[Výchozí strana ]
Internetový deník
Zde najdete mé zápisky, poznámky a krátké texty. Reagovat na ně můžete e-mailem drnespor@gmail.com. Nikomu neručím za to, že jeho dopis uveřejním. Ručím ale za to, že žádný dopis neuveřejním, jestliže ho někdo označí za důvěrný. A ještě něco důležitého: Střízlivosti zdar!
Strizlivosti zdar!

27. 10.
Co místo rotopedu?
Při bažení a hněvu stoupá energie do hlavy a do rukou.
Dobrý způsob, jak je zvládat, je proto stáhnout energii dolů tak, že zaměstnáme nohy. Že to opravdu funguje, ověřil tým švédských vědců. Ti zjistili, že bažení zmírňuje jízda na rotopedu. Na rotopedech lze nastavit intenzitu pohybu, což je pro výzkum výhoda.
Rotopedy jsou ovšem většinou rozměrné a poměrně drahé, do práce si bude vozit rotoped málokdo. Jednoduchý způsob, jak stáhnout energii dolů, je chodit. To ale také není vždy možné s ohledem na počasí a další okolnosti.
Vstoje se také praktikuje řada cvičení z jógy a čchi-kungu. Ty nevyžadují mnoho místa a dají se cvičit doma i v kanceláři. Před časem jsem vedl delší seminář pro zdravotníky. Během přestávky jsem našel klidné místo a využil jsem čas ke cvičení čchi-kungu. Dost mi to prospělo.
Ale co když není možné ani to? V tom případě můžeme použít postupy, které mírní všechny negativní emoce. K těm patří klidné dýchání do dolních částí plic s delším výdechem, zaměřit pozornost do břicha mezi pupek a páteř anebo úsměv.

26. 10.
Perlička z doléčování
Někdo si myslí, že alkohol drogy nebo hazard jsou zadní vrátka do nebe. Jenže jsou to zadní vrátka do pekla.
---
Mezi radostí idiota a úsměvem idiota je velký rozdíl
Radost idiota: Mnozí z nás chtějí být šťastní, co šťastní, oni chtějí být bez sebe blahem! Občas se to někomu na chvíli podaří, a on se pak diví. Ona totiž velká radost oslabuje rozumové schopnosti, vyvolává stres a zhoršuje sebeovládání i pozornost. Dva příklady za všechny:
– Jakýsi mladík samou radostí házel v Brně z okna syrová vejce. Přivolaná policie se ujistila, že se nikomu nic nestalo, a jeho radost zchladila tučnou pokutou.
– Sportovní komentátor měl takovou radost z gólu, že mlátil rukou do stolu. Zlikvidoval tak vysílací techniku, a jeho další komentář diváci neslyšeli. To ještě mohl být rád, že z té radosti nedostal infarkt.
Člověku prožívajícímu silnou radost bych doporučil se uklidnit třeba delší procházkou, cvičením jógy nebo prací na zahradě.
Úsměv idiota je něco úplně jiného. Člověk, který se takto usmívá, vědomě vypnul myšlení. Oči má zavřené nebo hledí do prázdna a neřeší zhola nic. Mozek si při tom báječně odpočine a je to zdravé i po tělesné stránce.
Možná budete na nějakém zbytečném školení a budete se tak usmívat.
Někdo se vás zeptá: „Čemu se prosím tě směješ?“
Vy odpovíte: „To je úsměv idiota, klidně tě to taky naučím.“
---
Nové vydání střízlivých novinek.

25. 10.
Odborná novinka Nešpor K. Fyzická aktivita a bažení.
---
Moudré i nemoudré
S citáty, aforismy a moudrými myšlenkami je určitý problém. Někdy perfektně vystihují skutečnost, jindy jsou úplně vedle.
Anonymní autor řekl: „Úsměv je to nejhezčí oděv, který si můžete obléknout.“
Tohle sice platí skoro vždy, ale ne pokaždé. Řekněme, že se vám bude kamarádka svěřovat s tím, že jí chcípl kanárek. Místo zářivého úsměvu bude lépe se zatvářit vážně a s pochopením pokývat hlavou.
Myšlenka, kterou napsal J. M. Barrie: „Tajemství štěstí nespočívá v tom, dělat, co se člověku líbí, ale to, co člověk dělá, mít rád.“
Často je i tohle naprostá pravda. Jenže, co když někdo dělá zbytečnou nebo dokonce škodlivou práci? To by jistě udělal lépe, kdyby s tím přestal, a ne v tom s radostí pokračoval.
Na závěr jsem si nechal citát, proti kterému se nedá mnoho namítat. Autor totiž nevyhlašuje věčné pravdy, ale jen říká, koho má rád, a kdo se mu líbí. Tím autorem je Leonardo da Vinci: „Mám rád ty, kdo se dokáží i v nesnázích usmívat.“

24. 10.
Nový odborný text: Nešpor K. Pití alkoholu a fibrilace síní: riziko zvyšují už malé dávky alkoholu.
---
Nové video Buďte laskaví k dětskému mozku. Máme i anglicky.
---
Několik vagónů
Abstinence na celý život vypadá jako cosi skoro nerealistického. Anonymní alkoholici radí abstinovat den po dni a nestarat se o to, jak budou abstinovat za dvacet let. Novomanželka, která by si představovala několik vagónů špinavého nádobí, které za život umyje, by ze svatby moc neměla. Za dalších šedesát let života to všechno umyje a ani jí to nepřijde.

23. 10.
Střízlivost a vegetariánství
Někteří naši střízliví přátelé koketují s myšlenkou na vegetariánství. Vegetariánství přináší řadu výhod, ale i tak před ním začínající abstinenty spíše varuji. Jejich stav výživy závislých nebývá dobrý. Mohou mít sice nadváhu, ale při tom trpí nedostatkem vitaminů a minerálů. Je to pochopitelné. Stravovali se nevyváženě a alkohol zhoršoval vstřebávání živin včetně vitaminů skupiny B. Vegetarián, zejména když nejí ani mléčně výrobky, by měl o své zdravě více vědět, aby se vyhnul problémům. Oč se konkrétně jedná.
Vitamin B12: Vegetariáni by ho měli doplňovat ve formě tablet. To lze ostatně doporučit i lidem, kteří se zotavují ze závislosti, protože stav jejich žaludeční sliznice není dobrý. Užitečná možnost je nechat tabletu vitaminu B12 rozpustit v ústech, vysoká dávka účinné látky v tabletě se vstřebá i tam.
Vitamin D: Pro naše předky, kteří pracovali dlouhé hodiny venku na slunci to nebyl problém. Pro moderního člověka to ovšem obtíž je, i když není vegetarián. Podle studie Státního zdravotního ústavu má dostatek vitamínu D z obvyklé české stravy méně než 1 % osob. Nejvydatnějšími zdroji vitaminu v potravě D jsou mořské ryby, tento vitamin je obsažen i v mléčných výrobcích, mase a vejcích, ale tam je ho málo. Zvířata bývají většinou chována v uzavřených prostorách a sama mívají vitaminu D nedostatek. Zásoba vitaminu D v těle je nejnižší koncem zimy, doplnit vitamin D formou tablet proto může být rozumné.
Bílkoviny: Jestliže kombinujeme různé obiloviny, luštěniny, semena a ořechy, příjem bílkovin je i bez masa dostatečný.
Železo: Železo je obsaženo v hojné míře i v obilovinách, semenech a ořechách, jenže se odtud obtížně vstřebává kvůli kyselině fytové a dalším látkám, které ztěžují jeho využití. Pomůže dlouhé máčení ve vodě, případně i klíčení, vodu vylít a příslušné potraviny tepelně upravit. Samotné vaření by obsah kyseliny fytové podstatně nesnížilo, ale vaření v tlakovém hrnci (papiňáku) už ano.
Zinek a vápník: I u nich platí přibližně totéž, co v případě železa. Rostlinné potraviny je obsahují, ale je třeba tyto potraviny dlouho máčet, a pak tepelně upravit.
Příklad z praxe: V německy mluvících zemích, ale i u nás se těší oblibě müsli. Někdo si večer namočí ovesné i jiné vločky, sušené ovoce, semínka, ořechy atd. a ráno to sní. Pročistí mu to střeva, ale pro lepší využití živin by bylo vhodnější nechat tyto ingredience na noc namočené, vodu ráno vylít a zbytek povařit v čisté vodě. To ovšem dělá málokdo.

22. 10.
Nesmírná vděčnost
V závěru skupiny pro patologické hráče jsem se přítomných zeptal, v čem jim byla užitečná zkušenost s návykovou nemocí.
Jeden deset let abstinující přítel důrazně odpověděl: „Jsem nesmírně vděčný za to, že jsem spadl na dno! Teď mám dobrou práci, rodinu a dvě děti.“
Být vděčný dluhy a exekuce zní divně. Jenže bez toho by tenhle přítel lavíroval mezi dobrým a špatným. Teď ví, čemu má dávat přednost.
Jiný dlouhodobě abstinující přítel s odpovědí váhal. Řekl jsem mu: „Nebýt závislosti tak byste jako barman celý život okrádal zákazníky a přišel byste do pekla. Takhle máte užitečné a poctivé zaměstnání a tam nahoře to s vámi možná vyřeší domluvou.
Nato jsme se oba rozesmáli.

21. 10.
Noblesní společnost
Jedno úterý jsem jako obvykle cvičil na ženském oddělení s pacientkami jógu. Jen tak mimochodem jsem se jich zeptal: „Chtěly byste být v dobré společnosti mezi milým a střízlivými lidmi?“
Odpověď zněla, že ano, a tak jsem pokračoval: „To vám nezbude než chodit na setkání Anonymních alkoholiků.“
Braly to jako vtip a smály se. Pak jsem šel na mužské oddělení, kde jsem vedl klub a doléčovací skupinu. Tam jsme mluvili o důležitých momentech po skončení pobytové léčby.
Jeden střízlivý přítel popsal své první setkání s Anonymními alkoholiky: „Ti lidé byli střízliví, spokojení, v klidu a v pohodě. Měli něco, co jsem já neměl a co jsem chtěl mít.“

20. 10.
Jak prospět národu a vlasti
Jistý populista s vřelým vztahem k pivu prohlašoval o své politické straně, že jsou to vlastenci. Nedalo mi to a natočil jsem video o skutečných vlastencích. Ti vyhýbejte alkoholu, drogám, tabáku a hazardu a často se smějí nebo usmívají. Proč? Protože smích a střízlivost jsou zdravé.
Vlastně jsem na tohle nepřišel já, ale už T. G. Masaryk. Ten svého času řekl, že v soutěži národů zvítězí ty střízlivé. V dnešní době globalizované ekonomiky to platí ještě víc než za jeho časů.
---
Konkurz
Jedná velká pohřební služba vyhlásila konkurz na vedoucího jedné větší pobočky. Přihlásili se dva kandidáti. Ten první byl hovorný a žoviální, během konkurzu se často usmíval nebo smál. Ten druhý při konkurzu vystupoval důstojně, tvářil se vážně a mluvil pomalu a s rozvahou. Co se kvalifikace a dalších předpokladů na tom byli oba kandidáti podobně. Koho myslíte, že konkurzní komise vybrala?
Kdybych v ní seděl já, přimluvil bych se za toho prvního. Komise ale vybrala jeho protikandidáta.
Při konkurzu na místo, které vyžaduje seriózní vystupování, není vhodné se příliš usmívat nebo dokonce chichotat. Na to jsem nepřišel já, ale vědci, kteří se touto otázkou zabývali.
Mimochodem o smrti a pohřbech existuje řada anekdot, třeba tato:
Baví se dva známí a jeden se ptá: „Půjdeš sousedovi na pohřeb?“
Druhý nato řekne: „Ne, proč bych to dělal. On na můj pohřeb taky nepůjde.“

19. 10.
Jako v nebi
Baví se dva přátelé a jeden se ptá: „Jaká je tvoje nová práce?“
„Je to tam jako v nebi.“
„Vážně?“
„Ano, kdykoliv mě odtamtud mohou vykopnout.“
Podle amerických výzkumů lidé nejčastěji přicházejí o práci kvůli neshodám se spolupracovníky nebo nadřízenými. Metodu S. O. R. R., kterou doporučujeme ke zlepšování osobních vztahů, lze snadno přizpůsobit i pracovnímu prostředí.
S. znamená střízlivost: Abstinence od alkoholu se v některých zaměstnání striktně vyžaduje. Střízlivost ale také zahrnuje realismus. Nelze např. očekávat, že nás budou nadřízení neustále chválit nebo že budeme za málo práce dostávat hodně peněz.
O. je očista: Tím se míní omezit, to, co člověka odvádí od práce a pracovních vztahů. Sem patří hudební videa, puštěné rádio, sociální sítě, dlouhé soukromé telefonáty nebo nakupování přes internet. Kdysi jsem přišel do nejmenované firmy. Pracovníci ve vrátnici mi nevěnovali nejmenší pozornost, protože právě hráli jakousi videohru. Řada firem si tento problém uvědomuje a blokuje sociální sítě a soukromé e-mailové služby. To je důležité nejen kvůli produktivitě práce, ale také pro bezpečnost firemní počítačové sítě.
R. znamená radost: Emoce se mezi lidmi snadno přenášejí. Sympatičtější jsou nám lidé, od kterých k nám přicházejí zdravé emoce, jako klidná radost, vděčnost, spokojenost nebo laskavost. Typickým projevem většiny zdravých emocí je úsměv.
R. je respekt: S nadřízenými a se spolupracovníky nelze vždy souhlasit nebo jim v plné míře vyhovět. Ale i odmítnutí nepřiměřených nároků by se mělo dít s respektem. Způsobů, jak projevit respekt, je celá řada, např. pozdrav, lehká úklona a zdvořilé oslovení. V této souvislosti je třeba připomenout zásadu, že nikdy nekritizujeme člověka. Místo toho je vhodnější vyžadovat změnu chování. Nebudeme tedy nikomu říkat, že je popleta, ale vysvětlíme mu, kde udělal chybu a jak se jí vyhnout.

18. 10.
Nové video Uvolnění a posílení nohou. Máme i anglicky.
---
Jak odlišit soucitný úsměv a posměch
Někomu se cosi nepovede. Co myslíte, je lepší se usmívat nebo se spíše tvářit vážně?
Je možné obojí. I za této situace bývá úsměv vhodný, ale je při něm vhodné udržovat přiměřený oční kontakt. Podstatný je také slovní doprovod, lze např. říci, že příště to půjde lépe, že se to stává nebo že máte podobnou zkušenost. Někdy je ještě lepší nabídnout konkrétní pomoc, např. když někdo upadne, můžete mu pomoci se očistit.
Naproti tomu při posměchu se často zdvihne pouze jeden koutek úst. Posměváček se navíc spíše dívá jinam. Vlastně tím dává najevo, že takovým břídilem nemá smysl se zabývat a že je to beznadějný případ. Místo posměchu už by bylo lepší zachovat vážnost nebo dělat jako, kdyby se nic nestalo.

17. 10.
Z rozhovoru pro jeden časopis
– To, že si člověk přizná určitý reálný problém, není pocit méněcennosti. Je to fakt a první krok k nápravě.
– Co je, to je, co není, to není. Toho, co je, lze využít, tím, co není, je lépe se nezabývat.

16. 10.
Nová videa
Úsměv na velkou dálku. Máme i anglicky.
Primitivní emoce: co funguje a co ne. Máme i anglicky.
---
Smát se na příšeru
Zjevuje se příšera. Dostanu strach, celý se třesu.
Zeptám se zajímavě: „Co chceš příšero?“
Příšera neodpoví, cení zuby a přibližuje se.
Začnu se smát. Nejdříve jenom trochu, pak na celé kolo.
Příšera se zmenšuje, a pak úplně zmizí.
Jistě máte podobnou zkušenost.
Video

15. 10.
Zajímavost
Na webu nakladatelství se vedle mé nové knihy „Usmát se a poodstoupit“ objevilo písmno "B".
Když jsem na něj najel myší, zjistil jsem, že to znamená „bestseller“. To mě potěšilo.
---
Vnitřní úsměv
Vnitřní úsměv v Česku vyučovala Americká jógínka českého původu paní Ossius koncem 60. let 20. století. Při něm se rozšíří a rozzáří oči. Tento úsměv má blízko k obdivnému úsměvu. V zářivém vnitřním úsměvu je ale více srdečnosti a laskavosti. Nejlepší bude si to vyzkoušet.
---
Dobré vztahy: první důležitý krok
Tím krokem je střízlivost. To neznamená pouze abstinenci od alkoholu a drog, ale i realizmus. K druhým lidem přistupujte klidně, s úsměvem bez předsudků, ale i bez přehnaných očekávání. A přehnaná očekávání nevzbuzujte. Zbožňování často přechází v nenávist. To věděli už staří Římané, jedno latinské přísloví říká: „Jasné dohody dělají dobré přátele.“

14. 10.
Tiše se smát v srdci
Představte si krásné, slunečné ráno, venku je klid a vy se jdete projít.
Intuitivně cítíte, že všechno je a vždy bude v naprostém pořádku.
Ale co když je pod mrakem a vás čekají nějaké nepříjemnosti?
Tak si uvědomte, že slunce sice právě nesvítí zde, ale někde jinde a jiným lidem. Přejte jim to.
Pak si řekněte: „Čeká mě zajímavý den.“
Ony i ty drobné a větší nepříjemnosti mohou být velmi zajímavé.
K výhodám střízlivosti, smíchu a úsměvu patří to, že uklidní, a člověku to pak lépe myslí. A dobré, střízlivé myšlení přijde vhod vždy a v nesnázích obzvlášť.

13. 10.
Nové video Pomalý smích a osm situací, kdy zvolnit. Máme i anglicky
---
Snadná svépomoc
K tomu abychom se smáli nepotřebujeme odborníky. Smích a úsměv patří k nejrozšířenějším způsobům, jak se svépomocí uklidnit. Schopnost se usmát máme neustále pohotově po ruce. Je to něco jako naše nejlepší kamarádka, které se můžeme kdykoliv svěřit.

12. 10.
Velká, veselá společnost
Smát se o samotě je možné, ale s tou samotou je to složitější. Nikdo není nikdy úplně sám. Řekněme, že se usmívám, cvičím jógu nebo čchi-kung. V stejnou dobu přesně totéž dělají nespočetní další lidé na celém světě. Sice se neznáme, ale stejně jsou to něco jako moji kamarádi.
---
Jak se směje zdvíhací jeřáb
Rukou napodobuji pomalu se pohybující rameno jeřábu a pochechtávám se.
Pointa této hříčky je tato: „Život je někdy těžký, ale i tak se můžeme smát.“
Jedna paní mi napsala, že to mám asi odpozorováno ze života.
Odpověděl jsem: „Odpozorováno, vyzkoušeno.“
Video.

11. 10.
Nové video Kdo je největší vlastenec?
---
Zlaté Bohnice!
Jednu dobu jsem chodil do různých odborných komisí na ministerstvo zdravotnictví nebo na magistrát.
Do poklidného areálu Bohnické nemocnice mezi střízlivé přátele jsem se pak vracíval s velkou úlevou.

10. 10.
Překvapení novináři
7. října 2021 dopoledne jsem přednášel na téma smích a komunikace. Přišly většinou zdravotní sestry. Atmosféra byla úžasná. Na moje vtípky, žertíky a veselá cvičení reagovali přítomní hlasitým smíchem. Během toho dopoledne jsme užili hodně legrace.
Týž den mě čekal křest knihy „Usmát se a poodstoupit“. Na tuhle akci přišli hlavně lidé z médií.
Kmotrou byla paní Daniela Fischerová. Ta mi před tím slibovala, že mě důkladně pohaní. Místo toho chválila a chválila, až se mi skoro červenaly uši. Mimo jiné řekla: „Autorův styl je čím dál tím lehčí a čtivější. Primář Nešpor má výhodu odbornosti a výhodu pohádkově symbolického myšlení a k tomu ještě humor. To mu otevírá cestu ke čtenářům všeho typu. Navíc je to člověk nevídaně poctivý.“
Zapomněla při tom dodat, že takový cit pro jazyk, jaký má ona, nemám a nikdy mít nebudu.
Křest zdárně proběhl a zbyl nějaký čas. Nabídl jsem přítomným některé osvědčené legrácky. Ti ale reagovali rozpačitě. Překvapilo je už i jen to, že se měli postavit. Uvolnili se až v závěru, když jsme jásali a opakovali „Veselý, radostný, nadšený, juchú, nakladatelství Vyšehrad zdar!“
Doma jsem o tom přemýšlel a zjistil, kde se stala chyba. Posluchači přišli na dopolední seminář připravení na to, že se budou smát a cvičit. Účastníci křtu očekávali něco seriózního a důstojného. Do tohoto rámce dobře zapadal projev paní Fischerové, ne však moje dovádění. Kdybych křest mohl opakovat, uvedl bych do pozvánky, že některé věci popsané v knize vyzkoušíme a že bude legrace. Jednodušší možnost by byla se více krotit. Ale ono to i tak dopadlo docela dobře. Z toho křtu existuje amatérské video a lidem se líbí.

9. 10.
Nové video Křest knihy „Usmát se a poodstoupit“.
---
Křest knihy „Usmát se a poodstoupit“ – můj úvod
Vážené dámy a pánové,
velmi mě těší, že kmotrovství se ujala paní Fischerová. Na počátku mé literární dráhy stala její rady, abych nedělal věty delší než dvě řádky. V této knize věty delší než dvě řádky nejsou. Je tedy jasné, že bude mít velký úspěch.
Děkuji také nakladatelství Vyšehrad, kniha vypadá opravu hezky. O fotografie se postaral mistr Vojtěch Vlk. Paní redaktorka Jitka Suchá při práci s textem i jednání se mnou projevovala andělskou trpělivost. To knize prospělo.
Z obsahu knihy jsem pro vás připravil menší ochutnávku. Můžete se ne mě jen tak dívat nebo, což bude lepší, praktikovat společně se mnou.

8. 10,
Klidná radost: 7 výhod a 15 jednoduchých možností
Klidná radost prospívá zdraví, zlepšuje myšlení, usnadňuje sebeovládání i komunikaci a zvyšuje kvalitu života. Klidnou radost je možné navozovat.
– Radost z toho, že plníme své přirozené povinnosti.
– Radost z dobrého jednání druhých lidí.
– Radost z vnitřní svobody a střízlivosti. Určitými věcmi se nemusíme zabývat a máme právo být jiní než druzí.
– Radost z pravidelnosti, předvídatelnosti a toho, že můžeme ve svém životě mnohé ovlivnit.
– Radost z toho, že je člověk užitečný.
– Radost z drobných úspěchů.
– Radost z přírody, květin, domácích zvířat.
– Radost z dobrých knih, hezké hudby i jiných uměleckých děl.
– Radost z duchovního života.
– Radost z pohybu, procházek, cvičení, jógy, čchi-kungu atd.
– Radost ze spánku a odpočinku.
– Radost ze zdravého jídla, vody a čaje.
– Radost navozují také smích, úsměv a humor.
– Radost z dobrých a stabilních vztahů.
– Mít radost z toho, že jsme. Různé duchovní tradice považují zrození v lidské podobě za velké privilegium.

7. 10.
Nová střízlivá pohlednice.
---
Jak uklidnit manželku
Někdy dávám na doléčování střízlivých přátelům čaje – jasmínový, assámský nebo třeba bílý. Jeden střízlivý přítel měl kromě čajů ode mě i další, které si koupil sám.
Jaké bylo jeho překvapení, když zjistil, že manželka smíchala při uklízení všechny jeho čaje do jedné velké dózy.
Zmíněný přítel mi se smíchem vypravoval, že jeho žena tuhle podobnou směs pije a je po ní klidnější.
Takže se to vlastně vyplatilo.

6. 10.
Jiné děkování
Jedno cvičení čchi-kungu spočívá v tom, že se praktikující pět minut uklání a děkuje lidem, věcem nebo okolnostem. Jednou mě napadlo děkovat za to, co nemusím. Nemusím se zabývat cenou alkoholu a cigaret, sháněním drog, politikou, profesionálním sportem, burzou atd.
Byla to docela legrace a já si při tom uvědomil, oč jsem svobodnější. Takže za to všechno děkuji.

5. 10.
Nové video Jak zlepšit vztahy: Stručně, jasně a názorně. Máme i anglicky.
---
Jak začít téměř cokoliv
Existuje řada možností, navrhují kupříkladu sebevědomý smích. Jak takový smích vypadá?
Dáme si ruce v bok. To opticky zvětšuje postavu.
Pak se smějeme hlubokým hlasem s klesající intonací, jak se to děje v oznamovacích větách. Psychoterapii se střízlivými přáteli často začínám právě takto.
S touhle technikou jsou určité problémy.
– Předně se nedá použít všude. Řekněme, že nás čeká návštěva zubního lékaře. Sebevědomý smích nebudeme praktikovat v čekárně. Šlo by to ale ještě před tím v soukromí doma.
– Sebevědomý smích není namístě v situacích, kdy se chystáme udělat nějakou hloupost. Takže prvním krokem, než něco začneme, by mělo být si to důkladně rozmyslet.

4. 10.
Nové video Zasmát se na příšeru.
---
Nevídaný skandál!
Právě probíhalo významné mezinárodní utkání českých fotbalistů s týmem Nauru. Zápas přenášela televize a fotbalový stadión byl zaplněn do posledního místa. V tom skupina organizovaných výtržníků vytáhla transparent s nápisem „Pijte vodu!“
Tato individua pak provolávala pobuřující hesla jako „Střízlivosti zdar!“ nebo „Pryč s hazardem!“
Výtržníci byli místním rozhlasem upozornění, že za reklamu hazardu a alkoholu dostává fotbalový svaz peníze.
Zmínění chuligáni ale ve své skandálním počínání urputně pokračovali.
Organizátoři se obrátili na policii, ta ale odmítla zasáhnout.
Nezasáhli ani diváci, někteří z nich se naopak pobaveně smáli
Naštěstí se podařilo výtržníky identifikovat. Všichni do jednoho dostali doživotní zákaz vstupu na fotbalové stadióny.
Novináři zeptali jedné z potrestaných osob, co na to říká.
Ta drze a cynicky odpověděla: „Je mi to fuk!“
Taková nestydatost!

3. 10.
Vše dobré
Na konci e-mailů často používám formulaci „vše dobré přeji“ a někdy přidám i smajlíka.
Není to irone, ani utopie. Mince má dvě strany a to, co nás potkává, má své výhody a nevýhody.
Až vám budu já nebo někdo jiný přát „vše dobré“, uvědomte si, že je to možné.
Záleží na vás, co dobrého najdete i tam, kde jste to nečekali.
---
Volby
Mohu se cítit starý,
mohu se cítit mladý.
Mohu být smutný,
mohu být veselý.
Mohu být bezmocný,
mohu být užitečný.
Tuhle legrácku provázenou příslušnou mimikou jsem natočil jako video a dal na internet. Odkaz na video jsem poslal sestře. Tu čekala operace a moc do smíchu jí nebylo. V e-mailu sestře jsem připustil, že jsem to možná trochu zjednodušil.
Jedna známá mi napsala: „Život je krásný.“
Odpověděl jsem, že někdy opravdu krásný, ale vždy zajímavý.

