou trpělivost a perfektní chrup. Japonci sezam praží s trochou soli, pak ho třou a přidávají do jídla jako koření zvané gomasio. Pražením se ovšem ledacos znehodnotí a soli přijímáme v jídle přespříliš. Osobně melu dost dlouho oloupaný sezam na elektrickém kávomlýnku. Vzniklou sezamovou pastu přidávám do jídla. Ještě zajímavost, která potěší zvláště dámy: Černý sezam údajně zpomaluje padání vlasů a jejich šedivění.

31. 1.
Mít rád přátele
Mít rád přátele a příbuzné vypadá snadné a dokáže to většina z nás. Je to důležitý začátek. Jestliže chceme pěstovat laskavost, můžeme odtud začít. Laskavost a náklonnost vůči blízkým lidem lze rozšířit dál i na lidi, k nímž máme neutrální vztah, nebo na ty, s nimiž máme problémy. Lidé, kteří nemají rádi vůbec nikoho, ani sebe ne, to mají těžší.
---
Hádanky
Jedna paní mi poslal hádanku.
Jak se smějí ufoni?
Od ufa k ufu.
Odpověděl jsem: Jste zběhlá k přírodních vědách, tak se předveďte.
Je to za plotem a nejde to přehodit, co je to?
Záplotník nepřehoditelný
😊

30. 1.
Překvapivý vítěz
Tým slovenských potravinářů zkoumal obsah zdraví prospěšných antioxidantů v cibuli, česneku a pórku i jejich antimikrobiální aktivitu. Naprostým vítězem v obou disciplínách se stala cibule. V našich obchodech se lze setkat se třemi druhy suché cibule. Žlutá a červená cibule jsou rovnocenné, kdežto dražší a vzácnější bílá cibule za nimi zaostává. Ještě lepší, než suchá cibule je jarní (lahůdková) zelená cibulka. Výhodou suché cibule je zase to, že ji lze dlouhodobě skladovat.
Odkaz: Kavalcová P. a spol. Evaluation and comparison of the content of total polyphenols and antioxidant activity in onion, garlic and leek. Potravinarstvo 2014; 8:272-276.

29. 1.
Předpověď
„Buďte spokojeni s tím, co máte,“ radil dávný mistr zájemcům o jógu. Jsou věci, které nemůžeme změnit. Můžeme s nimi být ale spokojení, můžeme se jim přizpůsobit a můžeme si z nich dělat legraci. Tak jedna anekdota o počasí.
Někdy v únoru říká žena manželovi: „Představ si, že o víkendu má být 20 °C.”
„Fakt?” diví se manžel.
Tak si to přepočítej, v pátek sedm, v sobotu osm a v neděli pět.

28. 1.
Nové video Sfinga je snadná a užitečná, zvláště pro ty, kdo hodně sedí. Máme i anglicky.
---
Nula!
Nejlepší je nepít žádný alkohol vůbec a nikdy. Bezpečná dávka alkoholu je 0,0. Riziko rakoviny prsu u žen zvyšuje i sklenka vína nebo půl litru piva. I malá množství alkoholu také zvyšují možnost dopravních nehod nebo úrazů. I vaření nebo uklízení vyžadují opatrnost, o sportování ani nemluvě. Naprostá abstinence je zvláště důležitá pro lidi s návykovými nemocemi.

27. 1.
Uvažovat o karmě bývá užitečné
Ve čtvrtek 24. 1. 2024 u mě přestala téci voda. To trvalo do soboty. Kdo za to mohl? Karma, ta moje i pracovníků příslušné firmy. Když budu vodárnám nahlas nebo v duchu spílat, bude to moje špatná karma. Když si přinesu vodu zvenčí a budu se klidně věnovat svým záležitostem bude to zase moje karma, tentokrát dobrá.