2. 10.
Omluva do budoucna
Jeden mistr radí omlouvat se nejen těm, kterým jsme ublížili, ale i těm, kterým ublížíme v budoucnu. Omlouvat se do budoucna mi připadalo přehnané.
Jednoho dne jsem se rozhodl za pomoci vysavače a desinfekce dát do pořádku svoji matraci. Bylo to něco jako vojenské tažení proti roztočům a dalším mikroorganismům usídlených v mém lůžku. Necítil jsem se při tom dobře. Pak jsem se všem těm pidimužíkům omluvil a popřál jim lepší budoucí na onom světě. To mě uklidnilo.
---
Skvělý začátek dne i konec vašeho dne
Jednoduché věci často fungují nejlépe. Můžete se o tom sami přesvědčit.
Skvělý začátek dne
Usmějte se.
Řekněte si v duchu třikrát něco povzbuzujícího, např.:
– Život je zajímavý.
– Žiji moudře.
– Klidný, moudrý, střízlivý.
Skvělý konec dne
Před usnutím se usmějte.
Pak v duchu třikrát zopakujte totéž, co ráno.
Tento postup jsem dal jako video na internet. Jedna paní mi k němu napsala, že by to ale mělo být upřímné.
Odepsal jsem jí, že kdy to někdo dvacetkrát neupřímně zopakuje, po 21. už to bude upřímné.
Bylo by trochu příliš, chtít upřímné nadšení po někom, kdo vstává o hodinu nebo dvě dřív, než by chtěl.
Video

1. 10.
Nové video Dobré vztahy: první důležitý krok
---
Prevence nádorů v kostce
Dodržování následujících zásad podstatně snižuje riziko nádorových onemocnění.
Životní styl
- Fyzická aktivita, např. chůze.
- Střední míra zátěže.
- Vyhnout se zbytečnému stresu, včetně hazardu nebo násilí v médiích.
- Naučit se zvládat stres (jóga, čchi-kung, relaxační techniky, pěstovat dobré vztahy, dobré záliby, smích a humor, zdravé emoce jako laskavost, duchovní život atd.).
- Nevystavovat se dlouhodobě ultrafialovému záření.
- Vyhnout se rizikovému sexu.
- Nekouřit a vyhýbat se zakouřeným prostředím.
- Abstinence od alkoholu a drog.
Výživa
- Vyhnout se přepálenému tuku, praženým a uzeným potravinám (hospodská strava, fast food).
- Omezit chemické látky v jídle a sladkosti.
- Nepřejídat se, zvláště ne na noc, předcházet obezitě.
- Vhodné jsou např. luštěniny, zelenina a houby.
- Pít dost vody.
Zdravotní péče
- Prevence a léčba některých onemocnění, např. cukrovky a žloutenek typu B a C.
- Léčení chronických zánětů.
- Preventivní prohlídky podle rady lékařů.

30. 9.
Smích na psychiatrii
Lidé se mylně domnívají, že typickým příznakem duševních chorob je smích nebo duchem nepřítomný úsměv. V rámci postgraduálního vzdělávání jsem pracoval na různých psychiatrických odděleních včetně těch nejtěžších. Nejvíce smíchu a legrace bylo se závislými lidmi. Ne na začátku jejich léčby, ale až později, když pořádně vystřízlivěli a zlepšil se jejich stav. To už byli většinou kromě závislosti úplně normální.
Nejvíce se smějí děti, ženy a duševně zdraví lidé. Smích, úsměv a humor mají mnoho výhod. Mimo jiné slouží jako bezpečnostní ventil tlakového hrnce. Když tlak páry neúměrně stoupne, ventil se uvolní a část páry pustí ven. Zde je možné hledat jedno z vysvětlení, proč se někteří lidé smějí nebo chichotají i v silně nepříjemných situacích. Není to tím, že by zešíleli, jen se zbavují přílišného napětí.
Zakončím myšlenkou jednoho amerického básníka a dramatika. Je stručná a výstižná: „Kdybychom se nemohli smát, tak se všichni zblázníme.“ Robert Frost.

29. 9.
Mocný lék, který máte stále k dispozici
Tím lékem je úsměv a také klidné brániční dýchání.
Výhody bráničního dýchání
– Mírní negativní emoce a stres.
– Prospívá duševní činnost.
– Uklidňuje, dává nadhled.
– Zlepšuje sebeovládání.
– Je efektivní a šetří energii.
– Prospívá plicím a srdci
– Prospívá svalům a zlepšuje stabilitu.
– Pomáhá normalizovat krevní tlak.
– Zlepšuje trávení a výměnu látkovou.
– Mírní záněty.
– Mírní bolest.
– Usnadňuje řeč a zpěv.
– Pomáhá předcházet únavě a nemocem.
– Dá se snadno naučil.
– Lze ho používat nenápadně v každodenním životě. To ale nedělejte při rizikových činnostech, jako je řízení auta.
Princip bráničního dýchání
Nádech: Břišní svaly se uvolní a umožní bránici pohyb dolů.
Výdech. Břišní svaly se stáhnou a vytlačí bránici nahoru.
Nácvik
Lze praktikovat vstoje, vsedě, vleže, a dokonce i za chůze. Nejjednodušší možnost je položit si vleže na zádech dlaně na břicho a uvědomovat si pohyby břišní stěny při dýchání. Vleže na zádech se mohou břišní svaly uvolnit i při nádechu, zpětný pohyb bránice se děje díky hmotnosti vnitřních orgánů. Tato možnost je výborná jako relaxace před spaním.

28. 9.
Nová videa
Jaká úleva.
Klidná radost: 7 výhod a 15 jednoduchých možností. Máme i anglicky.
---
Kancléř
Olaf Scholz působí věcným, klidným a na něčí vkus až nudným dojmem.
Kdosi mu vytýkal nedostatek emocí.
Scholz na to odpověděl: „Ucházím se o místo kancléře, ne o místo ředitele cirkusu.“
On to zase takový suchar nebude, když má smysl pro humor.

27. 9.
Nové vydání Střízlivých novinek.
---
Věštba
Tvářím se tajemně, hledím přímo do kamery a pomalu provádím pohyby vypůjčené z čchi-kungu. Pak udělám rozhodné gesto a objeví se titulek „Prospěje vám střízlivost.“ Nato asi půl minuty jásám.
Tahle věštba je na rozdíl od mnoha jiných srozumitelná, jednoznačná a pravdivá. Střízlivost v užším i širším smyslu slova opravdu prospěje každému.
---
Jak si vyčistit mozek
Usmějeme se a opatrně oběma rukama vynadáme mozek. Pak mu poděkujeme mu. Nato ho vezmeme do levé ruky a pravou nad ním proděláme krouživé pohyby. Mozek přendáme do pravé dlaně a totéž opakujme levou rukou. Nakonec mozek opatrně vrátíme do hlavy. Mít umytý a střízlivý mozek je skvělé.
Natočil jsem to jako video. Jedna paní mi k němu napsala, že vyndávat mozek z hlavy považuje za riskantní.
Odepsal jsem jí: „Mozek zůstal na svém místě. Jenom jsem vypucoval jeho obraz a trochu si při tom zadováděl.“
Paní to uklidnilo a odepsala mi: „Jdu na to.“

26. 9.
Nové video Jak se směje zdvíhací jeřáb. Máme i anglicky.
---
Bezmoc
Naše snažení někdy nepřináší očekávaný efekt. Nebo nastane nepříjemná situace, kterou se nedaří ovlivnit. Pak se objeví pocit bezmoci. Na to lidé často reagují horečnou aktivitou a vystavují se dalším zklamáním.
První krok Anonymních alkoholiků radí přiznat si bezmoc vůči alkoholu. Ono je dobré si přiznat bezmoc i vůči mnoha jiným věcem. Upřímné přiznání si bezmoci otevírá dveře Vyšší moci nebo jinak řečeno napomáhá rozvoji naší osobnosti. Jednou ráno jsem pocítil bezmoc. Místo, abych tento pocit odehnal, jako mnohokrát před tím, jsem si ho užil. Velmi mě to uklidnilo.
Zvládání bezmoci v šesti krocích
– Bezmoc si přiznat.
– Usmát se a uklidnit se. Je to zdravé, a člověku to pak lépe myslí.
– Vyhodnotit, co má smysl a co ne.
– V tom dobrém a užitečném pokračovat.
– Zanechat bezúčelného nebo škodlivého jednání.
– Rozšířit svůj obzor. V tom nám může pomoci někdo zkušenější, studium, svépomocná organizace, psychoterapie nebo zjíněná Vyšší moc. Kupříkladu mnozí z našich přátel se dopracovali k dlouhodobé abstinenci, až když začali pravidelně docházet na setkání Anonymních alkoholiků, což dříve odmítali.
Myslím, že jsem byl v životě docela úspěšný. Bylo to i díky tomu, že se mi mnohé nepodařilo, jak jsem chtěl.

25. 9.
Soutěž o nejpodivnější smích
Tuhle soutěž odvysílala indická televize v některém z tamních jazyků. Z komentáře jsem nerozuměl ani slovo, ale předpokládám, že se jednalo o finále. Smáli se tam všichni včetně konferenciérů. Nejlepší mi připadala silnější paní středních let. Smála se nahlas, ve vysoké tónině a svoje „ha, ha, ha“ opakovala neskutečně rychle.
Úplně opačný, ale stejně komický, smích předvedl na jiném videu Američan důchodového věku. Ten nebyl silnější, ale vysloveně tlustý. Pomalu, s nosovým přízvukem opakoval: „njo… njo… njo“.
Nevím, jak se smějete vy, ale jestli nějak zvláštně, tak toho využívejte. A co když se smějete úplně normálně? Tak toho využívejte také.
Video
---
Blesková relaxace
Úsměv, dlouhý výdech a laskavost uklidňují. To všechno jde stihnout během jednoho dechu.
Postup: Nadechněte do břicha a při výdechu v duchu opakujte: „Mír přede mnou, mír za mnou, mír napravo, mír nalevo, mír dole, már nahoře.
A je to!

24. 9.
Nové video Skvělý začátek i konec vašeho dne. Máme i anglicky.
---
Křest mé nové knihy "Usmát se a poodstoupit"
Bude se konat ve vegetariánské restauraci Maitrea, Týnská ulička 1064/6, Praha 1 (v blízkosti Týnského chrámu).
Datum 7. 10. 2021. Začátek 16:00. Odhadované trvání akce asi hodinu. Vstup je volný a uvítací nealkoholický nápoj je zdarma.
Na akci je ale třeba se předem u mně e-mailem přihlásit, kapacita místa je omezená.
---
Jak vnést do života více radosti
Je to jednoduché a překvapivě účinné. Tento postup používám často.
Natočil jsem ho na video a dal na internet.
Přišlo mi na něj hodně příznivých odezev a komentářů.
Potěšilo mě, že to funguje i druhé lidi, nejen na mě.
Technika
Co nejčastěji s úsměvem opakujte: „Úspěch! Mám radost!“
Příklady
– Vstal jsem z postele. Úspěch! Mám radost!
– Docvičil jsem. Úspěch! Mám radost!
– Nasnídal jsem se. Úspěch! Mám radost!
– Jsem naživu. Úspěch! Mám radost!

23. 9.
Nové video: Skvělý způsob, jak něco začít. Máme i anglicky.
---
Lze rozveselit vozíčkáře?
Čekala mě přednáška pro vozíčkáře. Předem jsem si pro ně připravil malou sestavu pěti snadných cviků vsedě. Před tím jsem si prohlédl některá videa na stejné téma v angličtině. Mnohá z nich byla profesionálně natočená a vystupovali v nich kompetentní fyzioterapeuti. Všichni se na nich ale tvářili zasmušile. To není můj styl. Do své sestavy jsem zařadil cviky z čchi-kungu a jógy a přizpůsobil je praktikování vsedě. Moje sestavička začínala vytleskáváním slov „úsměv sluší, hřeje duši.“ Pak jsem se vytahoval nahoru a uvažoval o něčem příjemném, vlnil páteří a smál se jako žába. Nakonec jsem za spokojeného pochechtávání stáhl energii dolů do břicha.
Lidé se mylně domnívají, že tělesně postižení lidé jsou pořád nešťastní. Jistě, po ztrátě zraku nebo hybnosti bývají lidé v šoku. Jenže po čase si většinou zvyknou a míra jejich životní spokojenosti je podobná, jako u zdravých lidí.
---
Zákaz zastavení
Asi víte, jak vypadá značka zákaz zastavení Tahle značka platí pro motoristy, ale i pro každého. O tom svědčí následující příklady:
– Nezastavujte před tím, co vyvolává bažení po alkoholu, drogách, hazardu a škodlivých věcech.
– Nezastavujte před tím, co vyvolává zbytečný stres a negativní emoce. To se týká i médií.
– Jestliže jednáte správně, nezastavujte, ale pokračujte v tom.
Mějte se hezky a střízlivě.

22. 9.
Nové video Mudry pro lepší myšlení a rozhodování a něco navíc. Máme i anglicky.
---
Veselá samota
Andy Rooney byl americký žurnalista, který měl až do 92 let svůj pravidelný hodinový program v rozhlase. Jednou řekl: „Jestliže se smějete o samotě, pak to bývá skutečně upřímné.“
Osobně si myslím, že to může být i jinak. Člověk se o samotě začne smát neupřímně a uměle. Upřímný smích se často dostaví až pak.
---
No tohle!
Jedná se o legrácku pro střízlivé přátele. Vlastně to není jen legrace, ale naprostá pravda.
Žasnu jako malé dítě, které dostalo koloběžku, a říkám: „No tohle!!“
S obměnami to dvakrát zopakuji.
Pak vroucně děkuji: „Děkuji, ti milá střízlivosti, za tyto krásné dárky.“
K dárkům, které přináší střízlivost, patří mimo jiné lepší vztahy nebo lepší zdraví. Ale to byste si jistě domysleli sami.
Video

21. 9.
Úplně jiná filosofie
V době, kdy jsem studoval medicínu, byla povinou součástí studia marxistická filosofie. Student se příslušné poučky mechanicky naučil a u zkoušky to odříkal. Jeden kolega to nevydržel a řekl, co si opravdu myslí. Zkoušející s ním nediskutoval, ale prostě ho vyhodil. Skládat tuhle zkoušku bylo nepříjemné, skládat ji dvakrát ještě horší. Takže to si každý rozmyslel.
Někdy v té době mě okouzlila postava Alberta Schweitzera. Vlastně mě fascinuje dodnes. Schweitzer byl varhanním virtuos, filosof, teolog, lékař v Africe a mírový aktivista. Tento všestranný génius uměl uvažovat prakticky. Bylo mu jasné, že složitá filosofická pojednání běžný člověk nečte. Vytvořil proto filosofii, která se dá shrnout do jedné krátké věty: „Dobré je to, co pomáhá životu.“
Životu jistě pomáhají střízlivost, dobrá péče o své zdraví, úsměv a smích, laskavost a to, že je člověk nějak užitečný. Existují dlouhé a rafinované postupy, jak se rozhodovat. Jenže na ty většinou nemáme čas. Místo toho se můžeme zeptat: „Pomůže to mně, druhým lidem nebo přírodě?“
Je to rychlé, praktické a většinou náramně užitečné.

20. 9.
Jak se usmívat ve spánku
Děti se ve spánku usmívají často, usmívají se ale i spící dospělí. Tuto skutečnost vybádal tým francouzských odborníků za pomoci spánkové laboratoře na vzorku více než 170 osob. Vědci zjistili, že se ve spánku objevuje lehký úsměv, výraznější úsměv i široký úsměv s otevřenými ústy. Usmívání se ve spánku souviselo většinou s příjemnými sny. Dobrý způsob, jak se ve spánku usmívat, bude mít hezké sny, ale asi by to šlo i naopak, tj. ve spánku se usmívat, a díky tomu krásně snít. Co z toho je lepší, tím si nejsem jist. Spánkovou laboratoř nemám a 170 osob také ne. Tak či onak klidnému a příjemnému spánku můžete snadno napomoci. Na mém webu drnespor.eu je volně text „Zdravý spánek zvyšuje inteligenci a prospívá zdraví: svépomocný návod“. Viz také toto video.
---
Země svobody a no tohle!
Možná považujete Spojené státy za svobodnou zemi, kde žijí svobodní lidé.
Jak se to vezme. Mediální kolos CNN dal třem zaměstnancům výpověď. Důvod? Přišli do práce bez očkování proti COVID-19.
Nepředpokládám, že byste chtěli pracovat pro CNN. I tak je dobré se nechat očkovat. Ne kvůli zaměstnavateli, ale kvůli sobě a svému okolí.

19. 9.
Nové video Smích bobra po 12 letech. Máme i anglicky.
---
Bacha na něj!
Odborníci z Japonska a z Austrálie zjistili, že děti ve věku pět až šest let si nejdéle zapamatovali lidi, kteří se na ně usmívali, ale při tom se k nim zachovali špatně. To bude pravděpodobně platit i pro dospělé a je to pochopitelné. V genetické paměti máme zakódováno, že na usmívající se rošťáky je třeba si dávat zvlášť dobrý pozor.
Lepší by bylo mračit se jako hladový buldok, ale chovat se dobře.
A ještě lepší by bylo se chovat dobře, a při tom se usmívat.
---
Veselá anestezie
Sestru čekala operace v celkové anestezii.
Na operačním sále se jí anesteziolog zeptal: „Kdepak byste teď chtěla být?“
„U moře,“ odpověděla sestra.
„To je maličkost, hned to zařídíme,“ usmál se anesteziolog.
To bylo to poslední, co si sestra pamatovala.
Když mi to později se smíchem vypravovala řekla: „Jestli jsem byla u toho moře, to nevím. Takže to nemůžu reklamovat.“

18. 9.
Nové video Prevence nádorů v kostce. Máme i anglicky.
---
Hrachová polévka
Pan Hrášek miluje hrachovou polévku. Hned po ránu si jí udělal plný hrnec.
Proč? Protože chtěl být šťastný. Jakmile byla polévka uvařená, pan Hrášek se do ní nedočkavě pustil. Popálil si při tom pusu.
Další den na to šel jinak. Řekl si: „Uvařit hrachovou polévku je služba mému tělu.“
Když byla polévka hotová, nechal ji přiměřeně vychladnout, a pak si na ní pochutnal.
Nevím, jak vám, ale mně se postoj služebníka osvědčil. Když jsem se chtěl prosazovat nebo být šťastný, nedopadalo to dobře.
Smích a úsměv mohou být také službou, protože působí totiž dobře na nás samotné a obvykle i na okolí. A stejné je to se střízlivostí.
---
Posílejte SMS sobě nebo o to někoho požádejte!
Nezní to právě logicky, ale může to být užitečné. Proč, to vyplyne z následujících příkladů.
Příklady SMS sobě:
- Uklidni se!
- Zpomal a přemýšlej!
- Zůstaň střízlivý!
- Narovnej se!
- Usměj se!
- No tak se usměj!

17. 9.
Jak očistit karmu své rodiny – čtyři kroky a dvě poznámky
1. Požádejte o odpuštění všechny, kterým jste ublížili.
2. Požádejte o odpuštění všechny, kterým ublížili vaši příbuzní. To se týká i dávných předků včetně těch, které neznáte.
3. Opusťte těm, kdo ublížili vám.
4. Tento krok je nejtěžší: Odpusťte těm, kdo ublížili vašim příbuzným.
Poznámky:
– Bývá vhodné to praktikovat každý den měsíce nebo léta.
– Existují i další možnosti, zejména laskavost a vytváření dobré karmy.
– Jeden střízlivý přítel mi napsal, že tento postup je obtížný až nemožný. Odepsal jsem mu, že v tom případě radí mistr Chunyi Lin odpuštění předstírat. I to působí dobře na psychiku i zdraví.
---
Jak se za jednu minutu uklidnit
Tenhle postup vypadá jednoduše, je jednoduchý, ale ne tak úplně. Napnuté svaly se, až napětí povolí, lépe uvolní. Proto ten začátek. Uvědomování si dechu a prodlužování výdechu zklidňují. A zklidňují i zdravé emoce, jako laskavost a úsměv.
Technika
– Nadechněte se a na chvíli napněte svaly.
– Pak dlouze vydechněte a řekněte si: „Mohu dýchat.“
– Nadechněte se a při výdechu se usmějte se a řekněte si: „Mohu se usmívat.“
– Nadechněte se, při výdechu si řekněte: “Mohu být laskavý.“
Poznámky
– Laskavý je dobré být k druhým, ale i k sobě.
– Nepoužívejte tento postup při řízení a podobných činnostech.
Video

16. 9.
Nové video Malý nebeský okruh jednoduše. Máme i anglicky.
---
Grotesky
V jedné grotesce vstoupí Chaplin omylem do maringotky, která slouží jako klec pro lva. Lev spí. Chaplin zjistí, že na boční straně klece jsou nízká dvířka. Má z toho velkou radost, otevře je a zjistí, že vedou do vedlejší klece. Tam je ale tygr. Ten nespí, ale cení dobře vyvinutý chrup. Chaplin dvířka rychle zavře. Zachrání ho až nějaká slečna a otevře mu dveře maringotky. Chaplin se před ní chce předvést. Jde ke lvu a chystá se na něj položit nohu. Lev se probudí a zdvihne hlavu. Chaplina to náramně vyděsí a upaluje pryč.
V ošemetných situacích je třeba se uklidnit. Díky tomu člověk dobře posoudí situaci a nepoleze od spícího lva k čipernému tygrovi. Nebezpečné jsou nejen strach, ale i silná radost a předvádění se. Na tom ale není nic k smíchu.
Pustil jsem si několik dalších grotesek. Myslel jsem, že se něco přiučím. Obdivoval jsem Chaplinovo herectví, ale nesmál jsem se ani při jedné. Chaplinův kostým by mi nesedl. Nebyl bych v něm směšný, ale trapný. To se raději budu smát jen tak a bez důvodu. Že je to možné, na to přišel dávno přede mnou, hádejte kdo! Byl to Charlie Chaplin. Ten řekl: „Když se jen tak usmějte uvědomíte si, že život má pořád cenu.“
---
Usmějte se jako nikdo
Na chvíli zapomeňte na svoji životní situaci, věk i jméno.
Jen se usmívejte. Je to osvěžující.
Video

15. 9.
Tři stupně v příkladech
Cvičení
– Začátečník cosi cvičí, ale myšlenkami je jinde. Jeho pohyby jsou mechanické a neuvědomované. I to je ale lepší, než kdyby se povaloval.
– Někdo vyspělejší už ví, co cvičí a ví proč. Když jeho myšlenky odbíhají, připomíná si, třeba že chce mít zdravou páteř, uklidnit se atd.
– Ti nejlepší jsou dokonale soustředěni na cvičení a okolní svět pro ně po dobu cvičení přestává existovat.
Práce
– Začátečník pracuje a myslí na všechno možné.
– Někdo vyspělejší už ví, co dělá a proč. Jestliže jeho myšlenky odbíhají, připomíná si, třeba že chce uživit rodinu, splnit slib nebo být užitečný.
– Ti nejlepší jsou na práci dokonale soustředěni a okolní svět pro ně dočasně přestává existovat.
Úsměv
– Začátečník si neuvědomuje své emoce, natož aby se je pokoušel měnit.
– Někdo vyspělejší ví o svých emocích a s větším nebo menším úspěchem je ovlivňuje. Připomíná si např. že chce působit přívětivěji nebo si úsměvem projasnit náladu.
– Mistři úsměvu se usmějí a jejich úsměv prozáří jejich celou bytost.
Teď se možná zeptáte, do které skupiny bych zařadil sebe. Vypadá to, že nejčastěji jsem v té druhé, někdy v té první a velmi zřídka ve třetí.
---
Chápavý úsměv
Tento úsměv může, ale nemusí být radostný. Někdo si myslí, jak ho ten či onen člověk má náramně rád nebo jak si ho váží, ale pak pochopí, že to není pravda.
Chápavě a s nadhledem se usměje i vlastní naivitě. Tím si zachová noblesu a úroveň. Je to lepší než si dělat iluze, nebo se rozčilovat.
Chápavý úsměv se také objevuje, když si uvědomíme humornou stránku určité situace. To už bývá o dost veselejší.

14. 9.
Nové video Volby.
---
Doma
Poranil jsem si prst u nohy a usoudil, že by se mi hodila podpůrná hůl. Strávil jsem dost času studováním nabídek na internetu. Ne, že by nebylo z čeho vybírat. Právě naopak. Holí bylo na trhu až moc. Nejlevnější se daly sehnat za stovku, ty dražší stály třeba desetkrát tolik. V hlavě jsem z toho měl zmatek.
Pak mě ale napadlo, že mám doma nastavitelné trekingové hole. Jednu si zkrátím a druhá poslouží jako náhrada, kdybych tu první někde zapomněl.
Podobně i většina z nás hledá ve vnějším světě to, co máme uvnitř, jen o tom nevíme. Myslím tím např. klid, pocit bezpečí, důvěru, nadějí a tichý vlídný úsměv.
Mimochodem další den se prst uklidnit, takže už jsem hůl nepotřeboval.
---
Úsměv z archivu
Vzpomeňte si nějakou na veselou příhodu, hezkou chvíli nebo příjemný zážitek. Úsměv se při tom obvykle objeví sám od sebe.

13. 9.
Co se vzpomínkami?
Mnozí z nás by se rádi zbavili špatných vzpomínek. Používají k tomu i různé rituály. Nepříjemné vzpomínky lze např. napsat na kus papíru a ten spálit, vyhodit do popelnice nebo spláchnout, však víte kam.
Ale co když mají špatné vzpomínky cenu. Pak by byl nerozum se jich zbavovat. K čemu mohou být takové vzpomínky užitečné:
– Díky tomu, že si občas připomeneme vlastní chyby, máme větší pochopení pro druhé.
– Vzpomínky na problémy působené alkoholem, drogami a hazardem pomáhají lidem abstinovat.
– Chyba, omyl nebo trápení slouží často jako prst, který ukazuje správným směrem.
Rozhodně nikomu neradím, aby se v myšlenkovém haraburdí jen tak přehraboval. Stačí, když si ho uvědomí a usměje se. Asi to bude spíše soucitný a laskavý úsměv než hlasitý řehot.
---
Úsměv pro netopýry
Následující příhoda je skutečná, tohle bych si ani nedokázal vymyslet.
Asi šestileté děvčátko se nad něčím zaškaredilo. Babička se ho zeptala, proč se mračí.
Děvčátko odpovědělo, že se usmívá na netopýry.
Netopýři, jak známo, odpočívají hlavou dolů, takže koutky úst stažené dolů by jim při troše fantazie mohli připadat jako úsměv.
Babička si pomyslela, že vnučka bude mít velký smysl pro humor a že bude tvořivá. Humor i tvořivost totiž vyžadují schopnost spojovat třeba úsměv a netopýry.
---
Neber to osobně!
Tuhle radu někdy v životě slyšel skoro každý. Ale jak to konkrétně udělat?
Stalo se něco nemilého. Představte si, že se to nepřihodilo vám, ale vašemu dvojníkovi.
Na svého dvojníka se povzbudivě usmějte. Pak tu událost společně prozkoumejte. Možná vyplynula ze situace, kterou nemohl dvojník ovlivnit. V tom případě je to vyřízené a lze to pustit z hlavy. Ale co když dvojník udělal chybu? Tak mu ji odpusťte a vysvětlete mu, jak jednat lépe.

12. 9.
Jak jsem se stal kmotrem
Kamarád přeložil knihu o čchi-kungu a pozval mě jako kmotra na její křest. Křtít se mělo čajem, což mi bylo sympatické. Kamaráda jsem varoval, že při křtění knihy nebudu řečnit, ale budeme dělat divné věci.
Nedal si říci, tak jsem tam šel. Trochu se to protáhlo a já dostal slovo po hodině a půl.
Řekl jsem přibližně toto: „Velmi jednoduché a zároveň účinné cvičení čchi-kungu je vytřásání. O jednom mistrovi koluje historka, že věnoval vytřásání celý víkendový seminář. To nemám v úmyslu. Jestli budete souhlasit, tak si spolu zacvičíme verzi, kterou používám pro střízlivé přátele v Bohnicích. Je to smích po třech, šesti a dvanácti letech střízlivosti.“
Nato jsme se smáli a vytřásali nejdřív s rukama podle těla, pak ve výši hrudníku a nad konec na hlavou.
Na konec jsem poznamenal: „Jestli si myslíte, že jsem se zbláznil, tak ne tak docela. Při bažení a hněvu stoupá energie do hlavy a při tomto cvičeni jsou nejaktivnější nohy, takže stáhnete energii dolů. To vás uklidní. Nemusíte se jenom vytřásat. Když vás někdo dopálí, vyjděte několik pater do schodů, to bude fungovat také.
Tahle legrácka měla velký úspěch. Kdyby nic jiného, tak si přítomní odpočinuli od dlouhého sezení.
---
Bonbóny
Jedna lékařka byla se synkem nakupovat.
Chlapci se zalíbily jakési bonbóny a požádal matku, aby mu je koupila.
Ta se usmála, přečetla si složení výrobku a řekla: „To ti nekoupím, jsou v tom škodlivé chemické látky.“
Chlapec namítl: „Ale kamarádovi tyhle bonbóny rodiče kupují.
„Já mám laťku někde výš,“ řekla matka.
Mít laskavé a vzdělané rodiče, kteří mají laťku přiměřeně vysoko, je výhoda.
I když to tak dětem někdy nepřipadá.

11. 9.
Nové video Skoro všelék. Máme i anglicky.
---
Otevřenost
Když o někom řeknete, že je otevřený, většinou tím myslíte, že se jedná o upřímného a pravdivého člověka.
Půvabné rčení Anonymních alkoholiků ale říká: „Mysl je jako padák, aby fungovala, musí se otevřít“.
Otevřenost v tomto smyslu znamená přistupovat k rozhodování bez předsudků a být otevřený i divným možnostem. Řekněme, že dostanu nápad přihlásit se do soutěže Muž roku. Mohl bych sám sebe označit za debila a tuto možnost okamžitě odmítnout. Ale proč o ni trochu neuvažovat? Jak bych se vyjímal mezi dvacetiletými kulturisty? Jak bych se cítil, kdybych se měl producírovat v plavkách někde na pódiu. Úplně nejlepší by bylo, kdyby to přenášela televize. Moje pověst komika, smíška a vtipálka by ještě vzrostla. Vlastně je to docela dobrá a veselá možnost.
Stejně se tam ale hlásit nebudu, protože existují důležitější věci než tahle soutěž.
---
Rada (z dopisu)
Dávný mistr jógy radí mně, Vám, a všem: „Buď spokojen s tím, co máš.“
Já, Vy a všichni bychom na tom mohli být lépe, mohli bychom na tom být hůře, ale jsme na tom tak, jak jsme. S tím, co se nedá změnit, bude opravdu nejlepší být spokojený.
Mějte se hezky a nadále střízlivě.

10. 9.
Lék na demence existuje!
Jedna mi poslala e-mail, kde citovala výzkum, podle kterého poroste v budoucnu počet lidí s demencí.
Odepsal jsem toto: Počet demencí roste proto, že se prodlužuje průměrná délka života. Co se v tisku neobjevilo, je skutečnost, že přiměřená tělesná aktivita a střízlivost mozek před stárnutím do značné míry chrání. A když se člověk navíc často směje nebo usmívá, je to ještě lepší. Na to lékaři často zapomínají a pro farmaceutické giganty to není zajímavé téma.
Mějme se střízlivě, usměvavě a tužme se.
---
Chovatel
K znakům závislosti patří zanedbávání střízlivých zájmů.
Při psychoterapii jsem se zeptal přítomných, jaké zájmy budou pěstovat ve svém budoucím životě.
Jeden muž středního věku odpověděl: „Budu chovat domácí zvířata.“
„Jaká, králíky, slepičky?“ vyzvídal jsem.
„Ne, bejky,“ odpověděl.
Všichni se začali smát. Řekl jsem: „To máte opravdu zajímavou zálibu.“
Chov býků sice nepatří k mým koníčkům, ale proč ne.
Závislost je nudná, kdežto střízlivost je rozmanitá.
---
Musíte?
Otevřel jsem jeden internetový portál. Tučný nadpis úvodníku mi sděloval, že určitý akční film prostě musím vidět.
Tomu jsem se zasmál. Nemusím, nemusím a nemusím!
A nemusím ani otevírat tyto stránky a dělat spoustu jiných zbytečných nebo škodlivých věcí.
Uf, to jsem si oddechl.

9. 9.
Velké a malé cíle
Většina lidí se shodne na tom, že je dobré si dávat rozumné a přiměřené cíle. Jeden východní mistr si ale předsevzal, že zbaví svět veškeré bolesti. To je prakticky nemožné. Zmíněný mistr nepůsobí sklesle, naopak má smysl pro humor a často se usmívá nebo směje. Na dlouhé cestě ke vzdálenému ideálu nachází řadu dílčích, drobných a snadných cílů. Má pak radost, když se mu podaří některý z nich splnit. Více viz video „Jak vnést do života více radosti“.
---
Tak je to zdravé nebo ne?
Pan Horký zastával názor, že pořádně se rozčílit je docela zdravé. Jeho manželka si myslela pravý opak.
Jednou, když na toto téma přišla řeč, mu řekla: „Až tě zase něco dopálí, uvědom si, co se při tom děje uvnitř těla.“
Příležitost se panu Horkému naskytla další den. V práci se pohádal se šéfem. Hádka trvala pět minut, ale i za hodinu na ni pan Horký myslel. Vzpomněl si na včerejší rozhovor s manželkou a uvědomil si své tělo. Svaly měl napnuté, břicho stažené, bušilo mu srdce a svíral se mu žaludek.
Doma o tom pověděl manželce. Ta ho s pochopením vyslechla. Pan Horký si při tom vybavil jednu komickou situaci, do které se jeho nafoukaný šéf dostal. S manželkou se tomu zasmáli. Ta mu pak řekla „Uvědom si, co se teď, když jsi klidný, v těle změnilo. Pan Horký zjistil, že dýchá volně a že napětí zmizelo. To ho zviklalo a řekl si v duchu: „Ona má asi pravdu.“

8. 9.
Smích a úsměv v nejvyšších kruzích
Špičkoví politici bývají školeni v mimoslovní komunikaci a učí se mimo jiné usmívat. Většině z nich se to daří pramálo. Z českých politiků, kteří se hezky a věrohodně usmívali, si vybavuji pouze Václava Havla. Situace ve světě není lepší. Ve vrcholné politice se objevuje mnohem víc zamračených než usměvavých lidí. Výjimkou je papež František. Jeho široký, symetrický, dobrosrdečný úsměv budí důvěru. V době, kdy tuto úvahu píšu, je mu 84 let, má velkou zodpovědnost a musí řešit složité problémy. O to je to obdivuhodnější.
Tato myšlenka pochází od něj: „Smysl pro humor je milost, o kterou prosím Boha každý den.“
---
Jak si opatřit luxusní bydlení
Mnoho lidí u nás i ve světě si klade otázku: „Kde sehnat bydlení.“
Ani netrvají na tom, aby bylo luxusní, úplně by jim stačilo něco obyčejného.
Jejich problém se dá jednoduše vyřešit. Jak, na to jsem nepřišel já, ale někdo moudrý kdysi dávno. Čínské přísloví říká: „Chatrč ze slámy, v níž se lidé smějí, má větší cenu než palác, ve kterém lidé pláčou.“
V pronajaté garsonce se víc smějte a za čas z ní máte přepychovou rezidenci.
---
Jiná cesta podobný výsledek
Úsměv, zdravé emoce, jako laskavost, a chování spolu navzájem souvisejí. Lze se např. usmát, mít víc pochopení a být laskavější a lépe se chovat. Je ale možné začít z opačného konce, tj. udělat něco prospěšného, být s tím spokojený a usmát se. Pro někoho může být druhá možnost snazší. Určitě to platí pro mé střízlivé přátele. Provádět soustavnější psychoterapii, když je člověk pod vlivem alkoholu nebo drog, téměř nejde. Ale když člověk nejdřív začne abstinovat, mění se díky střízlivosti, Anonymním alkoholikům nebo psychoterapie jeho životní styl, vztahy, hodnotový systém i emoční život.

7. 9.
Vozíčkáři podruhé
Seminář pro vozíčkáře o smíchu proběhl 4. 9. 2021. Nejtěžší pro mě bylo najít adresu, na které se konal. Pak šlo všechno hladce. Začal jsem opatrně, ale pak jsem přešel ke své obvyklé agendě. Mimo jiné jsme vsedě cvičili žabí smích, učili se správně mávat na pozdrav a smáli se jako chytrá ryba abstinentka.
Mezi účastníky byli někteří s ochrnutýma nohama i rukama. Jedna taková paní seděla v doprovodu mladší příbuzné v první řadě. Cvičit sice nemohla, ale podle výrazu tváře to vypadalo, že se i tak náramně bavila.
Seminář byl pro účastníky asi docela přínosný, ale pro mě ještě víc. Praktikovat poměrně dlouho vstoje čchi-kung se mi někdy nechce. Teď budu rád, že vstoje cvičit mohu. Mám se vlastně dobře a měl bych za to být vděčný.
---
Jako dítě
Během telesemináře jsem řekl něco, co mě samotného překvapilo. Podle čínské tradice má představa, že je člověk dítě, omlazující účinky. Je ale užitečná i jinak. Cvičení čchi-kungu se dlouho znovu a znovu opakují. V józe se zase praktikují výdrže v pozicích. Není snadné udržet pozornost. Postoj dítěte to usnadní. Dítě se usmívá, žasne a zkoumá, co se při cvičení děje. Postoj dítěte může být užitečný i při stereotypní práci, třeba žehlení. Malého chlapce nebo holčičku nechá maminka poprvé něco vyžehlit. Řekněte, není to vzrušující?

6. 9.
Nové video Mikuláš ví.
---
Složitosti
Často si dělám legraci z okázalosti. Napadlo mě ale, že někdo je možná okázale neokázalý, nebo naopak neokázale okázalý. Kdo se v tom má vyznat? Bude třeba to zjednodušit. Na všechny, kdo jsou okázalí i neokázalí, neokázale okázalí a okázale neokázalí se usměju. A je to.
---
Veselý nezbeda
Usměvavým, nezbedným dětem dospělí ledacos odpustí, někdy až moc. Když je ale někomu čtyřicet a tváří se sveřepě, bývá to s odpouštěním těžší. Toho čtyřicátníka si ale můžeme představit jako usměvavého nezbedu, který ze svého rošťáctví jistě časem vyroste. Podobně si lze představovat i postarší příbuznou, se kterou máme problémy. Mávneme rukou a řekneme si: „Ona je to taková veselá nezbednice.“
A co když je člověku přes šedesát a něco rozbije?
Tak si řekne: „Já jsem takový roztomilý nezbeda.“ a jde to uklidit.

5. 9.
Nová odborná práce: Malé dávky alkoholu a fibrilace síní.
---
Nová střízlivá pohlednice.
---
Paní Domluvná
Paní Domluvná má veselou, přátelskou povahu a dokáže se domluvit skoro s každým. S úsměvem se domlouvá nejen s lidmi, ale i kupříkladu s vlastním kolenem, s mouchou, která krouží kolem jejího oběda, nebo rýmou. Koleno se uklidnilo a moucha odletěla. Co se rýmy týče, té se odejít nechtělo. Paní Domluvná jí ale zdvořile vysvětlila, že to tak bude lepší. Rýma ocenila její dobré mravy a kamsi zmizela.
Nebo jiný příklad. Paní Domluvná si koupila novou počítačovou myš. Usmála se na ni a řekla jí: „Milá myši, budeš sloužit dobrému.“ Nato si představovala, jak myš souhlasí a usmívá se. Stala se z ní kamarádka.
Jednou paní Domluvná zapochybovala, jestli je to normální. Ale pak si řekla: „Je mi jedno, jestli je to normální nebo ne. Hlavně, že to funguje.“

4. 9.
Nové video Jak zvládnou stres, bažení a rizikové emoce stručně a jasně. Máme i anglicky.
---
Jak to udělat, aby byly děti šťastnější
Odpověď na tuto otázku jedna odborná práce z roku 2021 . Ta zkoumala vliv smíchu na s pocit štěstí u žáků páté třídy. Děti se díky smíchu cítily ve škole podstatně šťastnější než děti v kontrolní skupině.
Napadají mě dvě možnosti, jak tento poznatek prakticky využít. Tou první je požádat školu, kam chodí vaše děti nebo vnoučata, aby do výuky zařadila dvakrát týdně dvacet minut smíchu nejméně po dobu čtyř týdnů. Druhá možnost bude asi schůdnější. Místo toho se s dětmi více smějte u vás doma.
---
Světec a úsměv
Jeden střízlivý přítel mi poslal e-mailem obrázek s tímto citátem:

Úsměv nic nestojí a má velkou cenu.
Obohatí toho, kdo ho dostane, a neochudí toho, kdo ho dává.
Trvá jen okamžik, ale vzpomínka na něj může být věčná.
Nikdo není tak bohatý, aby se bez něj mohl obejít.
Nikdo není tak chudý, aby ho nemohl dát.
Sv. Pio z Pietrelciny

Citát byl ještě delší a já zjistil, že se objevuje v českém internetu na více místech. Je dobře, že oslovuje i nábožensky málo založené lidi. Ještě příhoda ze života otce Pia. Jeden svého času populární italský komik ho přijet navštívit. Otec Pio mu tehdy s úsměvem řekl: „Můj synu, každý na tomto světě děláme šaška, jak nejlíp umíme na místě, kam nás Pán postavil.“

3. 9.
Nová videa
Jak si doslova vyčistit mozek. Máme i anglicky.
Věštba. Máme i anglicky.
---
Únava – někdy funguje opak toho, co byste mysleli
Mnozí z nás zahánějí pocit únavy kávou. Na chvíli je to probere, ale pak se únava ještě prohloubí. To patří k účinku budivých látek, ale je tu ještě další důvod. Příčinou únavy může být napětí a neklid. Kofein napětí nezmírní, ale většinou zvýší.
Což jít na to úplně opačně? Možností, jak se uklidnit, je nespočet. I v běžném životě se můžeme usmát, vyvětrat, lehce cvičit nebo chodit, dýchat do břicha a prodlužovat výdech nebo si pustit tichou a melodickou hudbu. A večer jít spát v rozumnou hodinu.
---
Slunce a úsměv
Britský spisovatel a básník Joseph Addison napsal: „Tím co, je sluneční světlo pro květiny, jsou pro lidstvo úsměvy.“
Z mnoha myšlenek o úsměvu a smíchu, patří tato k mým nejoblíbenějším. Koncem srpna 2021 bylo týden zataženo a často pršelo. A prvního září bylo celý den krásně slunečno. Usmívat se je možné i deště, ale slunečného dne je to snazší.
---
Karma
Jeden střízlivý přátel mi poslal odkaz na článek o jednom politikovi, který lže, až se mu od úst práší.
Odpověděl jsem přibližně toto: „Někdo lže, to je jeho karma. Moje karma je střízlivost, a proto střízlivosti zdar!“

2. 9.
Duch a paměť věcí
Jakýsi Američan koupil v dražbě za milióny dolarů revolver, kterým byl zastřelen jistý proslulý desperát Divokého západu. Ta věc, za kterou utratil tolik peněz, ho jistě nebude uklidňovat a nepřinese do jeho domova pohodu.
Špatná energie vychází i z alkoholu, drog a hazardu. Hazardní brloh nikdo neprovozuje z lásky k lidstvu. Děje se tak z čirého, bezohledného sobectví.
Jenže ono je to složitější. Velká část zboží, které používáme, pochází z chudých zemí. To se týká elektroniky, ale třeba i prádla. Kdesi daleko to vyrábějí unavení a špatně placení lidé. Z těchto věcí také nebude vycházet ideální energie. Co s tím?
– Nekupovat zbytečnosti. Někdy váhám, jestli to či ono koupit. Pak si představuji, že to letí vzduchem ke mně. Když se tomu do mého bytu nechce, tak to nekupuji. Ušetřil sem tak dost peněz.
– Chovejte se k věcem laskavě. Není dobré určitou věc někam pohodit a pak jí dlouho hledat. Lepší a vlastně i rychlejší je tu věc pečlivě a s respektem uložit.
– Když je to možné, upřednostňujte zboží s logem „Fairtrade“ vyráběné za přiměřenou mzdu a s ohledem na životní prostředí.
– Prastarý způsob, jak něco zbavit nežádoucích energií, je opláchnout to ve vodě. Alternativou je to otřít navlhčeným ubrouskem.
– V bezpečné vzdálenosti třikrát opište zapálenou svíčkou nebo vonnou tyčinkou kolem předmětu kruh.
– Další tradiční způsob, je očista zvukem. To může být zvonek, duchovní hudba, zpěv, mantra i modlitba. Krátce se pomodlit před jídlem je velmi dobrý zvyk.
– Použít představivost. Řekněme, že jste zakoupili počítačovou myš. Představte si proud světla, jak ji čistí. Pak se na ni usmějte a řekněte jí, co od ní chcete, např.: „Milá myši, budeš sloužit dobrému.“
Nato si můžete představit, jak myš souhlasí a usmívá se. Stala se z ní vaše kamarádka.
– Nemusíte u všeho použít všechno uvedené. Třeba mrkev postačí umýt a říci jí, že prospěje zdraví těch, kdo ji budou jíst.

1. 9.
Nové video Blesková relaxace. Máme i anglicky.
---
Co se stane, když někdo řídí a má v krvi přes jednu promile alkoholu
Už při nízkých hladinách pod 0,2 promile roste sklon riskovat. Takový řidič si příliš věří, hůře rozezná pohybující se světla a hůře odhaduje vzdálenosti. Jak roste hladina alkoholu, zhoršuje se i úsudek a koordinace. Reakční čas se podstatně prodlužuje, oči se hůře přizpůsobují přechodu světla a tmy. Takový řidič špatně vnímá barvy semaforu a je nesoustředěný. Velké potíže mívá také zatáčení. Hůře vnímá okraje zorného pole, špatně zpracovává informace, zapomíná a chová se bezohledně. Klesá soustředění a zhoršuje se orientace. Řidič má problém udržet směr a může udělat velkou chybu, např. sešlápnout plyn místo brzdy nebo usnout za volantem.
Kontrolní otázka: Jaké auto je nejlepší?
Takové, které řídí střízlivý řidič!

31. 8.
Informace o mojí nové knize
Kniha „Usmát se a poodstoupit“ by měla vyjít co nevidět. Má barevné ilustrace a vypadá to, že si na ní dalo nakladatelství Vyšehrad záležet. Mimochodem ve stejném nakladatelství vyšla už před lety moje velmi úspěšná kniha „Léčivá moc smíchu“.
---
V roli policisty
Jeden střízlivý přítel mi napsal něco v tomto smyslu: „Zjistil jsem, že nejdůležitější je pro mě střízlivost. Ta podmiňuje všechno další včetně vztahů.“
Na tohle přišli dávno před ním Anonymní alkoholici. Pisateli jsem ale i tak poděkoval za inspiraci a natočil nové video. Hraji si v něm na dopravního strážníka a sděluji světu: „Střízlivost má přednost.“
Na závěr videa ještě salutuji. První den tohle video vidělo asi 150 lidí. To je velmi málo v porovnáním s počty těch, kdo sledují bulvární televize nebo podřadné filmy. Kdybych dostal za životní úkol polepšit celé lidstvo, musel bych hořce lkát.
Jenže můj úkol je dělat jen to, co mohu a co mám. To jsem udělal a jsem s tím spokojený.
Video
---
Nové vydání Střízlivých novinek.

30. 8.
Nové video Tenhle policista má fakt pravdu. Máme i anglicky.
---
Rebelie kvůli úsměvu
Úřady v jednom americké velkoměstě zakázaly, aby se na fotografii do řidičského průkazu člověk usmíval.
Byl z toho skandál. Řidiči hlasitě protestovali a stěžovali si v médiích. Při tom mohli tento problém snadno vyřešit a usmívat se ušima. Úsměv ušima vám nemohu předvést, protože je neviditelný. Spočívá v tom, že přitahujeme uši k hlavě. Uši se sice ani nehnou, ale řekl bych, že to dokáže projasnit náladu stejně dobře jako lišácký úsměv s přimhouřenýma očima. Schválně si to vyzkoušejte.
---
Přátelé a cizinci
Jistý vědec zjistil, že společný smích přátel je vyšší a hlasitější. Cizí lidé se naproti tomu spolu smějí tlumeněji.
Ale co když se lidé spolu nesmějí, ale jen usmívají. Dost možná tady nehraje velkou roli vzájemných vztah dotyčných osob, ale jejich osobnosti. Někteří lidé se usmívají vřele, laskavě, srdečně nebo soucitně i na cizince.

29. 8.
Nové video Divný smích. Máme i anglicky.
---
Podívat se do očí
Pohled stranou může svědčit pro únikové tendence, což se děje při strachu nebo smutku. To platí pro západní, ale i čínskou populaci. Pohled přímo signalizuje radost nebo hněv a otevřenost. Ostatně lidé běžně říkají: „Mohu se každému podívat do očí.“ Myslí tím, že nemají co skrývat. Podobně se říká, že se někdo „podíval pravdě do očí“. To je o mnohem lepší než před pravdou zavírat oči. Moji střízliví přátelé by vám o tom mohli vyprávět.
---
Ze všech nejkrásnější
Jeden střízlivý přítel mluvil při psychoterapii hodně o tom, že se mu líbí děvčata.
Po čase se na mě obrátil e-mailem kvůli nějakému problému.
Odepsal jsem mu mimo jiné: „Nejlepší partnerka pro Vás je střízlivost. Tak jí zůstávejte věrný.“

28. 8.
Nové video Očistěte a doplňte energii a uklidněte se. Máme i anglicky.
---
Čaj a nálada
Jedna Američanka  porovnala na základě údajů z literatury obsah kofeinu v nápojích. Co zjistila?
Obsah kofeinu v 250 ml nápoje
Bílý čaj 6–55 mg
Zelený čaj 30–70 mg
Černý čaj 47–90 mg
Káva 96 mg
Kofein: Obsah kofeinu v čaj závisí mimo jiné na typu čajových pupenů a listů, teplotě vody a době louhování. Tak či onak není obsah kofeinu v čaji zdaleka zanedbatelný. I čaj proto může někdy zvýšit úzkost, vyvolat bažení po budivých látkách a znesnadnit usínání.
Přesto mnoho lidí používá čaj k tomu, aby se uklidnili a projasnili si náladu. Proč?
Theanin: Theanin objevili v roce 1949 Japonci. Na rozdíl od kofeinu opravdu uklidňuje. Starší údaje o tom, že je obsažen pouze v zeleném čaji, se nepotvrdily, najde se nejen v zeleném, ale i v černém nebo bílém čaji, dokonce ho tam může být víc .
Teplo: Dobře na nás působí teplo. Lidé, kteří drželi v rukou hrnek teplé vody posuzovali druhé příznivěji, než když měli v rukou studenou vodu. Nepijte ale čaj horký, poškozovalo by to sliznice a zuby.
Vůně: Vůně mohou ovlivňovat duševní stav i náladu. Kvalitní čaj voní sám o sobě, navíc lze do něj přidat i další voňavé příměsi. Známý je např. jasmínový čaj.
Prostředí: Tím lépe, jestliže pijeme čaj v prostředí, které na nás působí dobře.
Rituál: Řada lidí má svůj oblíbený hrnek nebo misku. Uklidní už to, že si do nich obvyklým způsobem připravujeme oblíbený čaj. A pak ho s úsměvem a zvolna vychutnáváme.
:)
Video

27. 8.
Matka Tereza o úsměvu
Nikdy nepochopím všechno to dobré, čeho může dosáhnout prostý úsměv.
---
Turbína
Jedna firma ode mě chtěla teleseminář. Podával jsem se na to vyrábějí. Byly to mimo jiné turbíny.
Pak jsme dohodli honorář a já jim napsal: "Skvěle, bude to lepší, než kdybyste mi poslali honorář v naturáliích a já dostal třeba turbínu."

26. 8.
Nové video Jak vnést do svého života více radosti.
---
Předstíraný úsměv: funguje nebo ne?
Na to, že úsměv a smích používají lidé, aby se uklidnili, přišel už Darwin. Nejčastěji se lidé usmívají při běžném společenském kontaktu např. při pozdravu. To je také v pořádku a také to funguje.
Ale co když je někdo k usmívání nucen. Třeba letušky jedné letecké společnosti měly v pracovní smlouvě zakotvenou povinnost se usmívat. Letuška měla chuť vylít problémovému pasažérovi rajčatovou šťávu na hlavu, ale musela se na něj usmívat. K jejím povinnostem přibyl povinný úsměv, a to vedlo k únavě a častějším chybám. Navíc její úsměv nebyl právě přívětivý, koutky úst sice vytáhla do stran a nahoru, ale obvykle to přehnala a úsměv byl křečovitý.
Stručně řečeno: Předstírat úsměv, protože chceme, je prospěšné. Předstírat úsměv, protože musíme, prospěšné není.

25. 8.
Zvláštní modlitba
Jeden střízlivý přítel mi poslal e-mail s přílohou připomínající rok 1968.
Když se to opakovalo, odepsal jsem mu: „Správný křesťan by se měl za Brežněva a spol. modlit.“
Znělo to ironicky, ale vlastně to byla pravda. Tak jsem si to hned zkusil. Nešlo mi to úplně snadno.
---
Usmívejte se a povzbuzujte druhé, aby se usmívali
V jedné studii zkoumali školní fotografie dívek a jejich další osudy. Ukázalo se, že ty, které na fotografiích usmívaly, měly šťastnější život a lepší manželství.
Rodiče většinou chtějí, aby jejich děti byly šťastné a dělají pro to všechno možné. A při tom je to tak jednoduché!
Jestli myslíte, že přeháním, máte pravdu. Ještě důležitější než úsměv, je střízlivost. Tipy k prevenci návykových problémů u dětí najdete volně na totmo webu.

24. 8.
Nové video Narovnejte páteř, protáhněte prsní svaly a otevřete srdce. Máme i anglicky.
---
Obdivuhodné
Jedné mojí známé z jógy umíral v nemocnici táta na rakovinu. Byla s ním do posledních chvíle. Pouštěla mu jeho oblíbenou hudbu. Táta byl naprosto klidný a ona také. Intuitivně cítila, že otec neumírá, ale kamsi odchází. Táta zemřel a jeho dcera zařídila vše potřené. Pak vysvětlila matce, že táta neodešel jí naschvál, ale proto, že musel. Nato odjela s dětmi na dovolenou a matku vzala s sebou.
Ta známá mi to to vypravoval klidně, věcně, s nadhledem a vlastně i s humorem. Bylo to obdivuhodné.
Pro lidi, kterým odešel někdo blízký, mám velké pochopení. Napadlo mě ale, že možná netruchlí kvůli zemřelému, ale hlavně kvůli sobě.
---
Vnitřní Olympiáda
V téhle Olympiádě můžete zvítězit i vy. Jejich pět kruhů jsou klid, vděčnost, laskavost, střízlivost a moudrost. Je to důležitější než nějaká medaile. Mějte se hezky a střízlivě.