26. 1.
Nové video Klub úsměvů: typický průběh setkání. Máme i anglicky.
---
Jaký čaj pil Buddha?
Pití čaje je rozšířené po celém světě, zvláště pak v zemích s vysokým procentem buddhistického obyvatelstva. Ale jaký čaj pil Buddha? Čaj z čajovníku to být nemohl, pití tohoto čaje není v Buddhově době doloženo ani v pravlasti čaje, což je Čína. Buddha pil hlavně vodu. Jestli pil čaj, mohl to být nálev z bazalky posvátné (tulsi). Této byliny si indická tradice velmi cení a dostane se za rozumné peníze i u nás. Koupil sem jí přes internet slušnou zásobu. V porovnání s bazalkou pravou, která se u nás používá jako koření, má tulsi jemnější chuť. Účinky budou mít asi tyto bazalky podobné.

25. 1.
Nová střízlivá pohlednice.
---
Co je nad zlato?
Doporučená denní dávka soli pro dospělého činí 5 g. Průměrný Čech má ale spotřebu soli víc než trojnásobnou. To může zvýšit krevní tlak a, poškodit srdce i mozek. Sůl přidávají výrobci do všeho možného včetně sladkostí. Jak se bránit:
– Než si něco koupíte, přečtěte si, kolik je tam soli. Obvykle to bývá napsané malým písmem. Chodím nakupovat s malou lupou, kdyby se jinak složení nedalo vyluštit.
– Jídlo si nepřisolujte.
– Vyhněte se hotovým jídlům a jídlům ve fast foodech a restauracích. Obvykle jsou přesolená. Jezte místo toho domácí stravu.
Vážení a milí, nikoliv sůl, ale střízlivost je nad zlato.

24. 1.
Nové video Zázračné místo na vaší hlavě. Máme i anglicky.
---
Význam doléčování pro lidi s návykovými nemocemi
Doléčováním rozumíme pro účely tohoto textu dlouhodobý kontakt závislého jedince se svépomocnou organizací, socioterapeutickým klubem, terapeutickou skupinou apod. Efekt doléčování lze rozdělit do následujících skupin:
Motivační působení: Jedinec si připomene problémy, které mu návykové chování působilo, i to, v čem je na tom zastřízliva lépe. Motivačně působí také zkušenosti ostatních.
Emoční působení: Sem patří pocit přijetí, pochopení a emoční podpora skupiny.
Sociální působení: To je zvláště významné u těch, kdo by jinak žili osaměle. Skupina zde obvykle dočasně nahrazuje chybějící síť vztahů.
Informační působení: Nejde jen o získávání nových informací a dovedností, ale i o jejich upevňování tak, aby je dotyčný dokázal použít i při bažení nebo pod vlivem silných emocí.
Posilování zdravých vzorců chování: K tomu dochází formou uznání, pochvaly a ocenění, při předávání speciálních mincí drobných dárků apod.
Posilování sebevědomí: Jedinec má pocit, že je užitečný sobě i druhým. Zároveň se při pokračující střízlivosti stává soběstačnější.

23. 1.
Nový odborný text Nešpor K. Podivná nula.
---
Odpověď na dotaz „co s „nadprodukcí myšlení?“
Mysl je dobré vhodně zaměstnat. Lze si uvědomovat si pohyby břicha při dýchání, třeba i mechanicky opakovat mantru nebo modlitbu, něco se učit, trochu cvičit, udělat si čaj, pustit si oblíbenou hudbu, zpívat, uklidit, cvičit, vést si deník atd. Není ale třeba všechno tohle dělat najednou.

22. 1.
Paní Silná a její první lekce jógy
Paní Silná se přihlásila do kursu jógy. Koupila si na to nové, přiléhavé sportovní oblečení. Přišla do cvičení, kroutila se doprava, i doleva, předkláněla se i zakláněla. Byla to dřina. Když se jí konečně podařilo dres obleknout lekce skončila.
Mimochodem oblečení na jógu by mělo být volné, nejlépe bavlněné nebo s podílem bavlny. K výhodám jógy patří to, že ji lze individuálně přizpůsobit. I člověk v těžkém stavu obvykle může např. procvičovat prsty u rukou i nohou, kotníky, zápěstí a praktikovat jednoduchá dechová cvičení.