23. 8.
Nové video Zákaz zastavení pro každého.
---
Láska, odpuštění úsměv
Přichází dříve odpuštění a pak láska, nebo naopak láska předchází odpuštění?
Obojí je možné. Člověku, kterého máme rádi, spíš odpustíme. Jestliže někomu odpustíme, budeme ho mít pak o něco raději. Lásku i odpuštění provází úsměv. Proto uděláme dobře, když se na dotyčnou osobu ze všeho nejdřív na dálku usmějeme.
---
Co opravdu potřebujeme
Představte si, že by Česko vyhrálo všechny olympijské medaile. Co by se tu změnilo?
Podpořilo by to zájem o profesionální sport, a tím i o hazard.
Co by se stalo, kdyby měl každý Čech rychlé, moderní auto?
To by byl malér, těch dopravních nehod!
Co by se stalo, kdyby si mohl každý v rámci nějaké akce dovolit s velkou slevou luxusních zboží?
Jen by lidem přibyly doma zbytečné krámy.
Co by se stalo, kdyby v Česku nastala všeobecná střízlivost a lidé se víc usmívali?
Žili bychom déle, byli bychom šťastnější.
Takže co opravdu potřebujeme?
Video

22. 8.
Nové video No tohle!
---
Přátelé pana Šťastného
Pana Šťastného se kdosi zeptal: „Proč se na všechny usmíváte?
Pan Šťastný: „Protože jsou to moji přátelé.“
„Ale vždyť ty lidi ani neznáte. Třeba vás pomlouvají.“
Pan Šťastný: „To je jejich věc, pro mě jsou to přátelé.“
---
Přednost pana Šťastného
Pan Šťastný potkal známého. Dali se do řeči a známý mu řekl: „Vy máte optimistickou povahu a nic vás nevyvede z míry. To vám závidím.“
Pan Šťastný mu na to řekl: „I ba ne, občas to ve mně vře nebo je mi hodně smutno. Nějak jsem se ale naučil to s odstupem pozorovat a usmívat se tomu. Schválně si to někdy zkuste.“

21. 8.
Pan Šťastný dostal dárek
Byly Vánoce a pan Šťastný navštívil příbuzné. Dostal od nich dárek. Ten se mu nelíbil, ale pan Šťastný věděl, co se sluší a patří. S úsměvem za dárek poděkoval. Dárek doma uklidil a na nějaký čas na něj zapomněl. Až jednou na něj narazil při uklízení a uvědomil si, že je vlastně docela užitečný.
S tím, co nás v životě potkává, je to podobné. Často o to nestojíme Ale i tak bychom měli poděkovat a usmát se. Třeba to nakonec bude k něčemu dobré.
---
Jak získat větší nadhled?
Na tuto otázku je možné odpovědět jednoduše nebo složitě.
Jednoduchá odpověď je být střízlivý, usmát se a uklidnit.
Jestli to někomu nestačí, ať se navíc podívá na tato videa:
https://youtu.be/5ZZeQBeb7D4
https://youtu.be/UZuyy4Hph3M
https://youtu.be/cgAk7QCDM0w
https://youtu.be/mmv2oJZsads

20. 8.
Nové video Veselá cvičení nejen pro vozíčkáře. Máme i anglicky.
---
Nové audio maestro Eversober: Naprosto upřímně (píseň)
---
Vlídná laskavost k ručníkům
V odborných kruzích je známo, že agresivita vůči předmětům často předchází agresivitě vůči lidem. Od lidí, kteří vztekle rozbíjejí věci, je proto lepší se držet dál.
Ale co když někdo jedná právě opačně? Chová se ke svému oblečení, nádobí, a dokonce i k ručníkům laskavě a s věčností. Odborník na duševní zdraví by dotyčného považoval za neškodného podivína. Takové chování by bylo sice nezvyklé, ale užitečné. Představte si, že byste byli v bytě obklopeni samými nepřáteli – nepřátelským nábytkem, nepřátelským ložním prádlem, nepřátelským nádobím atd. Asi byste se necítili dobře. Oč lepší je se na věci usmívat, být na ně hodný a projevovat jim vděčnost. Vlídná laskavost vůči věcem se navíc promítne i do vztahů k druhým k vůči sobě.

19. 8.
Respirátory a střízlivost
Respirátory zachránily mnoha lidem život a zmírnily následky pandemie. Že by si někdo pochvaloval, jaké je to skvělé nosit respirátor, s tím jsem se setkal poprvé až na doléčování. Jeden střízlivý přítel žije v rizikové části města. Je tam hodně hospod a bydlí tam jeho nestřízliví známí. S respirátorem ho problémoví známí nepoznávají a nechají ho na pokoji. Nasazený respirátor navíc tlumí zápach z hospod, pach cigaretového kouře nebo marihuany. Zmíněný střízlivý přítel se cítí s respirátorem klidněji a v bezpečí.
---
Jak potěšit své tělo
Toto cvičení je užitečnější, než by se mohl zdát. Často se zabýváme záležitostmi jiných lidí, abstraktními problémy nebo umělými potřebami. To oslabuje kontakt s naším tělem a vede k jeho zanedbávání nebo přetěžování. Následující postup pomáhá se vrátit domů do svého těla a k jeho reálným potřebám.
Technika
Je-li příhodná situace, zavřete oči a zeptejte se: „Milé tělo, co ti prospěje?“
Chvíli počkejte na odpověď. Možná bude stačit změnit polohu těla, trochu se projít, chvíli cvičit nebo se napít vody.
Vaše tělo vám předem děkuje.

18. 8.
Chvála úsměvu
Úsměv lze přirovnat k jorkšírovi. Tenhle pejsek je velmi skladný. Často vídám paní, jak si svého miláčka třeba v autobuse vezou v tašce, ze které mu kouká roztomilá hlavička. Usmívat se můžeme v nejrůznějších situacích a mnoha způsoby. Usmíváme se dokonce i ve spánku, když se nám něco hezkého zdá. Zkusme si nyní v těch přemnoha úsměvech udělat trochu pořádek.
Úsměv a oči
Přimhouřené oči: Ty jsou typické pro mírumilovnou veselost a pocit bezpečí. K tomu dochází při lišáckém úsměvu (oficiálně se jmenuje Duchennův úsměv). Působí příznivě na nás a obvykle i na okolí
Oči doširoka otevřené: Takto se usmíváme, když něco nebo někoho obdivujeme nebo nad tím žasneme.
Směr pohledu: Jestliže se díváme spíše vzhůru, tak k někomu vzhlížíme. Je to tedy často projev obdivu. Pohled směřující dolů bývá naopak projevem převahy nebo nadhledu. Zde je ale třeba přihlížet k okolnostem. Dvoumetrový basketbalista se bude na slečnu, která má 150 cm, dívat dolů, i když ji obdivuje.
Úsměv a ústa
Při úsměvu se zuby nedotýkají, rty jsou uvolněné (tzv. plné rty) a ústa bývají zavřená. Při spontánním smíchu bývá úsměv většinou symetrický. Asymetrický úsměv může např. zakrývat rozpaky, ale i to je někdy zvláště u dívek roztomilé. Jestliže někdo rty nafoukne, takže si trochu ucpává nos, jedná se o projev odporu a tzv. trubačský úsměv. Pan T. je na návštěvě u známých. Hostitelka je hrdá na své kuchařské umění. Pan T. se při jídle usmívá jako trubač. Tím hostitelku nepotěší.
Úsměv a emoce
Úsměv je typických projevem zdravých emocí: Usmívat se můžeme laskavě, soucitně, vděčně, vesele, láskyplně nebo i odhodlaně. Úsměv se objevuje i za nepříjemných okolností. Lidé ho často používají, aby se uklidnili. To jim pomáhá ošemetnou situaci lépe zvládat.

17. 8.
Disciplína pro radost
Jsem teď z 80 % v důchodu a měl bych mít dost času. To je výhoda, ale má to i rizika. Kdybych se poflakoval, napadaly by mě hloupé myšlenky a necítil bych se dobře. A tak si dávám úkoly, třeba kolik mám denně cvičit. Když to nesplním, musím další den cvičit o to déle. Do diáře si píšu různé povinnosti, včetně maličkostí. Vypadá to, že jsem na sebe docela přísný, ale je to tak lepší.
18. 8. 2021 se mi ale stalo něco zvláštního. Bylo šest večer a já měl všechno splněno. Tak jsem začal psát novou knihu. Tím jsem tento problém nadlouho vyřešil.
---
Nové video Posílejte SMS sobě, nebo o to někoho požádejte! Máme i anglicky.

16. 8.
Nové video Užitečný způsob, jak se motivovat k dobrému. Máme i anglicky.
Nová střízlivá pohlednice.
---
Kočky jógínky
Předení je kočičí úsměv, kterým se uklidňují a léčí. Uklidňují a léčí tak nejen sebe, ale i jiné kočky a nejspíš i své chovatele. Jestliže je nějaká kočka nemocná, její kamarádky v její blízkosti pokojně předou, aby se rychleji uzdravila. Předou i další kočkovité šelmy, ale kočky jako jediné předou i při nádechu. Nevím, jak vás, ale mě by předoucí tygřice neuklidnila, ani kdyby se naučila příst i za nádechu.
Kočičí předení trochu připomíná dechové cvičení z jógy bhrámarí. Při něm člověk vydává zvuk připomínající bzučení čmeláka. Kromě jiných příznivých účinků tento cvik také uklidňuje. V józe také existuje poloha kočky, která má mnoho variant (viz moje video z roku 2007). Některé z těchto kočiček jsem si 18. 8. 2021 s přáteli abstinenty zacvičil a mnohým to dalo dost zabrat.
:)

15. 8.
Nové video Jak vnést do svého života více lásky.
---
Znepokojující představa
Podle některých mistrů mohou duše putovat prostorem na libovolné vzdálenosti. To se běžně děje např. ve spánku. Zkusme tuto myšlenku domyslet. Někdo si pustí porno. V ten moment má plný byt prostitutů, prostitutek a chamtivých filmařů, kteří dělají pro peníze špinavou práci. I ten, kdo sleduje běžnou televizní produkci, bude mít za chvíli v obýváku zločince, podvodníky, obětí neštěstí, prolhané politiky atd.
Jak tenhle problém vyřešit? Třeba tím, že vypneme televizi a promluvíme si s někým normálním třeba na setkání Anonymních alkoholiků.
:)

14. 8.
Nové video Usmějte se jako nikdo. Máme i anglicky.
---
Televize naživo
12. 8. 2021 od asi 13:15 jsem byl asi čtvrt hodiny v živém vysílání TV Nova. Souviselo to s rozsáhlou studií, která vyšla v jednom prestižním lékařském časopise*. Podle ní v důsledku pití alkoholu onemocní rakovinou celosvětově asi 740 tisící osob. Riziko pro vznik nádorů zvyšují i nízké dávky alkoholu. Autoři z toho správně vyvozují, že nejlepší je od alkoholu abstinovat.
Rozhovor v televizi proběhl dobře, stihl jsem při něm dvakrát uvést odkaz na svůj web se svépomocnými materiály a také velmi pochválit organizaci Anonymních alkoholiků.
Jedna perlička z rozhovoru:
Mladičká moderátorka: „Jaká je bezpečná dávka alkoholu?“
Já: „Nula a pro vás obzvlášť! Ženy, které mohou otěhotnět by se měly alkoholu vyhýbat. Plod je nejzranitelnější na počátku těhotenství, kdy žena o těhotenství často ještě neví.“
---
* Rumgay H, Shield K. Charvat H et al. Global burden of cancer in 2020 attributable to alcohol consumption: a population-based study. Lancet Oncol. 2021; 22(8):1071-1080.

13. 8.
Následky
Pan S. měl hrozný den. Na co sáhl, to pokazil nebo popletl. Přišel domů a řekl si: „Hodně toho jsem zvoral, ale hlavně že jsem střízlivý. Zítra to třeba půjde lépe. Možná to bylo tím, že jsem utahaný. Trochu si zacvičím a půjdu dřív spát.“
Pan O. prožil přesně totéž. Přišel domů, ale řekl si: „Všechno je v háji, člověk se snaží a výsledky žádné! Nejlepší bude se ožrat.“ A to také hned udělal.
Pan S. Přišel další den do práce, poradil se s kolegy a chyby z předchozího dne napravil.
Pan O. v  kocovině také přišel do práce, ale pozdě. Byl tam k ničemu. Jeho hlavní starostí byla příšerná bolest hlavy a svírání žaludku.
V pohodě i nepohodě střízlivý je ve výhodě, a proto střízlivosti zdar.

12. 8.
Nové video: Jak být přitažlivější. Máme i anglicky.
---
Jak si koupit deodorant
Není to tak jednoduché, jak by se mohlo zdát. Posuďte sami.
1. Nejprve je třeba zvážit, jestli deodorant potřebujeme, nebo jestli by stačilo se občas umýt.
2. Pokud se rozhodneme pro nákup deodorantu, bude třeba si nejdříve opatřit lupu (viz dále).
3. Budeme se muset rozhodnout, zda chceme pevný deodorant nebo deodorant ve spreji. Deodorant ve spreji obsahuje většinou koncentrovaný alkohol. Citlivou pokožku na některých místech těla by mohl dráždit.
3. Vybaveni lupou se vypravíme do obchodu. Necháme si ukázat příslušný regál a za pomoci lupy prozkoumáme složení nabízených produktů. Složení bývá nenápadně ukryto někde na obalu a je tištěno titěrným, bez lupy obtížně čitelným písmem.
4. Jestliže zjistíme, že deodorant obsahuje hliník (aluminium) nebo jeho sloučeniny, nekupujeme ho. Lstivý hliník se nějak dostává do těla a ženám se hromadí v prsech. Kde se hromadí mužům není známo, ale i jako muž bych se mu vyhnul. Jestliže vám bude prodavačka něco s hliníkem nabízet, odmítněte to s vysvětlením, že nechcete být letadlo.
5. Uf, to byla dřina, nějak jsme se při tom v tom horku zapotili. Asi by to chtělo se umýt.
:)

11. 8.
Perly z doléčování
Jeden začínající abstinent se zeptal zkušenějších, jaký je rozdíl mezi abstinencí a střízlivostí.
Věcně nejsprávnější odpověď byla, že závislí lidé tím myslí totéž. Abstinence je spíše odborný výraz a střízlivost spíše lidový.
Nejvtipnější odpověď zněla: „Pro závislého člověka je abstinence jediná možnost, jak zůstat střízlivý.“
Jiný abstinent řekl na podobné téma: „Závislost je nemoc, abstinence je moc“.
Jazyková poznámka: Slovo abstinence pochází z latiny, kde znamená zdrženlivost. Naproti tomu slovo „střízlivost“ je všeslovanského původu a má blízko k výrazu „čistit“.
---
Velká naděje
Jistý vysoký důstojník prožil v nelidských podmínkách válečného zajetí osm let. Když se ho ptali, jak to dokázal, odpověděl, že si uchoval naději. Někteří spoluvězni se upínali k určitému datu a věřili, že toho dne získají svobodu. Vytoužené datum minulo a nestalo se nic. To se opakovalo, oni ztratili naději a nedopadlo to s nimi dobře. Naděje by se neměla vztahovat k nějakému dni nebo události. Měla by být bez hranic, jako je vesmír.

10. 8.
Nové video Jak potěšit své tělo.
---
Betlémy
V mnoha domácnostech se najdou malé či větší betlémy. Ty lidé před Vánoci vyndají, opráší a po Vánocích zase uklidí. Je to určitě lepší než kupovat stromek, který by jinak mohl poklidně růst v lese. A je to vhodnější než skleněné ozdoby z Číny, kde to křesťané nemají snadné.
Betlémy připomínají nadpozemský rozměr života a je v nich láska, laskavost, důvěra a prostota. To je dobré mít na očích i v srpnu a po celý rok.
---
Happy end hned na začátku
Jedna kamarádka jógínka mi napsala, že dcera má problémy s maturitou¨, jestli bych něco neporadil.
Poslal jsem jí následující tipy. Happy end bývá obvykle na konci, ale já vám ho prozradím rovnou. To děvče se připravovalo, použilo vše uvedené a maturitu udělalo.
Když jsem se to dozvěděl, tak jsem jí i její „trenérce“ (tj. matce) pogratuloval.
Jak odmaturovat
V náročných situacích funguje to, co je jednoduché a co má člověk dobře zvládnuté. Učit se ve stresu něco nového moc nejde. Takže:
– Večer před tím nestudovat a udělat si pohodu.
– Technika "i kdyby", tj. budu se snažit, ale i kdyby se to nepovedlo, mám další možnosti. Mimochodem J. Seifert neodmaturoval, i když se o to opakovaně pokoušel.
– Účinek relaxační techniky trvá dlouho poté, co skončila, můžeš dceři ráno před testem odříkat nějakou krátkou relaxaci nebo můžete spolu cvičit jógu.
– Během testu si lze odskočit na WC o patro výš, to také uklidní.
– Ještě tip z čchi-kungu. Ať se to ale naučí a vyzkouší si to předem. Ženy tento pohyb dělají dost často a není nápadný, u mě působí zvláštně (video).

9. 8.
Jak zachovat pravidelný a rozumný životní styl?
Z debaty se zkušenými abstinenty vyplynula tato zkušenost: Žil jsem chaoticky a zmateně a byl jsem nešťastný. Teď pravidelně vstávám, jím, cvičím, doléčuji se a spím a cítím se mnohem lépe. Stačí tyto dvě cesty porovnat a člověku je hned jasné, co je pro něj lepší.
Je to podobné jako se střízlivostí. Jedno z rčení Anonymních alkoholiků zní: „Byl jsem ožralý a teď jsem střízlivý. Střízlivost je lepší.“
---
Ještě k očkování
Kdosi v reakci na video „Země svobody a tohle!“ zapochyboval o účinnosti očkování.
Odpověděl jsem toto: „Vakcína Pfizer–BioTech, která se u nás používá nejvíc, je v současnosti nejlepší na světě. Riziko přenosu podstatně sníží, a hlavně chrání před těžkým průběhem. Ono je rozdíl mít něco jako rýmu a být na plicní ventilaci v přeplněném špitále. Vakcína není všechno. Respirátorů se asi natrvalo nezbavíme a rozumná opatrnost bude potřebná pořád.“

8. 8.
Vyšší spravedlnost a Česko
Dějiny 20. století ponechám stranou a omezím se na konstatování, že Češi udělali od vzniku samostatné republiky řadu osudových chyb a mnoho pochybných kompromisů. Jeden údaj za všechny, ještě v roce 1989 měla zdejší komunistická strana 1,5 miliónu členů.
Jak to vypadá v současnosti? Česko patří k největším exportérům tabákových výrobků na jednoho obyvatele na světě a zastoupení kuřáků je zde alarmující. Počet osob závislých na alkoholu může dosahovat půl miliónu osob a mnohem víc dalších lidí poškozuje alkohol jinak. Alkoholické nápoje, zejména pivo, pilně exportujeme do dalších zemí. Vyvážíme také zbraně a další vojenský materiál. K tomu je třeba připočíst vysoký počet problémových a patologických hráčů a export hazardu. Pak jsou tu slabé, nedůsledně prosazované zákony omezující hazard, nebo zakazující prodej alkoholu nezletilým. Drogy jsou v Česku velmi rozšířené. Alkoholová, hazardní, drogová, tabáková a zbrojařská lobby mají v Česku silné slovo a ovlivňují politiku i média. Ekologie je pro některé české politiky málem sprosté slovo. Vysloveně extrémistické strany, tj. SPD, TSS, Volný blok a KSČM by volilo přibližně 16 % voličů (údaj z července 2021).
Z fašismu ani komunismu jsme se nepoučili. Jestli opravdu existuje Vyšší spravedlnost, tak se máme na co těšit.
Ale abych skončil konstruktivně. Jste-li vlastenci, nekuřte, vyhněte se alkoholu, drogám, hazardu, zbraním a extrémistům. Vyhýbejte se i všemu, co s nimi nějak souvisí. Střízlivosti zdar!

7. 8.
Nové video Země svobody a tohle!
---
Učení se
To, že se chybami učíme, je pravda. Ještě na střední škole jsem za sezónu zlámal troje lyže. Správně jsem usoudil, že lyžování se pro mě nehodí. Řidičák jsem sice na druhý pokus udělal, ale dlouho jsem neřídil. Po letech mi kamarád, učitel v autoškole, nabídl kondiční jízdu. Odvděčil jsem se mu tím, že jsem mu málem naboural auto. Dospěl jsem k závěru, že pro mě i bezpečnost silničního provozu bude lepší, když budu chodit pěšky.
Vlivem těchto i jiných příhod mám pro lidi, kteří dělají chyby, velké pochopení.
---
Klub milionářů
Při skupinové terapii jsem se zeptal přítomných kolik, kdo prohrál, propil a profetoval. Odpovídali většinou, že milión, dva nebo tři. Byl to klub milionářů, ale se znaménkem minus. Pak jsme mluvili o doléčování a tom, jak si udržet střízlivost. Jeden postarší pán poznamenal: „Nejsem si jistý, že léčení potřebuju.“
Zasmál jsem se a řekl jsem: „Prohrál jste tři milióny, kolik jich ještě budete třeba prohrát, abyste vás to přesvědčil? Další tři, šest, nebo snad deset?

6. 8.
Nové video Jak se za jednu minutu uklidnit. Máme i anglicky.
---
Zvláštní otázka
Jeden abstinent začátečník se zeptal dlouhodobě abstinujících přátel: „Dali jste po léčbě přednost doléčování nebo práci?“
Tato otázka u nich vyvolala úsměv, ale i nepříjemné vzpomínky. Někteří dali přednost práci, a nakonec přišli i o ni.
Pak, po trpkých zkušenostech, si postavili jako prioritu abstinenci a doléčování. Práci si díky tomu udrželi a byli úspěšnější. To byl dárek navíc.

5. 8.
Nové video Smíchem proti úzkosti. Máme i anglicky.
---
Vtipný protiútok
Prostořeký mladík řekl na koupališti jednomu tlustému pánovi: „Zapomněl jste si vzít podprsenku.“
Pán mu odpověděl: „A vy náhubek.“
Mezi našimi způsoby odmítání je odmítnutí protiútokem. Při něm místo vysvětlování vlastního odmítnutí kritizujeme chování druhého. Obvykle to nedoporučujeme, protože se najdou lepší možnosti.
I v té příhodě na koupališti by stačilo, kdyby obézní pán mladíkovu poznámku přešel se vznešeností aristokrata.
K odmítnutí protiútokem dochází i ve virtuálním světě, třeba když pochybný e-mail nebo poznámku označíte jako spam. To může pomoci ostatním a lze to plně doporučit.

4. 8.
Vysmát se úzkosti, že je to nesmysl? Není!
Jistá vědkyně* shrnula výsledky studií, které za zabývaly využíváním smíchu při mírnění úzkosti.
Zjistila, že ano, že smích opravdu úzkost mírní.
To ostatně potvrzují zkušenosti z každodenního života, kdy se lidé uklidňují často i nemístným smíchem. Mějte pro ně pochopení, nesmějí se vám, ale kvůli sobě.
* Demir Dogan M. The Effect of Laughter Therapy on Anxiety: A Meta-analysis. Holist Nurs Pract. 2020; 34(1):35-39.
---
Chcete zlatou olympijskou medaili a 2,4 milionu Kč k tomu?
Odpověď to tuto otázku se zdá jednoznačná. Zkusme se ale zamyslet, od koho těch 2,4 miliónů pochází. Je vyloučeno, že by je dali funkcionáři ze svého. Pak zbývají dvě možnosti: Peníze pocházejí od státu, tedy z našich daní. Druhou, pravděpodobnější možností je, že peníze dali sponzoři o čekávají za to reklamu. Největšími sponzory olympijského týmu jsou Prazdroj a Sazka. Jinak řečeno ty peníze jsou z chlastu a hazardu. Vy byste za ně pak měli chlast a hazard propagovat.
Nevím jak vy, ale já bych se té pivní medaile štítil. Nenápadný život v ústraní a poctivě vydělané, skromné příjmy jsou lepší.
---
Olympijská
Olympionici propagují alkohol.
Já propaguji střízlivost.
Oni musí.
Já také.
:)

3. 8.
Nová videa
Vnitřní Olympiáda
Jak zesílit účinek jakékoliv relaxační techniky a uklidnit se. Máme i anglicky.
---
Nový odborný text
Nešpor. K. Proč zasluhuje organizace Anonymní alkoholici Nobelovu cenu za lékařství: devět důvodů.
---
Aby vám semafor lépe fungoval
Semafor patří k užitečným a oblíbeným technikám, jak zlepšit sebeovládání.
Aby lépe fungoval, je třeba:
1. Vnímat sebe i okolí. Pak dokážeme včas rozsvítit červené světlo.
2. Uklidnit se. Díky tomu lépe domyslíme následky různého jednání a vybereme si nejvýhodnější možnost.
3. Projevit odhodlání a vybranou možnost uskutečnit.

2. 8.
Legenda
Jistý muž byl nespravedlivě odsouzen k trestu smrti. Den před popravou se ho zeptali, jestli má nějaké přání. Muž požádal, aby směl promluvit s mnichem, kterého léta znal a jemuž důvěřoval.
Mnich k němu navečer přišel a muž se mu se vším svěřil.
Pak ho mnich naučil modlitbu ke světici Kun Jin.
Muž neměl na spánek ani pomyšlení, a tak modlitbu celou noc bez přestávky opakoval.
Další den se stalo něco nevídaného. Katovi se při popravě rozpadl meč.
Soudce si pomyslel, že muž je pod ochranou nějaké mocné síly. Kromě toho si uvědomil, že důkazy byly nevěrohodné a že muž je asi nevinen. Rozhodl proto, aby ho propustili.
Tento příběh lze chápat i přeneseně. Některé praktiky mohou lidi zachránit pro duchovní život, i když je potkávají neradostné věci.

1. 8.
Nové video Proč zasluhuje organizace Anonymní alkoholici Nobelovu cenu za lékařství: devět důvodů. Máme i anglicky.
---
Nová, hezká střízlivá pohlednice.
---
Přeměny
Ve slovesu „zničit“ rozpoznáme slovní základ „nic“. Byla by chyba se domnívat, že něco zničit znamená, že to přestane existovat. Ono se to jen přemění. To se týká věcí, myšlenek, lidských osudů a všeho. Obklopeni přeměnami se stále přeměňujeme i my. Musí to tak být, jde jen o to, abychom se stávali lepší a moudřejší.

31. 7.
Nové video Jak očistit karmu svého rodu: čtyři kroky a dvě poznámky. Máme i anglicky.
---
Drobné žertíky
Pan Rozverný si šel vyřídit občanský průkaz.
Na otázku, co si přeje, odpověděl: „Novou občanku. Ta stará je zachovalá, úplně by mi stačila, ale končí jí platnost.“
Úřednice s ním sepsala příslušnou žádost a řekla mu, aby ji překontroloval.
Pan Rozverný se podíval na formulář a s vážnou tváří řekl: „Mužské pohlaví, to souhlasí.“
Další den kdosi u Rozverných silně zabouchal na dveře. Pošťačka s těžkou taškou za ním vystoupala do patra. Nevypadala nadšeně.
Pan Rozverný od ní převzal doporučené psaní, poděkoval jí a dodal: „Jste zralá na… státní vyznamenání!“
Pošťačka se rozesmála a odpověděla: „Správně.“
Týž den si pan Rozverný kupoval dvě balení sušené houby Jidášovo ucho. Při placení prohodil: „Uši máme dvě, tak jsem vzal dvě balení.“

30. 7.
Nové video Něco nám chybí, ale co? Máme i anglicky.
---
Dobrák od kosti
Kostí a kůstek je v těle dospělého člověka obvykle 207. Je tedy třeba se zeptat: „Dobrák, od které kosti?“ Největší kost v těle je stehenní, ale jenom od té to asi nebude.
Toto úsloví začne být srozumitelnější, jestliže ho pozměníme na dobrák od (všech) kostí. Ve většině lidí dochází ke konfliktu mezi jejich lepším já a tím méně dobrým. V jejich srdci se střídají zdravé emoce, např. laskavost, a ty problematické, třeba závist. Není divu, že se pak chovají nepředvídatelně. To se ale netýká dobráků, kteří jsou dobří skrznaskrz včetně svých 207 kostí. Ti prožívají pouze zdravé emoce a jednají vždy dobře. Dosáhnout toho vypadá jako nemožné. Můžeme se ale k tomu trochu přiblížit.

29. 7.
Inspirující symbolika
Anonymní alkoholici používají jako své logo trojúhelník v kruhu. Jeden střízlivý přítel vysvětlil ostatním jeho význam. Trojúhelník symbolizuje Vyšší moc. Kruh nikdy nekončí a nezačíná. Podobně by měla stále pokračovat naše práce na sobě i pro druhé.
---
Jak se vyrovnat s neúspěchem?
Tuto otázku položil jeden střízlivý přítel zkušeným abstinentům. Z diskuse, která následovala, vyplynulo mimo jiné:
– Neúspěch může člověka přimět, aby přehodnotil své priority. Jeden střízlivý přítel vyměnil výborně placenou, ale stresující práci za jinou klidnější a smysluplnější. Vydělává míň, ale cítí se mnohem lépe.
– Klíčovou prioritou je pro závislé lidi střízlivost, takže každý střízlivý den je úspěšný den.
– Pomáhá i to, když je člověk na neúspěch připravený a ví, co v tom případě dělat. V určitých situacích je riziko neúspěchu vysoké, to se týká hledání optimálního místa nebo volby vhodného životního partnera. S tím je třeba počítat.
– Některá přání jsou nemoudrá. To, že jsme při jejich uskutečňování neuspěli, je jen dobře.
– Jeden střízlivý přítel, který působí jako trenér řekl, že někdy jeho mužstvo vyhrává a jindy prohrává. To je normální a je třeba to brát sportovně.
– Z neúspěchu je také možné se poučit. Může to být prst, který člověku ukazuje správnou cestu.

28. 7.
Zápach a vůně
Pan Vybíravý uvidí profesionální sport a pak se od něj znechuceně odvrátí. Nato rychle projde kolem hazardu jako, kdyby to byla sbírka shnilých vajec. A jedy? Z těch vychází takový zápach, že to nejde vydržet. Pan Vybíravý od nich rychle prchá.
Pak sáhne do regálu a dá do košíku úsměv, klid a střízlivost. Ty krásně voní. Ano, přesně to opravdu potřebuje.
Natočil jsem to jako a dal na internet. Tohle video není jen legrace. V podvědomí máme zakódováno, že páchnoucí věci jsou jedovaté a že je třeba se jim vyhýbat. To se netýká pouze předmětů, ale i osob. Vědci zjistili, nikoliv překvapivě, že lidé, kteří smrdí, jsou hůře hodnoceni, než kdyby nesmrděli. Jak jsou hodnoceni lidé, kteří to přehánějí s parfémy, o tom věda mlčí. Myslím ale, že když někdo voní jako půl hektaru růží, na přitažlivosti mu to nepřidá. Pro zajímavost dodávám, že podle východní tradice se z duchovních bytostí a dobrých skutků line příjemná vůně květin.
K čemu je tohle uvažování užitečné? Mimo jiné k tomu, že za pomoci zápachu lze mírnit nežádoucí náklonnosti. Stačí si představit, že určitá věc příšerně smrdí. Proto při práci se závislými pacienty někdy napůl žertem mluvím o smradlavých brlozích (např. hospody) a slizkých, smradlavých škůdcích (např. drogoví dealeři).
Nabídnu i další příklady.
Paní Boubelatá dostala chuť na sladkosti a vybavila si příšerný chemický zápach. Na tom byl kus pravdy, chemikálií bývá v sladkostech hodně.
Pan Udatný zatoužil po koupi loveckého tesáku. Pan Udatný si vybavil, jak smrdí zkažené maso v kontejneru. Brr! Také si uvědomil, že jíst tesákem jogurt ke svačině by vypadalo směšně.
Paní Shánčivá zatoužila po elegantní tašce přes rameno. Dočista zapomněla, že jich má doma dost. Vybavila si typický zápach, které vydávají některé nové výrobky z umělých hmot. Za takový hnus dávat peníze? Nikdy!
Video.

27. 7.
Z mého rozhovoru pro média na téma smích
– O blahodárném působení smíchu věděli už starověcí lékaři v Řecku, ti doporučovali svým pacientům sledovat komedie. Ve 14. století francouzský chirurg Henri de Mondeville vypravoval svým zotavujícím se pacientům anekdoty a humorné historky. Viděno dnešníma očima to bylo rozumné. Smích, úsměv a veselost mírní bolest a posilují imunitu. Smíchem a usmíváním se zabývá i moderní medicína. Jen tak pro zajímavost jsem si v jedné databázi lékařské literatury zadal slovo „laughter“ (smích). Objevilo se mi téměř 1700 odkazů.
– Osobně si ještě více než smíchu vážím úsměvu. Úsměv je vhodný i v situacích, kdy není smích přijatelný. Navíc usmívat se můžete klidně celé odpoledne. Celé odpoledne se hlasitě smát by vydržel málokdo.
– Čím je člověk mladší, tím více se směje. Chichotání dospívajících patří k jejich věku a je v pořádku.
Co se černého humoru týče, to je něco jiného. Smích může vyjadřovat mimo jiné pocit převahy. Jeho kombinace s agresivitou nebo pohrdáním není zdravá a komplikuje vztahy.
– I podprůměrná komedie je lepší než něco silně stresujícího. Kvalita humoru není často nejdůležitější. Někdo si koupí lístky na komedii. Na představení přichází připravený se smát. Takových lidí se tam sejde hodně. Kdosi se začne chechtat, jiný chichotat a ostatní se přidají. Smích a veselost se mezi lidmi snadno přenášejí.
– K tomu abych se smál nebo usmíval, humor nepotřebuji. Když cítím, že bych to potřeboval, tak se prostě směju. Následující půvabné cvičení pochází východní tradice: „Představuji si, jak se usmívám, pak jak se usmívají ti, které jsem potkal v minulosti, i ti které potkám v budoucnu. Usmívají se přátelé a příbuzní, ale i ti, s nimiž mám nějaké problémy. Všichni se usmíváme.
– Různé druhy smíchu většinou vytvářím, ne že bych je odpozoroval. Třeba smích „Jak se směje housenka na bio zelenině“ nevznikl při zkoumání přírody, ale docela obyčejně jsem si ho vymyslel.
– V odborné literatuře existuje pojem „kvalita života“. Smích, humor, veselost a nadhled zcela jistě kvalitu života zvyšují. Nejde jenom o to být zdravý, ale také o to být šťastnější a odolnější vůči stresu.
– Při úsměvu jsou důležité oči. Smích s přimhouřenýma očima nazýváme lišácký (oficiálně se jmenuje Duchennův). Tím dáváme najevo, že se cítíme bezpečně a nemusíme koukat, co kde letí. Tenhle druh smíchu je ze zdravotního hlediska nejdůležitější, protože uklidňuje nás i okolí. A pak je tu obdivný úsměv. Při něm naopak oči rozšíříme a s obdivem civíme. Nějaký mladík tak říká svému protějšku: „Slečno jste přírodní úkaz, fascinujete mě, jsem z vás úplně vedle.“
---
Nové vydání Střízlivých novinek.

26. 7.
Nové video 35 způsobů, jak zlepšit své vztahy. Máme i anglicky.
---
Stejné téma máme i v textové podobě.
---
Skrytá tužba pana Bivoje
Pan Bivoj zatoužil po odolných hodinkách, které by možná fungovaly, i kdyby je přejel parní válec. Pan Bivoj ale zároveň věděl, že by mu dost překážely. Napadlo ho, jestli nemají tyhle hodinky uspokojit nějakou jeho skrytou potřebu. Uvědomil, že ano. Chtěl by si připadat jako správný chlap!
Pan Bivoj se tomu zasmál a řekl si: „Snadná pomoc.“
Pak půl hodiny cvičil ve stoje. Bylo to zdravější, zadarmo a úplně mu to stačilo.

25. 7.
Neskromnost
Chlapec ukázal na obrázek světice, který měli doma na stěně, a zeptal se dědy: „Jak to mám udělat, aby mě měla ráda.“
Děda se usmál a řekl: „Ona má ráda všechny lidi.“
Chlapec nato: „Ale já chci, aby mě měla ještě raději než ty ostatní.“
Dědu jeho otázka rozveselila. Až po chvíli odpověděl: „Buď k druhým laskavý, tak budeš v souladu s její energií. Nejde o to, aby tě měla ráda víc, ale abys otevřel své srdce.“
---
Spravedlivě se uklidnit
Někdy říkám lidem, aby se místo spravedlivého hněvu spravedlivě uklidnili. Člověk pak jedná účelněji, a hlavně je to zdravější.

24. 7.
Guru púrnima 2021
Letos připadá na dnešní den Guru púrnima, neboli svátek duchovních učitelů. Asi nejednoduší způsob, jak ho oslavit, bude poděkovat těm, kdo se zasloužili o váš duchovní rozvoj.
---
Velký zmatek
Pan Jelen si dost zakládal na tom, že abstinuje, umí se ovládat, relaxovat a ještě pravidelně cvičí. Díky tomu dokáže zachovat klid i v ošemetných situacích.
Jednou po ránu potřeboval někam zavolat, ale mobil ne a ne najít. Ztráta mobilu se služební SIM kartou by znamenala velké komplikace. Pan Jelen se dal do hledání, ale nic nenašel. Pak ho napadlo zavolat na své číslo z jiného mobilu. Ten sice měl, ale předplacená karta v něm už dávno nefungovala. Pan Jelen šel koupit novou. Technika a mobily nebyly právě jeho silnou stránkou a vložit novou simku do telefonu mu dalo hodně práce. Nakonec se to přece jen podařilo, jenže mobil vyžadoval jakýsi PIN. Na obalu karty ale nebyl. Až po dost dlouhé době napadlo pana Jelena seškrabat tmavý flek, pod který lstivý operátor ukryl zmíněný kód. Pak konečně pan Jelen vytočil své číslo. Jeho starý mobil odkudsi zvonil, ale panu Jelenovi se nedařilo zjistit odkud. Postupně vyklidil skříňku, která byla nejblíže zdroji zvuku, ale zvonící mobil nikde. Skoro to vypadalo, že se panu Jelenovi směje. Náhle dostal Pan Jelen nápad. Nahlédl za skříň a uviděl svůj mobil. Přístroj naštěstí přežil pád z výšky ve zdraví a pan Jelen si oddychl.
Co myslíte, byly střízlivost, relaxace a cvičení panu Jelenovi úplně k ničemu?
Neřekl bych. Díky nim situaci zvládl, i když měl ke klidu chvílemi hodně daleko.

23. 7.
Nové video Pan Vybíravý nakupuje. Máme i anglicky.
---
Olympiáda střízlivě
Jedna paní si stěžovala, že někdo z olympioniků propagoval alkohol. Odepsal jsem jí toto:
Vážená paní, chápu Vaši nespojenost.
Profesionální sport je a vždy bude špína a zase špína.
Chování některých profesionálů připomíná prostituci.
Prostituci ani profesionální sport nejde zakázat.
Lze jde ale ignorovat.
Mějte se hezky a střízlivě.
P.S.:  Je nesmysl tvrdit, že sportovci propagují naše dobré jméno. Česká olympijská výprava přivezla do Japonska lidi s COVID-19 a stihla nám udělat ostudu ještě před tím, než Olympiáda začala.

22. 7.
Chlapi, poplach!
Dostal jsem zvláštní e-mail. Pisatel si stěžoval, že „má zanesené tělo“.
Odpověděl jsem mu, aby více cvičil nebo chodil, že se tak spotřebují látky uvolněné ve stresu.
A ještě jsem dodal, že by měl abstinovat. Játra fungují jako úklidová firma. Právě probíhá běžný úklid. V tom se přižene šéf a křičí: „Chlapi, všeho nechte, chemický poplach! Ostatní musí počkat!“
Alkohol nebo drogy jsou po nějaké době jakžtakž odbourané, ale i tak po nich zůstane v těle nepořádek. A nepořádek způsobilo i to, že se úklidová firma nemohla věnovat své běžné práci.
Video Jak usmířit mozek a játra

21. 7.
Stejný cíl, jiný prostředek, jiný výsledek
Honzík tak dlouho škemral, až mu rodiče koupili kouzelnickou hůlku, jakou měl údajně Harry Potter. Hůlka měla dvě nevýhody: Nebyla dřevěná, ale z umělé hmoty. Kromě toho nefungovala.
Honzíka brzy omrzelo s ní jen tak pro nic za nic mávat.
Pan Ruda chtěl být šťastný. To je cíl mnoha lidí. Pan Ruda zvolil nevhodné prostředky a s psychózou po alkoholu a drogách se ocitl na psychiatrii.
Honzík po letech pochopil, že duchovní rozvoj vyžaduje trpělivost a zdravou sebekázeň.
A pan Ruda? Ten chodí často na setkání Anonymních alkoholiků. Jednak kvůli střízlivosti, a navíc se tam cítí dobře.

20. 7.
Setkání s bruslařkou
Bylo horké léto a já se odněkud vracel domů. V tom ke mně přijela mladší žena na kolečkových bruslích. Znali jsme se z oddělení pro závislé ženy, kam jsem chodil cvičit jógu. Začali jsme si povídat. Stěžovala si na časté bažení po alkoholu. Nezdálo se, že by měla s sebou láhev s vodou, a tak jsem řekl: „V létě je třeba pít teplou vodu nebo slabý čaj, i když nemá člověk žízeň. A nejméně půllitrovou láhev s vodou byste měla nosit pořád u sebe. Bažení se tak dá zahnat.“
Abstinentka se mi pochlubila, že má ráda vodu s trochou citrónu a že doma používá velký džbán se srdíčky.
Řekl jsem, že je to pěkné a pomyslel si, že jezdit s tím džbánem na bruslích by nebylo moc praktické.

19. 7.
Nová videa
Chraňte svoji energii a klid: šest jednoduchých možností. Máme i anglicky
COVID-19, proč nás ještě čekají těžké časy, sedm důvodů. Aktualizace 18. 7. 2021
---
Paní Veselá a paní Smutná soupeří. Kdo vyhraje?
Emoce se mezi lidmi přenášejí, ať už je to veselost nebo její opak. Ale co když paní Veselá potká paní Smutnou. Která z nich ovlivní více tu druhou. Předvedl jsem to jako video, ale konec nechal otevřený. Jestli v nás vyhraje paní Veselá nebo paní Smutná totiž záleží na právě na nás.
Video

18. 7.
Setkání po roce
Z jedné venkovské knihovny mě po roce pozvali na besedu. Mluvili jsme na téma „Jak si zlepšit náladu“ a také o mé knize „Úsměvy, zkušenosti, výstřednosti“. Nejmladší účastnicí byla šestiletá Lucinka, což byla dcerka paní knihovnice. Na besedu se prý těšila, protože se „bude smát.“
Na závěr kladli účastnicí dotazy. Povídali jsme o všem možném. Třeba jedna paní důchodového věku si stěžovala, že doma ztratila budík. Netrápila ji ztráta budíku, ale to, že ho nemůže najít.
Zatvářil jsem se slavnostně a řekl: „Máte to ode mě úředně povoleno: Smíte ztrácet budíky!“
Besedu jsme zakončili mým oblíbeným „Veselý, radostný, nadšený juchú!“
Smáli se všichni, včetně Lucinky.

17. 7.
Nové video Paní Veselá a paní Smutná soupeří. Kdo vyhraje? Máme i anglicky.
---
Iluze (z dopisu)
Slovo iluze označuje zkreslené vnímání. Iluzí se klidně zbavte, ideály si ale ponechte. Mějte se hezky.
---
Složitá cesta
Pan Moudrý se vydal na cestu. Věděl, kam jde a proč. Některé překážky na šlo překonat, jiné bylo nutné obejít. Někdy postupoval rychle, jindy zastavil, odpočíval, nebo čekal, až ustane silný déšť. Při tom všem pan Moudrý udržoval správný směr, a tak dosáhl cíle.
S námi je to podobné. Měli bychom být dostatečně pružní a přizpůsobovat se měnícím okolnostem života. Při tom je ale třeba mít stále na zřeteli svůj cíl.

16. 7.
Popelář Pepa
Časně ráno probudil Pepu budík. Pepa neochotně vylezl z postele, zašklebil se a řekl si: „To je zase dneska den.“ Neochotně se oblékl, a pak bezmyšlenkovitě cosi spolykal k snídani. Při odchodu z domova naštvaně bouchl dveřmi. Přišel do práce a vydal tam zvuk, který bylo možné považovat za pozdrav i zavrčení. Tahání popelnic mu připadalo jako nesmysl a jeho parťáci jako úplní cvoci.
To, že Pepa přišel do práce, bylo lepší, než kdyby se věnoval hospodářské kriminalitě. Ideální stav to ale nebyl. Lze ho nazvat „odcizení“ (alienace). Objevuje se nejen u popelářů, ale i u mzdových účetních, náměstků a v mnoha dalších oborech. Přispívá k tomu např. přemíra samoúčelné byrokracie, to, že člověk nevidí konkrétní výsledky své práce, nemožnost si práci organizovat, nezájem nadřízených, jejich neochota komunikovat a manipulativnost ze strany organizace. Odcizení je spojeno s pracovními komplikacemi, nižší výkonností a zdravotními problémy.
O filozofických a psychologických teoriích odcizení neměl Pepa potuchy. Byl to jednoduchý člověk a jeho myšlení bylo konkrétní. Po šichtě přišel domů a byl rád, že to má za sebou.
V jeho mysli se začal odvíjet následující monolog.
„Proč tuhle práci vlastně dělám?
Abych měl prachy a zaplatil z nich alimenty a nájem.
No, zrovna nóbl práce to není, ale mám čisté svědomí. Nikdo mě nemůže popotahovat.
Navíc mám tuhle práci jistou. Popeláři budou pořád potřeba.“
Opakem odcizení a zároveň dobrou možností, jak ho překonat je smysluplnost. Bylo by krásné, kdyby si Pepa řekl, že odvozem odpadu prospívá blahu lidstva, ale to bychom od něj chtěli moc. I díky uvedenému monologu si lépe uvědomil smysl své práce. Další den vstal o něco méně neochotně a při odchodu nebouchl dveřmi a nevzbudil sousedy. To byl pokrok.
Podobně i my se můžeme při práci, cvičení, jídle odpočinku nebo procházce ptát sami sebe: „Proč to dělám?“ Jestliže to prospívá nám nebo druhým lidem, bude to asi v pořádku. Měli bychom v tom pokračovat.

15. 7.
Právě vyšlo Nešpor K. Hazardní hry u dětí a dospívajících: projevy, rizika, prevence, svépomoc a léčba.
---
Není to žádný krasavec, ale stojí za to ho potkat
Vysloveně veselých postav by se ve světových mytologiích mnoho nenašlo. Výjimkou je Gama Sennin dávných Japonců. Je nesmrtelný, plešatý, směje se na celé kolo a v ruce nebo na hlavě má velkou žábu. Kdybyste ho náhodou potkali, nejlepší bude ho požádat o dlouhověkost a věčně dobrou náladu.

14. 7.
Nové kousky kdykoliv
Říká se, že starého psa novým kouskům nenaučíš. Podobně jsou i někteří lidé přesvědčeni, že ve osobnost starších lidí se nemění a když, tak ne k lepšímu. Nemyslím si to. Od doby, kdy jsem z větší části v důchodu, mám více času na sebe, cvičení, psaní a na odborné věci, které mě zajímají. Možná je pro mě právě toto životní období zvlášť důležité.
---
Někdo ťuká na dveře. Ale kdo?
Tento druhý smíchu patří k těm výstřednějším. Natočil jsem ho a dal na internet. Jako odezvu mi jedna paní napsala: Váš smích je nakažlivý, culím se během celého videa“.
A ještě jedna zajímavá reakce: „Jste MUDr. a CSc. a také máte určitě papír na hlavu.“
Jak tenhle smích vypadá?
Někdo ťuká na dveře. Jdete otevřít.
Dovnitř vběhne slečna Smíchová a směje se na celé kolo.
Vy se smějte na ni. Takhle si chvíli povídáte.
Za chvílí Vám slečna Smíchová se smíchem zamává a o odběhne jinam.
Video

13. 7.
Jak a proč ovlivňují emoce tělesné zdraví
I rizikové emoce mají určitý smysl, hněv nebo bažení nás připravují na boj a zmocňování se, strach na útěk a smutek se podobá znehybnění tvora, který se tak brání nepříznivým okolnostem. Změny, které zmíněné emoce vyvolávají, trvají obvykle krátce, a to k vyvolání vážnějšího zdravotního problému zpravidla nestačí. Ale co když si člověk určitou stresující událost znovu a znovu připomíná? Nebo když se příslušná emoce objevuje i v situacích, které se té původní jen vzdáleně podobají? V tomto případě dochází k vyčerpání. Také se v určité části těla zhorší krevní oběh a proudění energie. To už je vážnější.
Existuje řada možností, jak tento problém zvládat. Asi ta relativně nejsnazší a nejpříjemnější, je pěstovat zdravé emoce, jako laskavost, soucit, vděčnost nebo klidnou radost. Důležité je také vlídně přijímat sám sebe i se svými nedokonalostmi a chovat se slušně k sobě i k okolí. A také odpustit. O tom se mluví v Otčenáši i v této buddhistické modlitbě: „Omluvám se všem, kterým jsem vědomě nebo nevědomě ublížil a prosím je za odpuštění. Odpouštím těm, kteří mi vědomě nebo nevědomě ublížili. Jestliže toho nejsem zatím schopen, odpouštím to sobě.“

12. 7.
Pověrčivost u návykových nemocí a v každodenním životě
Přeborníky v pověrčivosti jsou patologičtí hráči. Předpokládají, že určitý den v týdnu, specifická situace, vnitřní hlas atd. jim zajistí výhru. Pak přijde trpké zklamání a oni vymýšlejí další nesmysly.
Podobně lidé zneužívající alkohol si připíjejí na zdraví. Důsledky jsou neradostné. Mnohem pravdivější by bylo připíjet si na cirhózu.
K pověrčivosti mají sklon i lidé bez návykových problémů. Toho využívá reklama a slibuje jim nemožné, třeba že se díky nějakém parfému, osobnímu autu, nápoji nebo oblečení budou přitažlivější.
Odpověď na otázku, kde se v nás pověrčivost bere, je složitá. Důvodů může být řada. U návykových nemocí na tom má velký podíl bažení. Už proto je správné se vyhýbat všem podnětům, které ho vyvolávají. Jiný, poměrně častý důvod: Někteří lidé neměli ideální dětství a cítí, že s nimi něco není v pořádku. Chtějí to změnit tím, že si koupí určitou věc, budou úspěšní nebo dosáhnou dobrého postavení. Díky značnému úsilí se jim to často podaří, ale i tak zůstanou sami se sebou nespokojení. Lesklé cetky hmotného světa jim nepomohou.
Užitečnější jsou nadhled a duchovní hodnoty. Meditace milující laskavosti začíná tím, že člověk přeje nejprve mír a světlo sobě, pak druhým lidem a pak zase sobě. Podobně u Meditace střízlivé lásky (máme jako video i jako audio) si nejdříve uvědomíme nějaký svůj nedostatek a k tomu dodáme: „A stejně se mám rád.“ Pak takto pokračujeme i vůči jiným lidem a končíme opět sami sebou.

11. 7.
Nové video Jednoduchý, uklidňující čajový rituál. Máme i anglicky.
---
Pro živé i pro ty, kdo odešli
Jedna dobrá známá a jógínka má vážné rodinné problémy. Napsal jsem jí toto:
Duchovní cesta Ti poskytuje možnosti navíc. Následující postup lze použít pro živé i pro ty, kdo odešli:
– Vyber si vhodnou mantru nebo modlitbu.
– Požádej mistra, Boha atd. o ochranu a vedení.
– Dotyčné osobě řekni: "Teď pro tebe budu opakovat mantru (modlitbu), abys měl(a) lepší život."
– Za 5, 10 nebo 20 minut poděkuj mistrovi nebo Bohu a cvičení ukonči.

10. 7.
Nadprůměrná mládež
5. 7. 2021 jsem přednášel organizaci Hudební mládež. Jako téma jsem si vybral: “Co myslíte, že umíte, ale asi to neumíte.“
Mluvili jsme o zdánlivých samozřejmostech, např. jak stát, sedět, dýchat, vstávat, chodit, usmívat se, hledět, spát a telefonovat.
Bylo při tom hodně legrace.

9. 7.
Nová odborná práce Nešpor K. Grounding – technika pro lepší sebeovládání a větší klid.
---
Nové video: Užaslý smích. Máme i anglicky.
---
Spojení neslučitelného
Strach připravuje tělo na útěk a energie se stahuje hlavně do nohou. Hněv připravuje na boj a energie naopak stoupá do hlavy a rukou. Tyto emoce vypadají jako neslučitelné, ale v reálném životě se často kombinují. Lze mít z něčeho strach a zároveň na to mít pořádný vztek. Podobně působí kombinace bažení a hněvu. Při všech těchto emocích se zdvíhají ramena, napíná břišní stěna a zhoršuje dýchání. Všechny také působí značný zmatek v těle i psychice.
Strach, hněv i bažení je možné zvládat stejnými nebo podobnými postupy. K nim patří smích nebo úsměv, klidné dýchání do břicha, držet ramena dole, přiměřená fyzická aktivita a uklidňující prostředí nebo společnost.

8. 7.
Právě vyšlo Nešpor K. Zdravé emoce dnes potřebujeme. Sociálná prevencia (Bratislava) 2021; 16(2):3-4.
---
Anekdota od „proroka“
Manžel jedné dobré známé si nechal narůst dlouhý plnovous.
Potkali jsme se a já mu řekl: „Vypadáš jako starozákonní prorok.“
On se zasmál a vyprávěl mi anekdotu.
Přijde pan Kohn do obchodu pana Roubíčka a koupí si od nějakou drobnost.
Pan Roubíček mu podává účet.
„To není potřeba,“ řekne pan Kohn.
„To je teď ten nový zákon,“ vysvětluje pan Roubíček.
Pan Kohn nato: „Ale co je nám dvěma do Nového zákona.“
Přiznám, že mi chvíli trvalo, než jsem pochopil, že není řeč o EET, ale o části bible.
---
Znovu Dvě nové básničky.

7. 7.
Hledají se posluchači
V dnešní přetechnizované době je velká poptávka po dobrých posluchačích. O tom, je následující přísloví: „Kdo umí dobře mluvit, toho lidé obdivují, kdo umí pozorně naslouchat, toho lidé milují.“
Nepřerušovat druhého, ale trpělivě ho vyslechnout, patří k základním zásadám Anonymních alkoholiků a podobných organizací. Jistě i v tom bude jedno z tajemství jejich úspěchu.
---
Dvě nové básničky.

6. 7.
Jasmínový čaj
V jedné televizní show se mě moderátor zeptal: „Je u vás doma na návštěvě krásná žena. Navrhne vám, abyste se spolu napili alkoholu. Co uděláte?“
Odpověděl jsem: „Nabídl bych jí jasmínový čaj.“
Tím jsem se stal populární a řada lidí si myslí, že nepiju nic jiného než právě čaj s kvítky jasmínu. To ale není pravda. Zelené čaje spíše ochlazují. Pít zelený čaj, ať s jasmínem nebo bez, uprostřed zimy by mě ani nenapadlo. Tyto řádky ale píšu v červenci a na jasmínový čaj nastala správná doba. Jasmín v něm není pouze z estetických důvodů. Má mít blahodárné účinky i sám o sobě. Jeho vůně prý uklidňuje, jasmín působí dobře na kůži a vlasy, mírní křeče a menstruační problémy, desinfikuje a pomáhá při cukrovce.
Číňané prý pijí zelený čaj s jasmínem od 5. století po Kristu. Jasmínový čaj, co mám doma, pochází ale od místních Vietnamců. Je levnější než čínský, krásně vodí a připadá mi dost kvalitní.