21. 1.
Nové video Medvěd trhá borůvky. Je to i anglicky.
---
Indiskrétní dotaz
Jedna paní se zeptala, jestli mi může položit indiskrétní dotaz. Zeptala se, kolik let abstinuji. Zde je odpověď: „Na tom není nic tajného. Závislý jsem nikdy nebyl, jako malé dítě jsem jistě abstinoval, alkohol nepiju od roku 1984, tj. většinu života. Nějak se mi zalíbilo.“ 😊

20. 1.
Nové video Jednoduchý způsob, jak povzbudit mozek a zlepšit myšlení. Máme i anglicky.
---
Pití čaje a pěstování trpělivosti
Pít čaj, kdykoliv to člověka napadne, by nebylo rozumné. S ohledem na vstřebávání železa a dalších živin je dobré počkat s pitím čaje alespoň hodinu po jídle. Kdo má citlivější žaludek, udělá dobře, když nebude pít silný čaj nalačno. Pít čaj na noc a v noci není také s ohledem na jeho budivý účinek rozumné.
Jestliže nastala vhodná doba, čaj případně propláchneme a necháme několik minut louhovat. Některé čaje snesou vícenásobné louhování, čímž se příprava prodlouží. Pak je třeba nechat čaj vystydnout na přiměřenou teplotu, ale zase ne přespříliš. Pití čaje v různých zemích světa navíc spojují s rituály a svéráznými zvyky. I bez nich ale vyžaduje příprava čaje více trpělivosti než otevřít plechovku s nějakou kolou. Je jen dobře, že i tak mnozí lidé u nás i ve světě pěstují kultivované pití čaje.
Video

19. 1.
Skotská inspirace
Nejlevnější luštěnina v našich obchodech bývá půlený hrách. Obsahuje vlákninu, vitaminy, minerály a asi 22% bílkovin. Mimochodem špekáčky obsahují tak 9% bílkovin a obvykle i konzervační látky. Uvařit hrách doměkka zabere ale dost času. Skotové tento problém vyřešili následovně. Půlený hrách nejdříve lehce opraží, a pak rozemelou na mouku. Zkusil jsem to na elektrickém kávomlýnku, vzniklou mouku jsem dal do papiňáku, přidal vodu, rýži, zeleninu a trochu okořenil. Po osmi minutách vaření bylo hotovo. Uvařená kaše mi docela chutnala, připadala mi hutná a výživná. Pravda, jídlo se trochu připálilo, kdyby ho uvařil v normálním hrnci a občas zamíchal, asi by k tomu nedošlo. To by zabralo možná 20 minut. Kdo si chce ulehčit práci, může si koupit hotovou luštěninovou mouku. Na trhu jsou hrachová, čočková cizrnová i další.

18. 1.
Nové video Kocour jede na koloběžce. Máme i anglicky.
---
O tom se bavit nebudu
Jeden z našich střízlivých přátel prodělal před lety transplantaci srdce. Když s ním chce někdo mluvit o politice, válce a podobných věcech, tak to odmítá ze zdravotních důvodů. Dobře dělá a dobře bychom udělali i my, i když máme srdce v naprostém pořádku.

17. 1.
Nové video Zbohatnout úsměvy a smíchem. Máme i anglicky.
---
Tajemné živiny
Únava často vyvolává negativní emoce. Jistě, je rozumné si odpočinout, zacvičit si nebo se projít. Ale ani to vždy nestačí. Jako vzpruha funguje také připomenout si důvody svého snažení. Smysl pro povinnost je dobrá motivace, ale ne ta nejlepší. V laskavosti, lásce, vlídnosti a dobré vůli je hodně tajemných živin a vitaminů.