5. 7.
Co lidi zajímá a nemělo by
Mám teď na mysli profesionální sport. Nezdá se, že by někdo prospěl lidstvu kopáním do míče a faulováním. Typický profesionální sportovec se za peníze přetěžuje a riskuje zdravotní problémy. Aby těch peněz dostal víc, často se podílí na reklamě alkoholu a hazardu. Zaslouží nezájem, nebo nanejvýš soucit.
Obdivovat bychom měli lidi, kteří dělají prospěšnou a často nenápadnou práci. Těch je naštěstí mnohem víc.
---
Pan O.
Pan O. měl rád obyčejné věci. Nosil obyčejné hodinky, používal obyčejný telefon, pil obyčejnou vodu nebo čaj a vařil si obyčejná jídla. Nechtěl mít na zápěstí drahé cibule, komplikovat si život složitou elektronikou a zatěžovat žaludek „delikatesami“.
Pravda, sem tam dostal chuť si obstarat si něco výjimečného.
Obvykle ho to rychle přešlo. Uvědomil si, že je takhle spokojenější.

4. 7.
Z mého rozhovoru pro média na téma návykové nemoci
– Většinu svého života jsem se věnoval léčení návykových nemocí. Alkohol, drogy a hazard působí lidem veliká trápení. Na alkohol, drogy a hazard mám proto vyhraněný názor. Sám se jim vyhýbám.
– Přál bych si spotřeba alkoholu v Česku klesla na úroveň Norska, Japonska nebo Itálie. Ve všech těchto zemích a ve většině dalších je spotřeba alkoholu podstatně nižší. Alkohol u nás zakázaný je, a to pod 18 let. Je to rozumné. Mozek během dospívání a mladší dospělosti prochází bouřlivým rozvojem. Alkohol a drogy v tomto věku poškozují mozek víc než v pozdějších letech. Navrhovat zvýšení věkové hranice z 18 na 21 let by v Česku nebylo realistické. Tato společnost nedokáže před alkoholem ochránit ani dvanáctileté.
– Většina lidí si naštěstí závislost nevytvoří. U některých lidí je ale toto riziko nadprůměrné. Dětem závislých rodičů proto doporučujeme celý život abstinovat. Jiný příklad: Velmi nebezpečná je kombinace pracovního stresu a to, že se na pracovišti hodně pije. Mezi našimi pacienty bývají nadprůměrně zastoupeni třeba kuchaři a číšníci.
– Závislost není zdaleka jediné riziko spojené s alkoholem. K těm dalším patří úrazy, násilí, dopravní nehody, nádorová onemocnění, nemoci jater a trávicího systému a mnohá další. Všechny uvedené problémy se vyskytují i lidí, kteří nejsou závislí. Rčení, že střízlivosti výhodná, má všeobecnou platnost.

3. 7.
Střízlivost a zvládání bolesti
Některá témata se při debatách s dlouhodobě abstinujícími přáteli objevují zřídka. Jeden mladší muž mírnil bolesti páteře drogami. Z dlouhodobého hlediska se tak jeho potíže zhoršovaly. Nebyl si jistý, jak bude bez drog zvládat bolest.
Debatu, která následovala, lze shrnout takto:
– Jeden střízlivý přítel poznamenal, že je bolesti vděčný. Bolest ho upozorňuje, aby se nepřetěžoval, vyhledal lékaře, více cvičil nebo chodil apod.
– Střízlivost a zlepšení životního stylu vede lepšímu zdravotnímu stavu, bolestivé obtíže proto nejsou tak časté. To mohu potvrdit. K pronikavému zlepšení zdravotního stavu dochází u většiny závislých pacientů už za měsíc nebo dva pobytového léčení.
– Častý problém závislých pacientů bývá silně zanedbaný chrup. Díky střízlivosti mají čas, prostředky a odvahu si dát zuby do pořádku.
Poznámka: Na mém webu je volně ke stažení rukopis knihy „Bolest se dá zvládat“.

2. 7.
Nová střízlivá pohlednice.
---
Nové video Jak se zbavit hazardu. Máme i anglicky.
---
Hraní se smíchem
Výška hlasu při smíchu se mění podle polohy rukou, tj, když je mám před břichem směji se hlubokým hlasem, když nad hlavou, tak fistulí.
Trochu to připomíná dirigování (viz video)

1. 7.
Nová videa:
Posilněte svaly, otevřete hrudník, procvičte páteř a učte se pružnosti. Máme i anglicky.
Anglická verze včerejšího videa: COVID-19: Six Reasons Why to Expect Great Problems. What We Can Do
---
Jak zvládnout těchto dvanáct situací
Je to jednoduché, ale ne vždy snadné.
– Jak přijmout ztrátu? Klidně.
– Jak přijmout úspěch? Klidně.
– Jak přijmout ponížení? Klidně.
– Jak se radovat? Klidně
– Jak se rozhodovat? Klidně.
– Jak mluvit a jednat? Klidně.
– Jak odpočívat? Klidně.
– Jak nakupovat? Klidně.
– Jak pracovat? Klidně.
– Jak se rozhodovat? Klidně.
– Jak jíst? Klidně.
– Jak pečovat o sebe i o druhé? Klidně.
Takhle by šlo pokračovat hodně dlouho. Mohli bychom sem přidat cvičení, procházky, diskutování, studium, spánek, uklízení, vaření, pití čaje, střízlivost a mnoho dalšího.

30. 6.
Nové video: COVID-19, proč nás čekají těžké časy: šest důvodů
---
Duchovní praktiky a karma
Na Východě je rozšířené přesvědčení o působení karmy. Jestliže se člověk chová dobře, vytváří dobrou karmu, jestliže se chová špatně, vytváří špatnou.
Ale jak je to s duchovními cvičeními, praktikami a rituály?
Odpověď na tuto otázku není jednoznačná. Hodně záleží na motivaci a okolnostech. Zanedbávat kvůli meditaci povinnosti by nebyla dobrá karma. Živit těmito cvičeními vlastní pýchu také ne.
Něco jiného je, když se člověk chce stát užitečnější sobě i druhým. Dobrou karmu vytváří i to, když si někdo řekne, že to dělá nejen pro sebe, ale i pro rodinu, přátele nebo lidstvo.

29. 6.
Nové Střízlivé novinky.
---
Jak poznat svůj životní úkol
Různé duchovní autority se shodují v tom, že bychom se měli soustředit především na své životní poslání.
Ale jak ho poznat? Nabídnu vám jednoduché cvičení, třeba se někomu šikne.
Položte se na záda a uvolněte se. Představte si, že jste malé dítě, které spí v postýlce.
Odkudsi k vám přichází anděl nebo jiná nadpozemská bytost. Položí vedle postýlky nějaký předmět a zmizí.
Podívejte se, co vám tam nechal. Možná je to flétna, možná bílý plášť, možná počítač, možná brašna s nástroji.
Toto cvičení bývá užitečné s odstupem opakovat. Např. jedna paní mohla najít vedle postýlky panenku a usoudila, že by se měla soustředit na výchovu dětí.
Jenže uplynul nějaký ten rok, děti odrostly a odešly z domova. Stejný pokus měl najednou jiný výsledek. Vedle postýlky se objevil třeba šanon se spisy.

28. 6.
Nové video Někdo ťuká na dveře. Ale kdo?
---
Dvakrát nebo třikrát?
Starověký filozof řekl: „Nevstoupíš dvakrát do téže řeky.“ To je naprostá pravda, proměňuje se nejen řeka, ale celý svět. Třeba naše milá planeta se za pouhou vteřinu posune na své oběžné dráze o nějakých 30 km.
Zmíněné úsloví lze ale chápat i jinak. Mohlo by znamenat také: „Neuděláš dvakrát stejnou chybu.“ Někteří mistři jsou smířlivější, podle nich je dvakrát stejná chyba ještě přijatelná, ale udělat ji třikrát už by bylo opravdu moc. To lze vztáhnout na návykové chování, přejídání a přetěžování se, nakupování zbytečností, nedostatek sebeovládání a mnoho dalšího.

27. 6.
Dobré a vynikající
Říká se, že nepřítelem dobrého je vynikající. I nadprůměrný spisovatel je rychle zapomenut, jestliže je některý jeho současník geniální.
Platí to i naopak, tj. nepřítelem vynikajícího může být dobré. Řekněme, že se někdo rozhoduje, zda jít na setkání Anonymních alkoholiků (výborná možnost), nebo poslouchat hudbu (dobrá možnost). Jestliže by se rozhodl pro poslech hudby, byla by to chyba. Jenže on půjde na setkání Anonymních alkoholiků čili zvolí výbornou možnost. A to je správné.

26. 6.
Nové video Ten úplně nejlepší úsměv.
---
COVID-19: dvě možnosti
Přední německý virolog Dr. Drosten prohlásil, že skupinovou imunity proti původci CIOVID-19 nelze dosáhnout. Skupinová imunita je možná u zvířat, která žijí na omezeném prostoru. Naproti tomu lidé hodně cestují, třeba i jen do práce nebo za příbuznými. Podle zmíněného odborníka člověk buď COVID-19 prodělá, nebo bude proto této nemoci očkován.
Osobně jsem COVID-19 prodělal a také jsem se nechal očkovat.
Z vlastní zkušenosti vím, že očkování je lepší. Mějte se hezky a střízlivě.

25. 6.
Nové video Pro břicho, trávení, páteř a životní energii. Máme i anglicky.
---
Zajímavá skupina
Na první doléčovací skupině po dlouhé pauze způsobenou pandemií se dne 22. 6. 2021 sešlo deset přátel zvenčí a asi dvacet hospitalizovaných. Mimo jiné jsme mluvili o tom, jak se kdo s pandemií vyrovnával.
Přátelé zvenčí si pochvalovali online setkání Anonymních alkoholiků i to, že nyní už fungují živě.
Největší odezvu měly tyto dvě zkušenosti:
Žena jednoho abstinujícího přítele pracovala z domova. Po odchodu dospělých dětí soustředila veškerou péči na manžela. To se nedalo vydržet, ten proto utíkal do školy. Tam s kolegou vybavili technikou dvě specializované učebny.
Jiný pacient řekl přibližně toto: „Udělal jsem ze dřeva psí boudu. Sousedům se líbila, tak jsem udělal dohromady tři. Vyrobil jsem vnoučatům budky pro ptáky. Jejich kamarádům se líbily, tak jsem jich udělal šestnáct. Také jsem dělal hračky pro děti. A ještě jsem udělal pelíšek pro kočku. Ta ale chcípla.“
Nevím proč, ale tomu se začali všichni hlasitě smát.
Zeptal jsem se ho: „A co jste s tím pelíškem udělali?“
„Připadl jorkšírovi,“ řekl abstinent.
To vyvolalo další vlnu smíchu.

24. 6.
Ach, ta pýcha
Jistý světec  přednesl kázání o pýše. Jak předpokládáte, pýcha se mu nelíbila a považoval ji za zdroj mnoha hříchů. To je jistě pravda, ale ne celá. Pýcha a předvádění se má často mírnit pocity méněcennosti a domnělá nebo skutečná ponížení. To ale nemůže fungovat. I kdyby byl takový člověk jakkoli ctěn, obdivován a chválen, stále mu to bude málo.
Jaké je tedy řešení? Zkoumání minulosti a pátrání po skutečných příčinách v dětství není zdaleka tak účinné, jak lidé myslí. Může sklouznout k obviňování rodičů a zříkání se odpovědnosti. Pak je tu ještě duchovní oblast. Křesťané se modlí k Bohu jako ke svému společnému otci. V této důstojnosti jsou si rovni. Podobně hovoří východní tradice o duši, která je věčná, dokonalá a plná pravdy a čisté radosti. I v tom jsme si rovni. Není účelné si dokazovat, že jsme lepší než druzí, protože to není pravda. Stačí jen žít v souladu s tím nejlepším, co je v každém z nás.
Až nás bude někdy pokoušet démon pýchy, můžeme mu říci: „Hele, já jsem věčná a zářivá duše. Víc nelze chtít.“

23. 6.
Stejný začátek, jiné emoce, jiný výsledek
Možná znáte následující lidovou píseň. Její děj je tento: Mladík pásl koně a usnul. Koně toho využili a vypravili se do žitného pole. To patřilo sedlákovi, který se k tomu zrovna nachomýtl. Na mladíka se rozzlobil a nazval ho šelmou. Pro naše předky to bylo jistě krajně nelichotivé označení. Teď se pro změnu dopálil mladík a řekl sedlákovi, že je „dobré matky syn“.
Uvedená píseň je čítankový příklad toho, jak neřešit problémy. Sedlák neměl mladíka nazývat zvířátkem, ale měl ho upozornit, kde udělal chybu a jak se jí příště vyhnout. Mladík se měl místo řečí o své mámě omluvit a slíbit, že příště dá pozor. Jak by vypadal děj písně upravené podle výše uvedených zásad.
Sedlák: „Promiňte pane, že vás budím. Vaše koně vběhli do mého pole. Prosím, abyste tento problém urychleně vyřešil.“
Mladík: „Velmi se omlouvám, pane majiteli, hned ty koně vyženu a dám pozor, aby se to neopakovalo.“
Sedlák smířlivě: “Chybu může udělat každý zvláště, když se v noci dost nevyspal.“

22. 6.
V úterý 22. 6. od 16:45 na odd. 31 klub ELPA a od 18:00 doléčovací skupina. Na obou programech budu.
---
Jak přijímat tekutiny
Na rozumný příjem tekutin bychom měli dbát celý rok, a v létě obzvlášť. Následuje několik dobrý zásad:
– Nečekejte, až se objeví žízeň, to už je trochu pozdě, vodu pijte průběžně
– Ideálním nápojem je teplá voda. Nápojům rovnou z lednice je lepší se vyhnout, a právě tak i zmrzlině. Je to šetrnější k sliznicím i trávicímu ústrojí. Je také třeba se vyhýbat všemu, co obsahuje alkohol a hodně cukru nebo kofeinu.
– Vodu pijte pomalu. Mistr Lin doporučuje každý doušek vody polknout na třikrát. Pomalé pití čaje, které je obvyklé na Východě, umožňuje čaj vychutnat, a zároveň je zdravější.
– Vodu mějte vždy s sebou, i když se jedná o kratší cesty. Nejméně půllitrová skleněná láhev na vodu nebo nerezová termoska patří k povinné výbavě každého, kdo překonává problémy s alkoholem.

21. 6.
Nové video Pro zdravou páteř a mladistvost: dvě varianty. Máme i anglicky.
---
Čištění zubů a vděčnost
Čištění zubů nepatří k nejoblíbenějším činnostem většiny z nás. Proto se v prevenci přejídání doporučuje si hned po jídle vyčistit zuby. Člověka to motivuje v jídle nepokračovat, aby si nemusel čisti zuby znova. Navíc pocit sytosti přichází po jídle se zpožděním.
Ale jak to souvisí s vděčností? Představte si, že byste si tři dny nesměli čistit zuby, ani vyplachovat ústa. To by se vám nelíbilo a mně také ne. Naštěstí si můžeme čistit chrup každý den. To je skvělé a je třeba za to být vděčný!

20. 6.
Cestovatelský smích
Cestoval jsem vlakem z Prahy do Brna. Vlak byl plný, poblíž mého sedadla nějaká paní často, dlouze a hlasitě telefonovala a bylo horko. Nevypadalo to jako ideální situace pro duchovní praktiky. Přesto jsem se o něco pokusil. Představoval jsem si, jak se mé tělo i mysl usmívají. Pak jsem nechal se usmívat spolucestující ve stejném vagónu i v celém vlaku včetně průvodčího a vlakvedoucího. Kudy tenhle veselý vlak jel, šířil úsměv a lidé se na něj i na sebe usmívali.
Cvičení fungovalo a cestu jsem přečkal v přijatelné náladě.
---
Vaše důležité právo
Máte právo si říci:
„Je mi to jedno.“
„Nezajímá mě to.“
To se týká např. politického hašteření, profesionálního sportu, klepů a laciných senzací.
Pak se zabývejte tím, co je opravdu důležité.

19. 6.
Hodnocení mé nové láhve na vodu
Láhev je hezká a za ještě přijatelnou cenu. Pravda, existují levnější modely, např. láhev od kečupu. Co se dražších výrobků týče, nepřipadají mi v ničem lepší. Jestli chce někdo zlepšit termoizolační vlastnosti hodnoceného produktu, může ho strčit třeba do (vypraných) zimních ponožek.
Zde ještě dodám, že dostatečně velkou láhev na vodu by sebou měl nosit každý, kdo překonává problémy s alkoholem. Lze tak předejít bažení nebo ho zvládnout.
---
Jednoduchá možnost, jak se stát milejší
Jděte se projít. Každému člověku, jehož potkáte, řekněte v duchu něco milého, např.:
Měj se hezky.
Žij moudře.
Buď zdravý.
Usmívej se.
Buď střízlivý.
Mějte se hezky a střízlivě.

18. 6.
Nové video: Pan O.
---
Legrace ve stanu
Od května do půli června 2021 jsem vedl tři semináře přes Zoom a jeden živě. V červnu mě ještě čeká živý seminář o smíchu pro jistou IT firmu. Obvykle při seminářích pouštím prezentace, tady by se promítání nehodilo, má se to konat ve velkém stanu. Bude to trvat devadesát minut, ale celou dobu se smát nebudeme. To by vydržel málokdo, ani já ne.
---
Jednoduchý způsob, jak zlepšit sebeovládání
Osvědčila se kombinace negativní motivace a pak pozitivní.
Ukážeme to na příkladech:
- Nechci kouřit a kašlat, chci být fit.
- Nechci prožít alkoholové delirium, chci dobře myslet.
- Nechci se zbláznit z drog, chci být duševně zdravý.
- Nestojím o dluhy z hazardu, peníze použiji lépe.
A co když to nebude stačit? Tak vyhledejte svépomocnou organizaci jako Anonymní alkoholiky nebo profesionální pomoc.

17. 6.
Moudrý parní válec?
O tom, jak být šťastný bylo napsáno hodně. Zde vám nabídnu osvědčený recept, jak být nešťastný. Je to jednoduché, stačí usilovat o štěstí teď, hned, okamžitě a za každou cenu. To pak skončí střevními potížemi, kocovinou nebo pobytem v nápravně výchovném zařízení.
O spolehlivosti výše uvedené metody svědčí četné zkušenosti střízlivých přátel i většiny z nás. Jestliže se tomu chceme vyhnout, je třeba postupovat uvážlivě a systematicky. Třeba jako hlemýžď abstinent, který leze k brokolici nebo parní válec.
Předsevzetí, které by si měli střízliví přátelé opakovat na konci relaxace, před usnutím a těsně po probuzení zní, „klidný moudrý střízlivý“.
To bychom ale od hlemýždě a parního válce chtěli příliš.

16. 6.
Aktualita: Dnes poprvé po delším čase máme na odd. 31 doléčovací skupinu pro patologické hráče. Začátek v 16:30.
---
Nová střízlivá pohlednice.
---
Rozhovor o spokojenosti
Mistra se kdosi zeptal: Radíte nám, abychom byli spokojení. To jste nezažit bolest nebo zklamání?
Mistr odpověděl: Ale ano, ale i tak jsem byl spokojený.
To nechápu, divil se návštěvník.
Jestliže se necítím dobře, a přesto dělám, co je správné, očistím svoji karmu víc než, kdyby bylo všechno v pořádku.
A co když je všechno v pořádku?
Tak jsem s tím spokojený.

15. 6.
Nové video Jak zvládnout těchto dvanáct situací. Máme i anglicky.
---
Dcera má problémy s maturitou!
Tohle jsem napsal jedné dobré známé, třeba se to bude hodit i někomu dalšímu:
V náročných situacích funguje to, co má člověk dobře zvládnuté. Učit se ve stresu něco nového moc nejde.
Takže:
– Večer před tím nestudovat a udělat si pohodu.
– Technika "i kdyby", tj. budu se snažit, ale i kdyby se to nepovedlo, mám další možnosti. Mimochodem J. Seifert neodmaturoval, i když se o to opakovaně pokoušel.
– Účinek relaxační techniky trvá dlouho poté, co skončila, můžeš dceři ráno před testem odříkat nějakou krátkou relaxaci nebo můžete spolu cvičit jógu.
– Během testu si lze odskočit na WC o patro výš, to také uklidní.
– Ještě tip z čchi-kungu. Ať se to ale naučí a vyzkouší si to předem. Ženy tento pohyb dělají dost často a není nápadný, u mě působí zvláštně (video).
:)

14. 6.
Nové video Hraní se smíchem. Máme i anglicky.
---
Mnoho druhů lásky
Americký psycholog Abraham Maslow rozdělil lásku na dva typy. V tomto textu půjdeme ještě o dost dál.
1. Láska k někomu nebo něčemu, co nám působí příjemné pocity. Může se jednat o houbovou polévku, ale třeba i pochvalu.
2. Jemnější variantou předchozí skupiny je láska k tomu, co je hezké a co se nám líbí. Potěšení zde vychází z estetické oblasti. Typickým příkladem je umělecké dílo, květina nebo východ slunce.
3. Láska spojená s vděkem, např. láska dospělých dětí k rodičům. Děti už nemohou od starých rodičů nic čekat, ale i tak je mají rády.
4. Láska k neznámým lidem, která se projevuje ochotou jim pomoci za předpokladu, že to od nás vyžaduje minimum času nebo nákladů. Někdo vás požádá, abyste mu pomohli najít určitou ulici a vy to uděláte.
5. Tato láska je stejná jako předchozí typ, jen vynaložený čas nebo výdaje jsou větší. Typickým příkladem je finanční podpora dobročinného projektu v nějaké vzdálené zemi.
6. Láska k lidem, kteří nám ublížili. To neznamená, že si necháme dál ubližovat nebo se zneužívat. Tím bychom nepomohli sobě ani druhým. Tato láska se může projevovat větším pochopením jejich motivů nebo soucitem se sebou i s nimi. Kromě toho je zde ochota takovým lidem pomoci, jestliže je to účelné.
7. Nebeská láska. Na tu by bylo třeba se zeptat tam nahoře. Odhaduji, že bude ryzí a podle okolností soucitná, veselá nebo chápající.

13. 6.
Nové video COVID-19: jen dvě možnosti. Máme i anglicky.
---
Nový odborný text Nešpor K. Návykové nemoci: Prevence a krátká intervence pro pedagogy.
---
Mistr
Honzík miloval knihy o duchovních mistrech a světcích. Velmi toužil, aby i on měl svého mistra. Rodiče měl rád, některých učitelů si vážil, ale to nebylo ono.
Jednou konečně mistra potkal. Bylo to ve spánku. Mistr byl usměvavý a laskavý. Řekl: „Každý má svého mistra a máš ho i ty. Někdo se jím dá vest ochotně, jiný se vzpírá. Než se něco naučí, trvá to věky. Je to stejné jako ve škole, někteří se učí snadno, jiným to moc nejde.“
„Co je to za učitele?“ divil se Honzík.
„Někdo tomu říká karma, jiný osud. Všechno, co tě potká, tě má něčemu naučit. Přijímej to s úctou.

12. 6.
Aktualita
Jak jste si asi všimli, pomalu se rozjíždí doléčování na mužském oddělení v Bohnicích. Když půjde všechno dobře, mohli bychom být v druhé polovině června na stejné úrovni jako předtím.
---
Dvanáct věcí, které jdou s úsměvem lépe
S úsměvem práce víc baví.
S úsměvem jde studium lépe.
Jóga, čchi-kung, cvičení jsou s úsměvem veselejší.
Usměvavá procházka více uvolní.
Úsměv zlepšuje komunikaci.
Úsměv dělá vaření je radostnější.
S úsměve, jídlo více chutná.
Úsměv podněcuje tvořivost.
Usměvavý odpočinek je hlubší.
Úsměv usnadňuje odpuštění
S úsměvem se lépe abstinuje.
S úsměvem jde skoro všechno lépe.

11. 6.
Mimořádné vydání Střízlivých novinek, týká se doléčování v Bohnicích.
---
Mnoho možností, jak využít úsměv nebo smích
– Uklidnit se, protože smích a úsměv jsou vrozené způsoby, jak se uvolnit.
– Uklidnit druhé. Úsměvem jim říkáme: „Všechno je v pořádku, jste v bezpečí.“
– Naznačit souhlas. V tom případě provází úsměv pokyvování hlavou nebo lehká úklona.
– Pochválit a projevit uznání. Úsměv zde znamená něco jako: „Jsem s vámi spokojený.“
– Projevit nadhled a sebevědomí nebo povzbudit druhé. Úsměvem vlastně říkáme: „Jen klid, to snadno zvládneme.“
– Projevit laskavost a dobré úmysly. Úsměv je typický projev zdravých emocí a může je i navodit.
– Dát najevo mírumilovnost. To má logiku, s uvolněnými žvýkacími svaly totiž nikoho nekousneme.
– Dát najevo, že se bavíme. Veselost je provázena smíchem a smích vede k veselosti.
– Zesílit účinky jógy, čchi-kungu, chůze atd. Kdyby nic jiného, tak úsměv usnadňuje celkovou relaxaci i relaxaci za pohybu.

10. 6.
No tohle!
Malý chlapec se modlil k Pánu Bohu. Svoji modlitbičku opakoval náramně opravdově znovu a znovu.
V tom se objevil Bůh a zeptal se: „Copak bys chtěl, maličký?“
Chci, aby se zbraně změnily ve smajlíky!“
„S tím bude dost práce řekl Bůh. Nechtěl bys třeba autodráhu nebo model železnice?“
Chlapec chvíli přemýšlel, a pak odmítl: „Ne, chci, aby se zbraně změnily ve smajlíky!“
Bůh se rozesmál: Lidi ode mě chtějí všechno možné, počínaje hospodářským dobytkem a konče manželkami nebo manžely. Ale tohle?!
Pak vzal chlapce za ruku. Ocitli se ve skladišti zbraní. Majitel velkoobchodu právě prováděl inspekci. Najednou se kolem něj objevily hromady smajlíků. Majitel sáhl pod sako, kde nosil zbraň. Z pod saka se vykutálel růžový smajlík.
Pak se Bůh s chlapcem vydali někam hodně daleko. Právě tam probíhala vojenská přehlídka. Věže tanků se změnily ve smajlíky a pochodující vojáci drželi v rukou smajlíky. Na pořádek dohlížela policie na to vyzbrojena smajlíky a na obloze se místo bojových letadel vznášely smajlíci. Bůh i chlapec se tomu hodně nasmáli.
Další den ráno si chlapec vzpomněl na události předešlého dne. Měl dojem, že se mu to všechno zdálo. Pak vytáhl zpod postele krabici s hračkami. Místo meče z umělé hmoty tam našel velkého plyšového smajlíka.

9. 6.
Dvě nové střízlivé pohlednice.
---
Paní Věrka nakupuje
Paní Věrka vstoupí do supermarketu a zmocní se jí chtivost. Nejraději by všechno zboží vykoupil, a to poživatelné na místě snědla.
Paní Věrka ale pochopí, že toto není vhodné rozpoložení pro nakládání s penězi. Na vykoupení supermarketu nemá dost peněz, a i kdyby měla, kam by ty věci dala?
A tak se usměje, to proto aby se uklidnila. S úsměvem bude také dělat lepší dojem.
Poté ladně proplouvá mezi regály, pobere, co potřebuje a s úsměvem nechá být to ostatní.
Nato zaplatí a rychle odejde.
Uf, ještě, že to nakupování dobře dopadlo.