16. 1.
Nové video Jak si pokazit náladu a jak ji zlepšit. Máme i anglicky.
---
Dětinskost je zdravá
Vážení přátelé, údajně existuje jednoduchý způsob, jak omládnout. Stačí si představovat, že je člověk veselé dítě. Nevím ale, jak dlouho to dělat. Nejlepší bude to vyzkoušet. Mějte se hezky a střízlivě.
Video

15. 1.
Kami
Japonský výraz „kami“ lze přeložit jako duše nebo duch. Podle tradičního japonského náboženství mají duši kupříkladu slunce, lidské rody, krajina, přírodní útvary, rýže atd. Kami mohou být laskaví, přátelští, ale i protivní. Připadá mi užitečné uvažovat o tom, že příroda, stromy i věci mají svoji duši. Na zacházení s předměty a přírodou si lze nacvičit laskavé chování vůči lidem. Laskavost vůči věcem má navíc cenu sama o sobě. Jednomu mistrovi se porouchalo auto uprostřed křižovatky. Nejenže svému postaršímu autíčku nespílal, ale s respektem ho prosil, aby jelo ještě kousek cesty. Auto se váhavě rozjelo, čemuž se pak v servisu náramně divili.

14. 1.
Nové video Nejlepší anekdoty světa
---
Vibrace
V lednovou sobotu jsem vedl čtyřhodinový seminář o józe na druhém konci Prahy. Byla zima, vůbec se mi nechtělo ven a necítil jsem úplně v kondici. Ale povinnost, je povinnost. Většinu času jsme zkoušeli různé techniky a cvičili, trochu povídali a dost se smáli. Cítil jsem se tam dobře a po skončení akce také. Zabývali jsme se tam pohodovými věcmi a sešli se tam přívětiví lidé. Prostě byly tam dobré vibrace.

13. 1.
Jiná těla
Následující přehled vychází z indické tradice. Dále zmíněná těla nejsou oddělena, ale neustále na sebe vzájemně působí.
Pět těl
– Hmotné tělo (annamaja kóša). Tomu prospívá střízlivost, rozumná výživa, voda, přiměřená fyzická aktivita, zdravotní péče atd. Jógové pozice nebo čchi-kung tuto úroveň také ovlivňují, i když působí komplexněji.
– Tělo energie (pránájáma kóša): Kromě klasických jógových dechových cvičení existuje řada dalších možností. Lze např. dýchat do jednotlivých orgánů, za pomoci dechu čisti dráhy atd. Jednoduchý příklad: Pan Veselý nese nákup a rozbolí ho koleno, ne moc, ale je to nepříjemné. Odpočinout si není kde, navíc je zima. Pan Veselý řekne: „Milé koleno, vím, že to nemáš lehké. Budu do tebe dýchat, očistím a posílím tě.“ Pan Veselý zvolna pokračuje v chůzi, s nádechem do kolene nabere dobrou energii přírody a vesmíru a při výdechu pošle z kolene pryč to, co tam nepatří.
– Tělo mysli (manomaja kóša): Tu tvoří instinktivní mysl, vědomí sebe sama a intelekt. Na této úrovni bývá většina lidí zbytečně dlouho, což vyčerpává.
– Tělo moudrosti neboli příčinné tělo (vidžňámaja kóša): Sem lze zařadit mimo jiné i osobní karmu. Toto tělo lze ovlivnit nepřímo prací na předchozích úrovních nebo přímo kupříkladu dobročinnosti a inteligentním, užitečným jednáním (karmajógou).
– Tělo blaženosti (ánandamaja kóša): To tvoří zářivou, dokonalou a věčnou podstatu člověka. Tady není co zlepšovat, uděláme ale dobře, když si tuto úroveň občas připomeneme.