8. 6.
Nová odborná práce Nešpor, K. Příběhy v terapii.
---
Nové video Mudra pro moudrost, intuici a ochranu. Máme i anglicky.
---
Reportáž
V době, kdy probíhalo mistrovství světa v hokeji, jsem si pustil rozhlasovou reportáž jednoho utkání. Nepůsobila na mě dobře a rádio jsem rychle vypnul. Bylo mi úplně jedno, kdo vyhraje. Vadily mi ale tón a tempo řeči reportéra. V běžném životě takto mluví lidé, když jsou ve velkém stresu nebo ohrožení.
Při tom tady se pouze nějací pošetilí mladíci klouzali po ledě.
:)

7. 6.
Novinka, video Vaše důležité právo.
---
Příběhy
V roce 2021 jsem přednášel na semináři o léčbě návykových nemocí. Obvykle, když jsem vypravoval nějakou zkušenost z praxe, posluchači zbystřili pozornost. Mluvil jsem mimo jiné o Anonymních alkoholicích a podobných organizací i tom, jak vypadají jejich setkání typická. Podstatnou část tvoří vyprávění osobních příběhů. Negativní zkušenosti s návykovým chováním a dobré zkušenosti s abstinencí posilují motivaci ke střízlivostí. Během semináře, jsem si uvědomil, že vypravování příběhů používám při psychoterapii často i já a mnozí další. Jeden příklad za všechny.
Lokálka
Kamsi jsem cestoval a potkal skupinu veselých výletníků. Byli to přátelé z Anonymních alkoholiků a radostně se ke mně hlásili. Byli na výletě a z cílové stanice se chtěli vrátit pěšky domů. Cestoval s nimi i jeden obrýlený intelektuál. Ten se u nás opakovaně, ale neúspěšně léčil. Když proti radě lékaře odcházel, obvykle jsem mu říkal, aby se doléčoval a chodil na setkání Anonymních alkoholiků. To ho ovšem ani nenapadlo. Za krátký čas se u nás ocitl znova. Až poslední recidiva přinesla změnu. Uvědomil si, že další recidivu by nepřežil. Na „Áčka“ začal opravdu chodit. V době, kdy jsme se potkali ve vlaku, už mnoho let abstinoval.

6. 6.
Nečekaná žádost
Blížil se závěr společného cvičení na ženském oddělní a já se zeptal: „Jaký druh smíchu byste si přáli?“
Jena paní středního věku řekla: „Smích housenky“.
To mě překvapilo, takový smích jsme nikdy dříve nedělali.
Ale zkusil jsem to, při nádechu jsem se kroutil jako housenka při výdechu se pochechtával.
Doma jsem přemýšlel, jestli bych to měl natočit jako video. Češi jedí málo zeleniny, mohl bych při tom zpropagovat i zeleninu. Jenže název „Housenka na zelenině“ mi připadal moc obyčejný.
Nechal jsem přemýšlení a trochu si odpočinul. A v tom jsem dostal nápad. Ta housenka bude na bio zelenině. Častým rysem humoru je to, že se spojí dohromady nesouvisející věci, zde to byla housenka, smích a bio potraviny.
Video jsem ještě ten večer natočil a dal na internet. Mělo dobrou odezvu. Určitě také kvůli názvu.
Video

5. 6.
Nové video Kdy se nejvíc potřebujeme smát. Máme i anglicky.
---
Tři věty
Kamarád chtěl, abych napsal tři věty ke knize o čchi-kungu, kterou přeložil.
Poslal jsem mu toto:
Cvičení čchi-kungu vypadají zajímavě, ale to není důležité.
K čchi-kungu se vážou barvité příběhy, ale ani to není důležité.
Důležité je to, že čchi-kung funguje.
---
Cestovatel
Američan přicestoval do jakési tropické země a prohodil: „Tady je horko jako v pekle.“
Někdo z místních lidí na to řekl s obdivem: „Kam se vy Američané všude nedostanete!“
O tom, jak to vypadá v pekle, vědí dobře nejen Američané, ale i střízliví přátelé a mnozí další.
Dostat se ven z pekla dá někdy dost práce, ale vyplatí se to. Ta úleva!

4. 6.
Osm hezkých sester
Uměřenost, realizmus, věcnost, střízlivost, přizpůsobivost, skromnost, objektivnost a jednoduchost jsou půvabné sestřičky. Tato slova lze zaměňovat, někdo může být např. střídmě nebo jednoduše oblečený, to či ono střízlivě nebo objektivně posoudit a na určitou situaci reagovat uměřeně nebo věcně.
Uměřenost
Ve Švédsku a Norsku se používá výraz „lágom“. Toto slovo odkazuje na severské přísloví „Nejlepší je tak akorát.“ Uznejte nebylo by to krásné, kdyby se při vydávání různých zákonných opatření a vyhlášek praktikovala uměřenost. Uměřenost se týká např. i jídla. Někteří z nás se stravují podobně jako hroznýš, tomu stačí se jednou týdně pořádně nadlábnout. Lidé často přes den skoro nejedí, zato večer se nacpou. To neprospívá ani jejich trávení, postavě ani spánku. Co se práce týče, už Plútarchos věděl, že práce je pro člověka jako voda pro květiny. Člověk práci potřebuje, ale nemělo by jí být moc.
Realismus
Někteří duševně nedospělí lidé chtějí, aby je nadřízení chválili. Těm realističtějším úplně stačí, když je šéfové nechají v klidu pracovat.
Věcnost
Při jednání s rozčíleným člověkem, se někdy doporučuje se z jeho požadavky zbývat pouze těmi rozumnými a ostatní ignorovat.
Střízlivost
Nestřízlivý lze být i v majetkových záležitostech. Jinak si nelze vysvětlit, že se někomu vyplatí rozesílat spamy slibující to pět set miliónů dolarů jen tak pro nic za nic. Další příklady finanční nestřízlivosti si sami domyslíte.
Přizpůsobivost
Jeden bývalý pacient mi poslal e-mail přibližně tohoto znění: „V našem domě přestala téci na týden teplá voda. Nikomu se to nelíbilo, ani mně ne. Tak jsem si řekl, že je to dobrá příležitost začít s otužováním. Sprchování studenou vodou už jsem nebral jako problém, ale jako výhodu.“
Skromnost
Ta nejlépe vynikne ve srovnání s okázalostí. Na jakési ceremonii ve Velké Británii šel představitel tamního parlamentu oblečený do pláště s dlouhou vlečkou, kterou mu vzadu nesli dva sloužící. Ke cti zmíněného hodnostáře je třeba dodat, že se při tom smál a měl z toho legraci.
Objektivnost
Dva slepci zkoumali v muzeu model mamuta. Jeden ho ohmatával zepředu a druhý zezadu. Jejich představy o mamutovi se lišily. Až vy budete s někým nesouhlasit, řekněte si v duchu, že jenom vidí mamuta jinak.
Jednoduchost
Jednoduchostí v oblékání se vyznačují zejména nudisté.

3. 6.
Dvě upřené oči
Hrdinou tohoto příběhu je Karel. Může to být autor, ale nemusí. Karlů je v Česku skoro 120 tisíc, nemluvě o stejných nebo podobných jménech ve světě.
Tak tedy Karlovi se jednou za zavřenými víčky zjevily dvě upřené oči. Jen tak se vznášely v prostoru a nikomu nepatřily. Bylo to nepříjemné. Pak dostal Karel nápad. Přeměnil ty oči v rozverně se usmívající smajlíky. Tahle příhoda podstatně ovlivnila Karlův život.
Objevil se hloupý nápad a Karel ho přeměnil ve smajlíky.
Karel narazil na zapeklitý problém, vyřešit se nedal, a tak ho přeměnil ve smajlíky.
Do Karlovy mysli se vracely nemoudré touha nebo ctižádosti.
Co myslíte, že udělal?
Ano, správně, všechny je přeměnil ve smajlíky.
Video

2. 6.
Právě vyšlo: Nešpor K. Duševní pružnost a zdraví. Bulletin Sdružení praktických lékařů ČR 2021; 31(3): 13-14.
---
Nové video Smajlík zachránce.
---
Z mého rozhovoru o smíchu
Kdy jste se poprvé terapie setkal a terapií smíchem?
Usmíval jsem se už během svého nitroděložního vývoje. Smích a úsměv jsou vrozené způsoby, jak se uvolnit a jsou zdravé. Takže je to vlastně terapie. Smích coby cvičení jsem zažil poprvé v roce 1968 na semináři který vedla americká jogínka českého původu madam Ossius. O mnoho let později jsem četl báseň Swamiho Satyanandy, kde byly tyto verše: Jak se naučíš umění smíchu, této nejznamenitější ze všech jóg? Cestu najdeš.
Tak jsem hledal cestu a napsal knihu „Léčivá moc smíchu“ i řadu dalších veselých knížek. Nedávno to byla třeba kniha „Úsměvy zkušenosti výstřednosti“.
Pomáhá i hraný smích?
Nejčastěji se lidé smějí a usmívají ze zdvořilosti nebo aby se uklidnili. Smích potřebujeme zvláště v době, kdy nám není veselo. Záměrně navozený smích a úsměv jsou proto náramně důležité
Který smích je nejlepší?
Zcela jistě je to Lišácký (Duchennův) úsměv. Při něm se stahuje sval obkružující oči. Tento sval má tvar obrouček brýlí. Stáhněte tento sval, oči se přimhouří a v koutcích očí se udělají jemné vrásky. Zároveň táhněte koutky úst šikmo vzhůru směrem k uším. Žvýkací svaly jsou částečně povolené, zuby se nedotýkají a rty se dotýkají zlehka.
Někteří vás právě kvůli léčbě smíchem označují za „šílence“.
Pro duševní nemoci není typický smích, ale strach, smutek a neklid. Duševně nemocní také více kouří, pijí alkohol a zneužívají drogy. Vypadá to, že jsem duševně zdravý, a to dokonce nadprůměrně.
Za jak dlouho se člověk zbaví závislosti?
Záleží na tom, co myslíte slovy „zbavit se závislosti“. Zdravotní stav, duševní výkonnost, životní situace a vztahy se mohou zlepšit poměrně rychle, řádově během měsíců. Návrat do situace před vznikem závislosti ale možný není. Cestovat v čase medicína neumí. Závislý člověk udělá dobře, když bude trvale střízlivý, bude si vybírat střízlivé přátele a bude žít rozumně. To lze doporučit úplně každému.
Setkal jste se někdy i s nějakou opravdu hodně zvláštní závislostí?
Každá závislost je hodně podivná. Člověk dělá to, co nechce, a působí si problémy, o které nestojí.
Jak se cítit šťastnější?
Buďte sobě i druhým užiteční, usmívejte se a buďte střízliví. Střízlivost znamená také realismus, dobrý odhad situace a svých možností. Proto, vážení a milí, střízlivosti zdar!
:)

1. 6.
Žít v přítomnosti není vůbec snadné
Z různých stran lze slýchat radu, abychom žili v přítomnosti. Málokdo k tomu ale dodá, proč se to často nedaří, a jak toho dosáhnout. Úniky do minulosti mívají řadu příčin, třeba tu, že člověk není s přítomností spokojený. Minulost mu připadá lepší tím víc, čím víc ji ve vzpomínkách idealizuje. Ze stejného důvodu se lidé vydávají do budoucna. Kromě uniku z přítomnosti se může jednat o touhu po něčem příjemném. Plně si uvědomit neradostné skutečnosti současnosti vyžaduje statečnost, odříci si nezralé ovoce budoucnosti zase sebekázeň. Putování časem může být ale také užitečné, třeba když bilancujeme nebo plánujeme.
Pravda, v mnoha jiných situacích je žít právě teď to nejlepší, co lze udělat. Řekněme, že se někdo učí na zkoušku. Kdyby se jenom těšil, až ji bude mít za sebou, nedopadlo by to dobře. A tak, když mysl odbíhá vpřed nebo vzad, pilný student si znovu připomíná: „Teď se učím.“

31. 5.
Nové video Jednoduchá možnost, jak se stát milejší
---
Zapadlý kout duše
Možná máte podobnou zkušenost. Při uklízení natrefíte na nějaký zapadlý kout, kterému jste dlouho nevěnovali pozornost. Je tam hodně prachu a možná i nějaká ta pavučina. Uklidit to je docela snadné. Ale jak uklidit podobně vypadající zákoutí lidské duše?
Záleží na okolnostech. Lze např. odpustit sobě nebo druhým, zanechat pošetilých přání, uvědomit si své silné stránky a dobré možnosti, změnit své chování vůči sobě nebo okolí. A zůstávat střízlivý.

30. 5.
Dinosauři a střízlivost
Traduje se, že dinosauři vyhynuli kvůli dopadu meteoritu na zem. To ale není pravda. Mnozí z nich se přizpůsobili a stali se z nich ptáci. Že je tomu opravdu tak, dokládá výzkum genetického materiálu. Těchto novodobých dinosaurů létá na zemi kolem 50 miliard, kdežto počet lidí činí necelých 8 miliard. K přednostem lidského rodu patří velká přizpůsobivost. Vypadá to ale, že dinosauři byli v tomto směru ještě o něco lepší.
S přáteli abstinenty někdy přemýšlíme o symbolech abstinence. Patří k nim velbloud nebo ametyst. Mohl by to ale být i dinosaurus. Střízlivý život vyžaduje mnohé změnit, např. okruh známých, životní styl, trávení volného času, stravovací návyky a přístup k práci. Dá se to ale zvládnout mnohem rychleji , než proběhla přeměna dinosaura v sýkorku.
Video

29. 5.
Jak přeprogramovat tělo i mysl
Problémem střízlivých přátel je to, že návykové chování dlouhá léta znova a znova opakovali. To si pamatuje jejich mozek i tělo. Tady nepomůže mistrovský jednorázový zásah. Je třeba znova a znova opakovat mozku, hlavě, trupu i končetinám nový program např.: „Klidný, moudrý, střízlivý. Klidný, moudrý, střízlivý. Klidný, moudrý, střízlivý.“ Daleko nejúčinnější je to na začátku relaxační techniky, v jejím závěru, a pak těsně před usnutím a hned po probuzení.
Přeprogramování na střízlivost napomáhá dlouhodobé doléčování. O tom už jsem ale psal mnohokrát.

28. 5.
Nové video Dinosauři žijí dál, jsou tu s námi! Máme i anglicky.
---
Jak vytvořit motivaci ke střízlivosti z čehokoliv
Je to celkem jednoduché.
Nepříjemné události: Stačí přidat větu „Ještě že abstinuji.“
– Nastalo zemětřesení. Ještě že abstinuji.
– Uletěl mi papoušek. Ještě že abstinuji.
– Milovaná bytost mě opustila kvůli cirkusákovi. Ještě že abstinuji.
Potěšitelné skutečnosti: Stačí dokončovat větu začínající slovy „díky abstinenci…!“
– Díky abstinenci jsem přežil zemětřesení.
– Díky abstinenci mám papouška.
– Díky abstinenci jsem si našel milovanou bytost číslo dvě.
:)

27. 5.
Nové video Tajuplná nabídka.
---
Informace
Po delším čase budu mít 3. 6. 2021 zase živý seminář odborného rázu, více viz zde.
---
Překvapivý požadavek
Přišel mi e-mail od jednoho pána. Jeho manželka onemocněla Parkinsonovou nemocí. Někde se doslechl, že se tato nemoc dá léčit konopím, a chtěl, abych mu nějaké sehnal.
Odepsal jsem toto: Vážený pane, konopí je u Parkinsonovy nemoci neúčinné a zvyšuje např. riziko úrazu. Má pouze hodně fanoušků, kteří by s ním chtěli léčit kdeco. Manželka udělá dobře, když bude užívat předepsané léky, povede zdravý životní styl, bude pravidelně a přiměřeně cvičit nebo chodit. Tělesná aktivita toto onemocnění prokazatelně zlepšuje. Pomáhají i relaxační techniky (volně ke stažení z mého webu) a také jóga.
Odkazy
Carroll CB, Bain PG, Teare L et al. Cannabis for dyskinesia in Parkinson disease: a randomized double-blind crossover study. Neurology. 2004; 63(7):1245-50.
Schlesinger I, Benyakov O, Erikh I et al. Relaxation guided imagery reduces motor fluctuations in Parkinson's disease. J Parkinsons Dis. 2014;4(3):431-6.
Urrea-Mendoza E, Revilla F, Adams EV et. al. Functional Improvements in Parkinson's Disease Following a Randomized Trial of Yoga. Evid Based Complement Alternat Med. 2018; 2018:8516351.

26. 5.
Sejde z očí, sejde z mysli
Tohle rčení zní trochu cynicky, ale je v něm hodně pravdy:
– Vztahům prospívá to, že jim věnujeme přiměřeně času.
– Dostatečně dlouhý čas, který stráví rodiče s dítětem, chrání dítě do značné míry před návykovými nemocemi.
– Opustit rizikové prostředí nebo situaci pomáhá zvládnout bažení.
– Nemít doma alkohol, drogy a nic, co by je připomínalo, usnadňuje abstinenci.
– Totéž platí o hazardu. Jestliže někdo hrál hazardní hry přes internet, měl by mít mobil bez internetu.
– Abstinenci ulehčuje vyhýbání se rizikovým prostředím a lidem. Ještě lepší, než když něco sejde z očí, je, když nám to na oči ani nepřijde.

25. 5.
Mistři opakování
K principům úspěšné léčby návykových nemoci patří důležité věci opakovat. Je to pochopitelné. Dovednosti vštípené častým opakováním dokážeme použít i při stresu, bažení nebo pod vlivem silných emocí. Někdo navštíví během roku 200 setkání Anonymních alkoholiků, tj. za pět let je jich tisíc. Na každém setkání opakuje Modlitbu míru. Díky tomu, si Modlitbu míru vybaví kdykoliv, třeba při zemětřesení, výbuchu sopky nebo když hledá klíče. Asi ji znáte, ale stejně ji zde připomenu: „Bože, dej mi klid přijímat věci, které nemohu změnit, odvahu měnit věci, které změnit mohu, a moudrost mezi nimi rozlišovat.“
Mistry v opakování jsou jogíni. Když už jsme se zmínili o Modlitbě míru, v józe existuje Mantra míru. Je kratičká a jednoduchá: Óm šánti („šánti“ znamená mír). Zopakovat mantru „Óm šánti“ se dá za tři vteřiny. Během minuty ji jógín zopakuje přibližně 20×. Řekněme, že ji bude opakovat deset minut denně, to činí 200 opakování za den a 73 tisíc opakování za rok. Mantra míru se pak jógínovi vybaví v nejrůznějších situacích. Třeba i když hledá ty klíče.

24. 5.
Karma slavného sportovce profesionála
Jednou po ránu mě napadla otázka: „Jakou karmu vytváří úspěšný a slavný profesionální sportovec?“
Pustil jsem tu věc z hlavy a šel nakoupit nějakou zeleninu a další věci do kuchyně.
Za chůze jsem si uvědomil, že profesionál se přetěžuje, a tak ubližuje sobě. Při bojových nebo kolektivních sportech, jako je fotbal nebo hokej, ubližuje i protihráčům. To se někdy děje v rámci pravidel, jindy za jejich rámec. Dobrá karma to rozhodně není. To, že je pak slavný a má hodně peněz, je přitěžující okolnost. Jednak se tím ve svém počínání utvrzuje, a krom toho dává špatný příklad mnoha dalším lidem. Profesionální sport také bývá spojen s reklamou alkoholu a hazardu, což je další karmický problém. Špatná karma se někdo projeví rychle – přijdou úrazy, prohry, zklamání a někdy i posměch. Lepší karma, než zabývat se profesionálním sportem, bude uklidit a uvařit si tu zeleninu.
Poznámka: Výše uvedené se netýká lidí, kteří sportují s rozumem, ohleduplně a pro radost. To je něco úplně jiného.

23. 5.
Nové video Jednoduchý způsob, jak zlepšit sebeovládání.
---
Nová básnička.
---
Mistr mírumilovnosti
V jednom klasickém indické spise se uvádí přibližně toto: V přítomnosti mírumilovného člověka utichají veškerá nepřátelství.“
Dokonalá mírumilovnost není vůbec snadná. Týká se nejen jednání a slov, ale i myšlenek. Ve zmíněném textu se neuvádí, na jakou vzdálenost zmíněný mistr působí, jestli na dva metry, na půl kilometru nebo ještě dál. Myslím, že ten, kdo dosáhl takové dokonalosti, ovlivňuje celý svět. Jenže aby na světě nastal naprostý mír, bylo by mistrů mírumilovnosti potřeba mnohem víc.
A proto se, vážení a milí, v tomto umění zdokonalujme. I částečný úspěch se počítá.
---
Meditace pro mír v nás a všude
Poznámky
– Šánti znamená mír.
– Podle Paramahansy Satyanandy tako mantra probouzí duchovní srdce.
– Opakování šeptem je účinnější než opakování nahlas.
– Na začátku požádejte světce, mistry nebo Boha o pomoc při této meditaci. Na závěr za to poděkujte.
– Mantru šeptejte při výdechu, při nádechu ji můžete opakovat v duchu.
– Meditaci můžete přizpůsobit a včlenit do ní např. své přátele.
Postup: Při opakování mantry posílejte přání míru do okolí: Mír mně (tj každý sám sobě). Mír kolem. Mír v tomto městě. Mír v této zemi. Mír na tomto kontinentě. Mír na této planetě. Mír ve sluneční soustavě. Mír v této galaxii. Mír v celém vesmíru. Mír mně. Pak cvičení ukončete.

22. 5.
Na návštěvě u Vlka
Kniha „Léčivá moc smíchu“ vyšla poprvé v roce 2002. Do jednoho z dalších vydání udělal fotografie pan Vojtěch Vlk.
V roce 2021 jsme se znovu setkali. Redakce stejného nakladatelství se chystá vydat moji knihu „Usmát se a poodstoupit“. Přáli si, aby pan Vlk opět zhotovil ilustrace.
A tak jsem přijel k němu do ateliéru. Doufal jsem, že se při fotografování dokážu uvolnit a být přirozený. Myslím, že se to povedlo. Jak by ne, když mě fotil můj dobrý známý.
---
Jak se směje čmelák
Čmeláčí bzučení je působeno rychlým pohybem křídel. Čmelák má křídla vzhledem ke své velikosti maličká. Abych to znázornil přitáhl jsem lokty, ohnul lokty, mával dlaněmi a řehtal se. Zde je třeba dodat, že pohybovat rukama s lokty u těla bychom v praktickém životě neměli. Lokty o těla, např. při práci s klávesnicí, omezují krevní oběh v rukách, ruce se dříve unaví a mohou se objevit i další problémy.
Video

21. 5.
Smích a dýchání
Pro klid a pohodu jsou typické brániční dýchání a přiměřeně dlouhý výdech. K dlouhému výdechu dochází i při smíchu a když si jedinec s úsměvem „oddechne“.
Mezi smíchem a dýcháním existuje i další důležitá souvislost. Člověk pod vlivem emocí, jako je vztek, napne břišní stěnu. To ho připravuje na boj a chrání vnitřní orgány před poraněním. Napětí břišních svalů ale zablokuje bránici a dolní žebra. Dýchání se přesouvá do horních částí hrudníku, což je namáhavé a stresující. Ke způsobům, jak uvolnit určitou svalovou skupinu, patří tyto svaly nejdříve napnout. Při hlasitém smíchu se břišní stěna napíná, a to někdy dost silně. O to lépe se břišní svaly uvolní po skončení smíchu a umožní volný pohyb bránice.
Ještě dodám, že dobrý způsob, jak se přimět k dýchání do břicha a dolních částí hrudníku je stáhnout ramena dolů.
---
Co mohou při stresu zvířata a co mohou lidé
Zvířata mohou bojovat, utíkat nebo znehybnět. Tohle mohou lidé také a často to ve stresu dělají.
Jenže lidé jsou svobodnější a mají i další možnosti. Mohou usmát a uklidnit, přemýšlet, a pak vhodně reagovat. Z vlastní zkušenosti vím, že to první, co mě při stresu napadne, je to nejméně vhodné. Opravdu se obvykle vyplatí počkat, uklidnit se a jednat až pak.
Video

20. 5.
Nové video Jak se směje housenka na bio zelenině. Máme i anglicky.
---
Odkaz docenta Skály
18. 5. 2021 uplynulo 70 let od založení první záchytné stanice. Docent Skála tak chtěl chránit opilé a nebezpečně se chovající závislé od zbytečného trestního stíhání a zdravotních komplikací. To ale není jediná Skálova zásluha. K těm dalším patří:
– Založení socioterapeutického klubu. V tom docenta Skálu inspirovala organizace Anonymních alkoholiků, se kterou se seznámil koncem 40. let 20. století v Dánsku.
– Docent Skála se zasloužil o vzdělávání v psychoterapii.
– Jeho zásluhou byli zdejší odborníci dobře informováni o novinkách a nových trendech v léčbě.
– Docent Skála byl poctivý a věrohodný. Sám důsledně abstinoval od roku 1950 po celý svůj dlouhý život. Dožil se 91 let.
– Podstatně se zasloužil o využívání tělesných cvičení a běhu při léčbě. Až mnohem později se ukázalo, že fyzická aktivita prospívá mozku a mírní úzkosti i deprese.
– Docent Skála doporučoval odborníkům, aby zkusili rok abstinovat. To jsem udělal v roce 1984 a už jsem u toho zůstal.
– Docent Skála mluvil srozumitelně a jasně. Mimo jiné řekl: „Abstinence je jako těhotenství, nelze být jen trochu těhotný.“
– Složil také řadu písní a sloganů. K mým nejoblíbenějším určitě patří: „Dobře žiju, abstinuju.“

19. 5.
Jiná poslušnost
Někde jsem zahlédl hrnek s nápisem „Zjednodušte si život.“
Asi se tím mínilo nehromadit zbytečnosti, jenže život komplikuje i mnoho jiných věcí.
Součástí řeholních slibů v křesťanských církvích je poslušnost. Když nařízený něco řekne, je třeba top udělat. Život se tím  zjednoduší.
Jenže co má dělat člověk, který nechce nebo nemůže jít cestou disciplinovaného mnicha?
V tom případě se může zeptat o mnoho pater výš.
Doufejme, že tam s námi mají svatou trpělivost.

18. 5.
Nová odborná práce Nešpor K. Co by měl vědět lékař o smíchu. Tento text není volně šiřitelný, psáno na objednávku.
---
Princip opaku a dění kolem nás
Princip opaku doporučoval ke zvládání špatných myšlenek už Buddha. Je pravděpodobné, že tento postup převzal z dávnější indické tradice. Podstatu techniky ukážeme na příkladech:
– Někdo dostane bažení po alkoholu. Místo něj se napije vody a jde na doléčování,
– Někoho má chuť kupovat zbytečnosti. Místo toho použije peníze pro rodinu a dobročinné účely
– Někdo dostal chuť se přecpat. Místo toho se jde projít.
Princip opaku lze použít i jako reakci na dění kolem nás.
– V době, kdy u nás vrcholila pandemie a převládala ponurá nálada, jsem napsal veselou knihu.
– V době, kdy se ve světě hodně válčilo, jsem často opakoval mantru Óm šánti (šánti znamená mír), i když normálně tuto mantru opakuji zřídka.
– V době politického napětí u nás jsem sepsal odbornou práci o soucitu.
Ani v jednom z těchto případů nešlo o jednorázovou záležitost. Zabralo to víc času, a to bylo dobře.