12. 1.
Nové video Chce to odvahu a smysl pro humor
---
S kým se poradit?
Někdo se ocitne ve složité situaci a neví si rady. Nikdo rozumný, kdo by poradil, není po ruce. Nastala noc a na telefonování není vhodná doba.
 Lze ale hovořit s lidmi, kteří nejsou fyzicky přítomní. Příklady následují.
– Co by mi poradila skupina Anonymních alkoholiků, do které často chodím?
– Jak by se v této situaci zachoval můj učitel, terapeut nebo člověk, kterého si vážím“
– Jak by se zachoval Sókratés, Matka Tereza nebo Albert Schweitzer?
Na toto téma jsme hovořili s přáteli abstinenty. Zeptal jsem se jich: „Kdo by si řekl, co by mi poradil Dr. Nešpor?“
Váhavě se přihlásilo asi pět přítomných.
Zasmál jsem se: „To, co bych vám navrhl, vám řeknu tady a rovnou, abstinujte!“

11. 1.
Nové video: Ideální partnerka podle umělé inteligence
---
Nejlepší zdroj antioxidantů
Antioxidanty chrání buňky před poškozením a pomáhají v prevenci chorob. Nacházejí se zejména v potravinách rostlinného původu. Jeden norský vědecký tým prokoumal více než 3100 potravin. Suverénně nejvíce antioxidantů zjistil v japonském práškovém čaji. Ten ale není úplně levný a nesežene se všude. Nic si z toho nedělejte, k přeborníkům v obsahu antioxidantů patří kupříkladu majorán, borůvky, máta peprná, nové koření, bazalka, andělika, kmín, kurkuma nebo hřebíček. Ty seženete snadno a skoro všude. Pokud jde o čaje, vysoký obsah antioxidantů zjistili vědci i v čaj Darjeeling.

10. 1.
Vnitřní dialogy
Stává se vám někdy, že v duchu někomu nepřítomnému něco říkáte nebo vysvětlujete? Pojďme tento jev trochu prozkoumat.
Je to normální? Ano, stává se to skoro každému.
Je to účelné? Většinou ne.
Je to zdravé? Jestliže s někým v duchu hovoříme, máme hodně energie v hlasovém ústrojí a v hlavě. To vyčerpává.
Co s tím lze dělat? Usmát se, dýchat do břicha a na chvíli se tam soustředit. To stáhne energii dolů a člověk se uklidní.
---
Radost!!
Nečekejte s radostí na dobu, až dosáhnete velkého úspěchu. Mějte radost i z drobných dílčích kroků.
Příklad: Vstal jsem z postele, úspěch, mám radost!
Našel jsem obě ponožky, úspěch, mám radost!
Jsem střízlivý, úspěch, mám radost!
Tento blog je napsaný, úspěch, mám radost!

9. 1.
Nové video Noční interview.
---
Nešpor K. Kardiovaskulární důsledky závislosti na kanabis.
---
Tři kvality podle indické tradice
Tyto kvality se navzájem ovlivňují a přecházejí podle okolností jedna v druhou.
Čistota (sattva): Dává pravdivost, jednoduchost, vyrovnanost a vede k osvícení.
Chtění (radžas): Jedná se o dynamickou, neklidnou kvalitu, ta souvisí s dosahováním cílů, uspokojováním tužeb a ctižádostí.
Temnota, nevědomost (tamas): K jejím rysům patří tupost, lenost, negativní emoce atd.
Dávní mistři radí přeměňovat temnotu na chtění a chtění na čistotu, protože přeměnit temnotu rovnou na čistotu by bylo příliš obtížné. Ale pozor, aby to nedopadalo opačně. Někomu zachutná dobré jídlo a dvakrát si přidá (radžas), pak je v útlumu a bolí ho břicho (tamas). Lepší by bylo si včas uvědomit přílišný apetit (radžas) a přeměnit ho v rozumnou sebekázeň (sattva).

8. 1.
Nové video Jak potěšit pět hlavních orgánů těla podle východní tradice. Máme i anglicky.
---
Otrava fluorem???
Na internetu se objevují rádoby odborné články, které varují před otravou z fluorované vody. Jenže autoři zapomínají dodat, že fluór se do pitné vody v Česku nepřidává zhruba od konce 80. let 20. století. Ale i tak si lze otravu fluórem přivodit, a to pojídáním zubní pasty. To by dospělého ani nenapadlo, ale dělávají to malé děti. Před tím je třeba dětičky varovat a pro jistotu jim sehnat zubní pastu bez fluoru.
---
Jak jsem se málem stal delikventem
Při nakupování obvykle nepoužívám košík, co poberu to mi stačí. Zrovna jsem prohlížel etiketu jednoho výrobku, vtom mi v batohu zvonil telefon. Volali z televize a chtěli informaci do zpráv. Musel jsem přepnout mozek do jiného režimu. Hovor skončil a já zboží bezmyšlenkovitě strčil do batohu. Naštěstí jsem si to uvědomil a hned ho vyndal.
Jaké z toho plyne poučení? Docela by stačilo zpomalit.
K videu s touto příhodou připojil někdo anekdotu. Roztržitý profesor přijde k holiči a řekne: „Klobouk si mohu nechat na hlavě, že?“

7. 1.
Proč nedávat hadovi do pelíšku termofor?
Někdo se mě zeptal: „Proč by člověk závislý na alkoholu měl úplně abstinovat?“
Odpověděl jsem: „Závislost je jako spící had. Když okolní teplota klesne přibližně pod deset stupňů, had někam zaleze a je neaktivní. Napít se alkoholu je jako strčit podchlazenému hadovi do doupěte termofor. Had se zahřeje, ožije, je nebezpečný a dá hodně práce ho znova uspat.“
---
Zázračný lékař
Za lékařem přichází malý chlapec a řekne: „Nic mě nebaví, mám málo energie.“
Lékař: „Nauč se dýchat do břicha, zhluboka se nadechuj, dlouze vydechuj. A buď střízlivý.“
Za lékařem přichází statný chlapík a řekne: „Jsem zbytečně podrážděný.“
Lékař: „Naučte se dýchat do břicha, zhluboka se nadechujte, dlouze vydechujte. A buďte střízlivý.“
Za lékařem přichází paní v nejlepších letech a řekne: „Jsem přecitlivělá a unavená.“
Lékař: „Naučte se dýchat do břicha, zhluboka se nadechujte, dlouze vydechujte. A buďte střízlivá.“
Video

6. 1.
Pochvala
Kdysi jsem natočil video „Jak se směje hlávkové zelí“.
Jedna paní ho komentovala: „Ukazuji to doma dětem, už nebrečí, jsou jen ticho.“
Ke komentáři ještě připojila smajlíky vyjadřující nadšení a veselí.
Malé děti jistě nepochopily pointu videa, spíše na ně zapůsobila mimika, gesta a tón hlasu. Jestli je to uklidnilo, byla mimoslovní složka videa v pořádku.
Video
---
Beta-glukany
Jedná se o skupinu polysacharidů, které tvoří součást buněčné stěny některých rostlin a hub. Uvádí se, že beta-glukany z rostlin (ovesné vločky, ječmen, žito, čirok atd.) snižují hladinu cukru a cholesterolu, a beta-glukany z hub posilují imunitu (Shii-take, Reishi, Hřib smrkový, Jidášovo ucho i další). Beta-glukany z hub jsou rozpustné v horké vodě a posilují imunitu. Proto je třeba si z hub udělat čaj, odvar nebo polévku.

5. 1.
Nové video Skryté poselství známého příběhu
---
Hrdá
Paní pokladní v obchodě se mě zeptala: „Co pacienti, nezlobí?“
„Jsou to miláčci,“ řekl jsem.
„Já jsem hrdá už rok a půl.“ Moc mi to u vás pomohlo.
Hned jsem pochopil, co tím míní. Na ženské oddělení chodím cvičit jógu a přítomné paní a dívky oslovuji „hrdé abstinentky“.
Řekl jsem: „Až budete abstinovat tisíc dní, stáhněte si z mého webu vyznamenání „Tisíckrát střízlivé ráno.“
Nato jsem se oba zasmáli.

4. 1.
Příliš mnoho větru
Tradiční indická medicína rozděluje typy lidí do tří skupin:
Vítr: To bývají nervózní lidé se sklonem k strachu a těkavosti.
Oheň: Temperamentní, urputní lidé, kteří se snadno dopálí.
Hlen: Tito lidé jsou pomalí, mají sklon k lenosti a rádi se přejídají.
Vyšší věk a moderní doba často působí přemíru větru. Přispívají k tomu cestování, potraviny k okamžité konzumaci, média, která dávají velký prostor násilí s reklamě, počítače, mobily, mikrovlnky, drogy včetně tabáku, chtivost, ctižádost a nestabilita vztahů. Objektivně vzato, bychom se mohli mít v porovnání s předky velmi dobře. To by ale chtělo střízlivost, klid, ukáznit se a pěstovat zdravé emoce, jako vděčnost, laskavost a spokojenost.

3. 1.
Jak je to s tím časem?
Jeden diskutující, připojil k mému novoročnímu videu komentář: „V přítomném okamžiku se na roky nehraje, je to totiž jedno.“
Odpověděl jsem: „Teoreticky máte pravdu, ale kdo to dokáže? Žít jen a jen v přítomnosti mi připadá jako chůze po hodně tenkém laně.“
Další diskutující napsal: „V kvantové fyzice se uvažuje, že čas neexistuje.... Důležité je v přítomném okamžiku zůstat střízlivý.“
Kvantové fyzice nerozumím, ale se střízlivostí je to pravda.
Zkusil jsem si představit, že jsem věčná a zářivá duše nebo součást vesmíru, který stále trvá. Na chvíli jsem se ocitl mimo prostor a čas. Pak jsem se podíval na hodiny a šel se věnovat povinnostem. Čas zároveň není a přitom je.

2. 1.
Nové video Způsoby jak zvládat bažení po čemkoliv názorně a srozumitelně. Máme i anglicky.
---
Tři silvestrovské párty
Mužské oddělení pro léčbu závislosti v Nemocnici Bohnice má tři pavilóny. Na pavilónu 35 měli výroční klub, jehož se účastnilo asi 50 abstinentů, polovinu z nic tvořili bývají abstinující přátelé. Jeden z nich měl toho dne výročí – abstinoval právě deset let. Do programu jsem přispěl veselými cviky, které připomínaly způsoby, jak zvládat bažení. Týž den jsem potkal tři bývalé pacienty, kteří se vraceli ze setkání Anonymních alkoholiků na oddělení 18. A téhož dne jsem si byl zacvičit s přáteli abstinenty na oddělení 31. Těm jsem nabídl převážně veselá cvičení jógy a čchi-kungu. Zbytek dne jsem strávil v klidu a pohodě. Nepočítám-li bylinky, čaje mám doma tři a jeden lepší než druhý.

1. 1. 2024
Lék na karmu
Slovo karma pochází ze sanskrtu a původně znamenalo čin, působení nebo osud. Tento výraz zdomácněl v mnoha jazycích a obvykle se tím míní zákon příčiny a následku. Dobré nebo špatné činy přinášejí dobré nebo špatné ovoce – na tomto světě nebo na onom, v tomto převtělení nebo v dalších.
Vytvořit si závislost na alkoholu, drogách nebo hazardu není dobrá karma. Řekněme, že by nějaký farmakolog vytvořil zázračný lék, který by karmu závislosti odstranil. Lék by vymazal z paměti všechno, co se závislostí souviselo. Jenže takový člověk by pak dělal stejné chyby znova a znova. Lepší než karmu odstraňovat, je se od ní učit. Mnoha střízlivým přátelům pomáhá, když si při bažení nebo v krizi vybaví utrpení, které jim způsobila závislost.

také užitečný. Podle tradice se tak tělo lépe zbavuje toho nepotřebného, dlouhý výdech ústy se proto používána počátku cvičení čchi-kungu. Dlouhý výdech ústy lze ale použít i v běžném životě: Něco vás rozruší nebo se objeví bažení. Kdyby se člověk na sebe rozčílil, jen by emoční stav zhoršil. Místo toho se usměje a dlouze vydechne ústy, pošle emoci nebo bažení pryč, pak hlouběji nadechne nosem a celé to zopakuje klidně i vícekrát.


Dřívější deníkové záznamy.


  [Výchozí strana - Home]