17. 5.
Nové video 11 věcí, které jdou s úsměvem lépe.
---
Co je to karmický dluh
Předem varuji striktně racionální čtenáře, tento text nevychází z tvrdých dat, ale z východní tradice.
Karma
Slovo karma znamená činnost nebo akci. Taková činnost pak s sebou nese logické následky.
Karma se dělí do tří skupin
1. Aktuální, právě probíhající karma.
2. Souhrnná karma, která se může ale nemusí projevit v tomto převtělení.
3. Karma, kterou v tomto převtělení vytváříme. Z té se pak stává buď aktuální nebo souhrnná karma.
Karmický dluh
Karmickým dluhem se myslí nepříznivá aktuální karma způsobená minulými chybami. Tenhle dluh i všechny další informace o nás jsou zaznamenány v jakési centrální databázi, případně jejich pobočkách. Karma se projevuje i v naší auře. To vede k tomu, že přitahujeme dobré nebo méně dobré síly z duchovního světa. Nějaký karmický dluh má skoro každý člověk. Získat lidské zrození je tak veliká milost, že si ji duše nemohla zasloužit. Žít v lidském těle je něco jako bydlet v luxusním bytě, na který máme velkou hypotéku.
Jak splatit karmický dluh
– V první řadě tím, že budeme druhým podle svých schopností pomáhat a budeme se chovat dobře a ohleduplně. Určitě bychom za to neměli čekat chválu a fanfáry, je to jen naše dílčí splátka.
– Jestliže zjistíme, že jsme někomu ublížili, omluvíme se a chybu pokud možno napravíme.
– V případě, že nás potkají těžkosti nebo ztráty, měli bychom je přijímat klidně a s vědomím, že se tak splácí karmický dluh.
– Podle některých mistrů pomáhají i určité duchovní praktiky a milost pokročilých bytostí. To ale asi platí jen někdy. Jestli někdo cvičí jen proto, aby se mohl chlubit, karmu to moc nezlepší. Dobrá karma vznikne spíše u praktikujícího, který se chce dostat na vyšší úroveň, a tak být užitečnější.
Video

16. 5.
Nové video Obrovská radost. Máme i anglicky.
---
Veselý rozhovor
13. 5. 2021 mě pozvali do pořadu „Host Lucie Výborné“ v Českém rozhlase.
Bylo deštivé, šedivé ráno. Moc se mi tam nechtělo, ale slíbil jsem to a basta.
Krátce před začátkem jsem seděl ve studiu. V tom téměř přiběhla moderátorka. Smála se na celé kolo. Asi mě měla v hlavě zařazeného v šuplíku „smích a legrace“.
Já jsem se také rozesmál. V jednu chvíli začala naprosto přirozeně mluvit na mikrofon.
Když skončila, zeptal jsem se: „To už bylo ve vysílání?“
Přisvědčila. Stejně uvolněně a přirozeně probíhal i náš rozhovor. V jeho průběhu stihla přemluvit režii, aby vynechali jednu písničku, protože měla chuť si povídat.
Necelá hodina vysílání rychle uběhla.
Byla to jedna z mých nejpříjemnějších zkušeností s médii.
Audio.

15. 5.
Z mé odpovědi na dotaz, který se týkal relaxace Jóga nidra
Swami Satyananda, který tuto techniku vytvořil, o ní napsal knihu "Yoga Nidra". Asi by se dala sehnat přes internet. Její podstatnou část tvoři popisy různých variant.
Jóga nidra není cestovka na zážitky. Je to způsob, jak se uvolnit, načerpat síly a spřátelit se svým tělem i myslí. Pokud se nějaké zvláštní zážitky objeví, doporučuje se si je neosobně uvědomit a nezabývat se jimi. Techniku podstatně usnadní předchozí fyzická aktivita, zejména ásany, ale třeba i chůze.
Poznámka: Nahrávky zmíněné techniky jsou volně na mém webu.

14. 5.
Nové video Jak se směje hlávkové zelí. Máme i anglicky.
---
Nové audio, rozhovor se mnou, Český rozhlas, Host Lucie Výborné ze dne 13. 5. 2021.
---
Jak poznat, že jste odpustili
1. možnost:
Slovo „odpustit“ je složenina předložky a slovesa pustit. Jestliže jste někomu opravdu odpustili, klidně ho pustíte z hlavy. Tím se nemíní, že na všechno dočista zapomenete, ale na dotyčného zbytečně nemyslíte.
2. možnost: Co byste udělali, kdyby se ten člověk ocitl v nesnázích. Jestliže byste mu podle možností pomohli, jste přinejmenším na dobré cestě k perfektnímu odpuštění.
3. možnost: Přejte dotyčnému, ať je zdravý, dosáhne svých dobrých cílů atd. Uvědomte si, co při tom cítíte. Cenu má i to, když to opakujete mechanicky. Ještě lepší je myslet to naprosto upřímně.

13. 5.
Nové video Tři objevy, trojí radost. Máme i anglicky.
---
Rozdíl mezi sebelitováním a soucitem se sebou
Paní Libuše, řečená Líba, uslyšela v bytě nad sebou podivný hlomoz. Bouchání, vrzání a šoupání se střídaly s mocnými vibracemi vrtačky. Bylo asi deset hodin dopoledne a o rušení nočního klidu se nejednalo. Líba se začala litovat: Má teď tolik práce, do toho tenhle kravál! Je docela možné, že se k ní ti řemeslníci probourají stropem! Kdyby se víc snažili, jistě by se to dalo zvládnout potichu! Podobné úvahy chvíli pokračovaly a paní Líba musela připustit, že za svoji nepohodu může z části sama.
Zkusila tedy soucit se sebou. Přemlouvat řemeslníky, aby vrtali potichu by nemělo smysl. Pustila si místo toho dost hlasitě hudbu z přehrávače. To také nefungovalo. Pak si vzpomněla, že má doma protihluková sluchátka, která používají k ochraně sluchu na stavbách. Vypnula přehrávač a nasadila si sluchátka. Zvuky shora se ztišily až se zdálo, že k ní doléhají odkudsi zdáli. Líba se na sebe podívala do zrcadla. Vypadala jako stavbyvedoucí, pilot nebo Marťan. Zasmála se a dala se do práce.
Více viz text Soucit, únava ze soucitu a soucit se sebou a video.

12. 5.
Střízlivost a pandemie
Vědci z Velké Británie zjistili, že v době, kdy trval lockdown, přibylo těch, kdo přestávali kouřit i těch i těch, do se snažili přestat nadměrně pít. Měli k tomu pochopitelné zdravotní důvody. Trvala abstinence od alkoholu, ale vyžadoval nějakou formu podpory na dálku, tj. např. online setkávání Anonymních alkoholiků .
---
Deset možností, jak využít úsměv nebo smích
Uklidnit se.
Uklidnit druhé.
Naznačit souhlas
Pochválit.
Povzbudit.
Projevit laskavost a dobré úmysly.
Dát najevo mírnost.
Projevit nadhled a sebevědomí.
Dát najevo, že se bavíte.
Zesílit účinky jógy, čchi-kungu, chůze atd.
Video

11. 5.
Pan Válek
Pan Válek se ráno probudil. Nechtělo se mu vstávat, ale ani spát. Ještě ke všemu si vyčítal, že se jen tak povaluje. Tohle chvíli trvalo a stával se z toho problém.
V tom dostal pan Válek nápad. Začal se těšit: Na to, až se protáhne, na snídani, na setkání s milými lidmi, na legraci a na příjemné chvíle při poslechu hudby. Pan Válek bystře vstal a za chvíli se na sebe vesele šklebil do zrcadla v koupelně.
---
Čím se lidé nejčastěji obdarovávají
Vytáhnut jablko a zeptám se: “Jídlem?“
Ozve se důrazné „ne“.
Odkudsi vylovím šálu: „Oblečením?“
„Ne“.
Zamyslím se, vylovím plastové botu a řeknu Obuví“.
„Kdepak.“
Zatvářím se bezradně a pak mi to dojde: „No přece úsměvem!!“
Tohle je pravda, úsměv na okolí působí dobře. Dospělý člověk se prý zasměje nebo usměje v průměru patnáctkrát za den a děti ještě častěji.
Video

10. 5.
Nová odborná práce Nešpor K. Soucit, únava ze soucitu a soucit se sebou.
---
Početné příbuzenstvo
Podle vědců všechno živé na této planetě vzniklo ze společného předka. Nebyl to žádný fešák, ani krasavice, ale jedna jediná buňka. Představa, že kokršpaněl, žába a hlávka zelí, jsou naši vzdálení příbuzní je zábavná. Jestli je to pravda, máme o důvod víc se ke všemu živému chovat ohleduplně.
---
Jen pro psychicky odolné
Jeden střízlivý přítel mi napsal, že má COVID-19.
Mimo jiné jsem odepsal, ať je rád, že je to jen COVID-19 a ne recidiva.
To můžete použít v jakékoliv situaci.
Někdo je doma a není mu dobře. Může si říci: „Dobře, že jsem doma, a ne v nemocnici.“
A co když je v nemocnici?
Tak si může říci: „Ještě že jsem naživu.“

9. 5.
Nové video Jak se směje čmelák. Máme i anglicky.
---
Půvabné přísloví pro naši dobu
Toto polské přísloví mi poslala jedna jógínka. „Tohle není můj cirkus, ani moje opice.“
Můžete si ho opakovat třeba během zpráv v médiích a při mnoha jiných příležitostech.
Podobně Anonymní alkoholici doporučují věci, které nemůžeme ovlivnit, předat Vyšší moci a nezabývat se jimi. Kdo šetří silami tam, kde nemá smysl se namáhat, lépe využije čas a energii tam, kde to má smysl.

8. 5.
Nové audio, Maestro Eversober Čmelák zjara.
---
Cizí mobil
Pan Popleta vyšel z obchodu a uviděl na zemi mobil. Zdvihl ho a rozhlédl se kolem, jestli není poblíž jeho majitel. Kolem bylo liduprázdno. Na zadní straně mobilu našel pan Popleta číslo. Pana Popletu nenapadlo nic lepšího než na tohle číslo zavolat ze svého mobilu. Cizí telefon mu zadrnčel v ruce. Pan Popleta chvíli uvažoval, zda nevytočit nějaké číslo z telefonního seznamu nalezeného mobilu. Usoudil ale, že by se mohl dovolat kdovíkam. A tak vzal mobil a odnesl ho do obchodu. Snad si tam pro něj majitel přijde. Prodavačka ochotně převzala mobil do úschovy. Pan Popleta myslel, že ta věc je pro něj vyřízená.
Jenže nebyla. Pan Popleta přišel domů, uklidil nákup a šel se na chvíli natáhnout. V tom zadrnčel telefon. Pan Popleta se neochotně zdvihl. „Kdo mi tak může volat?“ řekl si.
Majitel nalezeného mobilu mu sděloval, že našel v telefonu nepřijatý hovor z jeho čísla.
---
Kouzlo, magie, amulet?
Obracím oči k nebi a ptám se: „Kouzlo?“
Shora se ozve: „Ne“!“
Ptám se podruhé? „Magie?“
„Ne!“
Zkusím to potřetí: „Amulet?“
„Ne!“
„Ale co mě ochrání?“
Hromový hlas odpoví: „Střízlivost!“
Nato vytleskávám slova „Za střízliva velká síla.“
Video

7. 5.
Pan Opatrný v pekle
Pan Opatrný si o sobě nedělal velké iluze. Jednou ho napadlo, co by asi dělal, kdyby se ocitl v pekle.
Uvědomil si, že slovo „peklo“ lze chápat také přeneseně. V tomto smyslu je na této planetě i ve zdánlivě klidné střední Evropě pekel nespočet. Člověk se může do některého z nich dostat jedna dvě.
Pan Opatrný si řekl, že nejlepší by bylo se v pekle chovat slušně. Kdyby se přizpůsobil mravům pekelného personálu, to by se pak pobyt tam hodně protáhnul. Slušné chování by si mohl nacvičit už na tomhle světě, třeba by se pak do toho pekla ani nedostal nebo tam nebyl moc dlouho.
Poznámka: Lidé většinou pojmy peklo a očistec nerozlišují. Z hlediska katolické církve myslel pan Opatrný spíše očistec.
---
Země z vesmíru
Vytiskl jsem si obrázek Zeměkoule z vesmíru a zavěsil ho za zeď.
Moje další kniha se bude jmenovat „Usmát se a poodstoupit“.
Podívat se na tenhle náš svět z vesmíru, to už je slušný odstup.

6. 5.
Moje a vaše
Jeden čínský mistr nabádal žáky, aby soustavně a dostatečně dlouho praktikovali čchi-kung. Řekl jim: „Moje čchi je moje čchi a vaše čchi je vaše čchi. Jestli chcete svoji čchi posílit a zušlechtit, bez cvičení to nepůjde.“ Na vysvětlenou dodám, že čchi se míní vyšší, inteligentní forma energie
Tohle je možné vztáhnout i na jógu, jiné duchovní praktiky, střízlivost a doléčování, studium a mnoho dalšího. Abstinenti začátečníci někdy namítají: „Kde vezmu na doléčování čas?“
Na to jim říkám: „Kolik času vám zabral alkohol, hazard nebo drogy? Kolik času trávíte zbytečným sledováním médií? Kolik času věnujete shánění zbytečností, přejídáním se nebo drby?“
Časové rezervy máme skoro všichni značné.
---
Jednoduchý způsob, jak vnést to každodenního života duchovno a zdravé emoce
Kdykoliv to bude vhodné, usmějte se a řekněte si v duchu: „Boží láska je všude.“
Chvíli počkejte, a pak dodejte: „Je i ve mně.

5. 5.
Obrátit smysly dovnitř – co si to ti jógíni vymýšlí!
Tradiční literatura o józe zmiňuje obrácení smyslů dovnitř. To považovali jógíni za předpoklad dobrého soustředění a meditace. Meditace většinu lidí nezajímá, proto je nezajímá ani obrácení smyslů dovnitř.
Jenže to je chyba. Dávné rčení říká, že kde je pozornost, tam je energie. Jestliže věnujeme pozornost televizi, posíláme energii televizi. Jestliže vnímáme své tělo, posíláme energii svému tělu. To je mnohem užitečnější. Obrácení smyslů dovnitř je podstatnou součástí i jednoduchých jógových tělesných cvičení, a ještě více relaxace.
Tajemné energie, o kterých mluví jóga a čínská tradice, může někdo považovat za východní pohádky. V tom případě nabídnu ještě jeden naprosto racionální argument. Zmíněné obrácení smyslů dovnitř zlepšuje vnímání vlastního těla. Člověk, který to umí, se dokáže lépe chránit před nadměrnou zátěží a úrazy. Jestliže se nějaký zdravotní problém přesto objeví, dokáže ho dříve rozpoznat a podniknout protiopatření.
Řečeno jednoduše: Obrácení smyslů dovnitř je zdravé!
---
Výhoda střízlivosti, kterou všichni neocení
Jeden z našich přátel pracoval ve vedoucí pozici. Úspěšně abstinoval.
Po nějaké době mu jeden podřízený řekl: „S tebou je to teď těžké. Ty si všechno pamatuješ.“
Nejen že se mu zlepšila paměť, ale byl i sebevědomější a klidnější.
To někdo ocenil a jiný ne.

4. 5.
Nové video Co mohou při stresu zvířata a co mohou lidé. Máme i anglicky.
---
Světový den střízlivosti
Světový den střízlivosti by mohl být pro přátele abstinenty na Nový rok.
Pro mnohé další bývá Nový rok den kocoviny.
:)

3. 5.
Nové video: Deset možností, jak využít úsměv nebo smích.
---
Střízlivé pohlednice
Existuje mnoho možností, jak využít střízlivé pohlednice z mého webu, pro inspiraci některé možnosti:
– Můžete si ji vytisknout, dát do peněženky nebo mezi doklady a budete ji mít stále u sebe.
– Tu, která se vám zvláště líbí, lze vystavit doma, případně i v práci.
– Lze ji poslat jako přílohu k e-mailu někomu ze střízlivých přátel nebo příbuzným.
– Ze střízlivé pohlednice si můžete vytvořit pozadí pracovní plochy počítače nebo mobilu.
– Střízlivá pohlednice se dá vytisknou, zarámovat a věnovat někomu jako milý dárek.

2. 5.
Dvě anekdoty ke Světovému dni smíchu
Smát je možné se bez anekdot, dokonce je to mnohem častější. Ale třeba i anekdoty přijdou někomu vhod.
---
Panu Veselému kdosi telefonuje: „Dobrý den, dovolte abych se představil, jsem obchodní zástupce firmy „Spi sladce“. Vyrábíme kvalitní rakve na míru. Ještě se nám nestalo, že by náš výrobek někdo reklamoval.“
Pan Veselý: „Nemám zájem, ty vaše rakve jsou poslední, co bych potřeboval.“
---
Pan Milá říká dopálenému šéfovi: „Pracuji na poloviční úvazek, proto prosím, abyste na mě křičel polohlasem.“
---
Ber to s humorem
Jeden kolega lékař se svěřil ostatním s bizarním a značně nelichotivým e-mailem, který o něm kdosi napsal.
Odepsal jsem mu: „Ber to s humorem.“
Pak mě napadlo z toho udělat veselé video.
On: „Ber to s humorem.“
Ona: „Co?“
On: „Ber to s humorem.“
Ona: „Ale co?“
On: „Všechno!“
Na to se dost dlouho hlasitě směju.
Bude na tom hodně pravdy. Nejlepší anekdoty se týkají věcí, které nejsou veselé.
Ale i ty lze je brát s humorem.
Video.

1. 5.
Nové video Dobrá rada při kupování čehokoliv: dva jednoduché kroky. Máme i anglicky.
---
Pan Horký potřebuje chladit
Pan Horký při svých kuchařských pokusech narazil na problém. Uvařené jídlo v hrnci ne a ne vystydnout.
Foukat na jídlo mu nepřipadalo hygienické. Pravda, místo foukání by šel použít ventilátor. Ten ale byl hlučný a nemotorný. A tak začal pan Horký pátrat po lepších možnostech. Kdosi radil dát jídlo vystydnout na římsu. Ta byla ale šikmá a hrnec by po ní mohl snadno sklouznout a spadnout nějaké paní na jezevčíka. To by bylo po jídle a možná i po jezevčíkovi. I tuto možnost proto pan Horký rychle odmítl. Zjistil, že profesionálové chladí uvařené jídlo v přístroji, který se jmenuje šoker. Tahle mašinka je však nehorázně drahá a rozměrná. Kdyby si ji koupil musel by ji v kuchyni umístit místo vařiče. V tom případě by nebylo co chladit.
Nakonec pan Horký tenhle zapeklitý problém vyřešil. Uvařené jídlo rozdělil do tří porcí, dva dal na talíře a třetí nechal v hrnci. Menší porce jídla vychládaly dost rychle, jen měl pan Horký trochu víc nádobí. Ale rozhodně to bylo lepší než ohrožovat jezevčíky nebo shánět šoker.
Jednoduché věci často fungují překvapivě dobře. Třeba kdyby pana Horkého někdo dohřál a on potřeboval zchladit, mohl by se projít. Bylo by to lepší než šoker nebo zbytečné prášky.
---
Prvomájová anekdota
Jaruška si stěžuje svému chlapci: „Spolužačka mi na hodině tělocviku řekla, že jsem brambora.“
Chlapec se usměje a něžně zašeptá: „Kdybys byla brambora, tak sladká.“

30. 4.
Nové video Vyznamenání, které můžete získat i vy. Máme i anglicky.
---
Nová střízlivá pohlednice.
---
Jedinečné vyznamenání
Není vyznamenání jako vyznamenání. Důležité je, od koho člověk ho dostane, a hlavně za co.
Normálně dávám přátelům, kteří oslavili nějaké výročí abstinence, malé ametysty.
To není kvůli pandemii možné, a tak jsem vyrobil medaili „Tisíckrát střízlivé ráno“. Na tu má nárok každý, kdo abstinuje od alkoholu, drog a hazardu tisíc dní za sebou nebo více.
Tohle vyznamenání existuje jako video i jako střízlivá pohlednice. Kdo má na vyznamenání nárok, jednoduše si ten obrázek stáhne. Pak si ho může dát mezi doklady, na pracovní plochu počítače nebo vytisknout nebo zarámovat a někdy vystavit.
Na tohle vyznamenání mi přišly hezké odezvy. Jeden střízlivý přítel mi sděloval, že si nadělil půl druhého vyznamenání a další má už skoro dvě. Znám přátele, kteří abstinují mnohem déle, např. deset nebo dvacet let – to bude medailí! Střízlivost prospívá tomu, kdo abstinuje, i jeho okolí. Abstinent působí na druhé také dobrým příkladem. Ocenění zaslouží víc než nějaký generál, co vypadá jako vánoční stromek.

29. 4.
Co to ten člověk mele?
Pan Všetečka s nelibostí vyslechl politické názory jednoho známého. Připadaly mu úplně pitomé. Na onoho člověka dostal vztek.
Uplynulo několik hodin a pan Všetečka si vzpomněl, že mu ten člověk kdysi pomohl. Pan Všetečka chvíli váhal, jestli mu být vděčný za pomoc, nebo na něj být naštvaný. Rozhodl se pro vděčnost. Ta je příjemnější.
Teď se možná zeptáte, co kdyby ten člověk panu Všetečkovi nikdy nepomohl. K vděčnosti by neměl důvod.
To je pravda. Mohl by místo hněvu vyvolat soucit s tím, kdo zabloudil.

28. 4.
Nové video Váš klíčový vztah (krátká relaxace). Máme i anglicky.
---
Váš klíčový vztah (krátká relaxace)
Tento postup existuje jako audio i jako video. Připojuji ještě jeho psaný popis, kdyby se ho chtěl někdo naučit zpaměti. Je to celkem jednoduché.
Úvod
Jaký vztah je pro nás hodně důležitý? Je to jistě vztah k sobě. Tak pojďme tento vztah zlepšovat a prohlubovat. Vyberte si jednu zdravou emoci. Vhodné jsou laskavost, vděčnost nebo láska. Zde použijeme vděčnost. Budeme děkovat částem těla. Jestliže je některá oslabená nebo nemocná, je to o důvod víc věnovat jí pozornost. Poděkujeme jí za její snahu se uzdravit.
Postup
Položte se pohodlně na záda. Můžete praktikovat i v jiné poloze. Oči jsou zavřené.
Usmějte se a nadechněte do břicha a dlouze vydechněte. Opakujte ještě jednou nebo dvakrát.
Postupně si uvědomujte části těla. V duchu jim říkejte: Milá hlavo, děkuji ti. Milý krku, děkuji ti. Milá ramena, děkuji vám. Milé paže, děkuji vám. Milé lokty, děkuji vám. Milá předloktí, děkuji vám. Milá zápěstí, děkuji vám. Milé dlaně, děkuji vám. Milé prsty, děkuji vám. Milé lopatky, děkuji vám. Milá bedra, děkuji vám. Milá páteři, děkuji ti. Milý hrudníku, děkuji ti. Milé břicho, děkuji ti. Milá pánvi, děkuji ti. Milá stehna, děkuji vám. Milá kolena, děkuji vám. Milá lýtka, děkuji vám. Milé kotníky, děkuji vám. Milá chodidla, děkuji vám. Milé nárty, děkuji vám. Milé prsty, děkuji vám.
Pak opakujte. Milé tělo, děkuji ti, milé tělo, děkuji ti, milé tělo, děkuji ti.
Na závěr se příjemně protáhněte a otevřete oči.

27. 4.
Nové vydání Střízlivých novinek.
---
Nové audio Váš klíčový vztah (krátká relaxace).
---
Překvapení pana Dobroty
Pan Dobrota se považoval za náramně laskavého a ušlechtilého. Občas četl nebo slyšel o odpouštění druhým. Hleděl na to s převahou jako na věc, kterou má už dávno vyřešenou.
Jednou se díval na zprávy na internetu, rychle toho ale nechal, nedělalo mu to dobře. Chvíli dýchal do břicha a přemýšlel o tom, co ho rozladilo. Ke svému nemilému překvapení zjistil, že má na řadu lidí, o kterých ve zprávách četl, pořádný dopal. Pan Dobrota se dal do odpouštění, postupně odpustil dvěma prezidentům, několika dalším politikům, jednomu zločinci a vládám dvou zemí.
Bylo to komické, ale cítil se pak lépe. Pochopil, že odpouštění ještě zvládnuté nemá.

26. 4.
Kombinace všeho možného a trocha legrace navíc
Zatvářím se jako, kdyby přišel domů a našel na stopě krápníky.
Udělám gesto s dlaní před. Podobně zastavil Buddha rozzuřeného slona a policie zastavuje přijíždějící auta. To je červená a znamená stopnout automatické jednání.
Pak se usměju, volně dýchám do břicha a dlouze vydechuji. To abych se uklidnil.
Následuje žluté světlo. Použiji gesto, které se jmenuje „Meč tai-či“. Ukazuji ukazovákem a prostředníkem různými směry. To znázorňuje různé možnosti a jejich následky. Na vybranou možnost ukážu důrazněji.
Pak ještě jednou energicky ukážu tím směrem. To značí zelenou, tj. nejlepší možnost uskutečnit.
V závěru chvíli jásám nad tím, jak hezky to funguje.
V uvedeném videu jsem použil Mudru odvahy, Meč tai-či, japonskou metodu Šíša kankó (ukázat a nazvat) a psychoterapeutickou techniku Semafor.
Video.

24. 4.
Nové video Pro lepší sebeovládání a rozhodování. Máme i anglicky.
---
Nová básnička zde.
---
Pravda a lež
V jednom starodávném textu o józe se píše, že všechno, co dokonale pravdomluvný člověk řekne, to se také stane. Nepíše se tam ale, jestli k tomu dojde za deset nebo za padesát let.
Co když se někdo chová právě opačně? Někteří lidé lžou proto, aby zakryli něco nehezkého. Výstižné by bylo říkat: „Kdo krade nebo škodí, ten pak lže.“
S lhaním mají naši střízliví přátelé, zejména patologičtí hráči, velké zkušenosti. Složité výmysly je těžké si pamatovat a oni někdy nevědí, co komu namluvili. Není divu, že jim pak okolí většinou silně nedůvěřuje. Co horšího, mnozí závislí lidé svým výmyslům začnou sami věřit. Působí zmatek v sobě i kolem sebe.
Začnou abstinovat a mluvit pravdu. Přichází veliká úleva, jsou klidnější a sebevědomější. K tomu dochází ne za deset nebo padesát let, ale mnohem rychleji.

23. 4.
Bílá vrána
Následující interview je netypické, je to taková bílá vrána. Není na mém kanálu, ale na kanálu, který spravují finančníci. Netočil jsem ho já, ale oni. A netýká se burzy a ekonomiky, ale střízlivosti a v závěru i smíchu. Poslechnout si to můžete zde.
:)
Módní rádce
Vážené dámy a pánové, zjistili jsem, že lidem ze všeho nejvíce sluší úsměv.
Proč? Protože úsměv sluší, hřeje duši.
Mějte se hezky a střízlivě, juchů!
Video

22. 4.
Nové video Ber to s humorem
---
Nová odborná práce Nešpor K. Kdo by měl abstinovat od alkoholu a proč.
---
Duševní pružnost nás činí odolnější. Ale jak být pružnější?
Jedním ze způsobů, jak podnítit pružnost myšlení a tvořivost, jsou vhodně volené otázky.
Nejdříve se usmějte, člověk se tak uklidní.
Pak se lze se zeptat: „Šlo by to dělat jinak?“
Případně: „Šlo by místo toho dělat něco jiného?“

21. 4.
Z dopisu
Za to, že abstinujte, Vás velmi chválím a oceňuji to.
V dnešní době se cítí dobře málokdo. Zdravotní a existenční záležitosti, zneklidňující zprávy z médií atd. dobré nálady nepřidají.
Navrhuji toto:
– Denně hodinu choďte nebo praktikujte jinou tělesnou aktivitu.
– Na mém webu jsou volně nahrávky relaxačních technik, několik jich vyzkoušejte a tu, která se nejvíce osvědčí, používejte denně.
– Přiměřeně spěte, viz návod.
– Nejméně dvakrát týdně navštivte online mítink AA, lze se tam svěřit s různými problémy a ledacos vyřešit.
Další tipy najdete zde.

20. 4.
Nové video Jednoduchý způsob, jak vnést to každodenního života duchovnost a zdravé emoce. Máme i anglicky.
---
Dvojí čekání
Bez trpělivosti to nejde, jak o tom svědčí dobrý příklad šneka abstinenta, který leze k brokolici. Velmi často stojí za to počkat. Jenže jak?
Nevhodné čekání: Sledování drbů v médiích, jídlo v nevhodnou dobu, nevlídné uvažování o těch, kvůli kterým musíme čekat, návykové látky, např. tabák, denní snění o hloupostech, šmejdění po internetových obchodech, zbytečné zabývání se mobilem nebo jinou elektronikou atd.
Správné čekání: Předem si připravit, co člověk řekne nebo udělá, případně se s někým rozumným poradit, klidně dýchat do břicha a usmívat se, opakovat mantru nebo modlitbu, cvičit, což lze i nenápadně, být rád, že je možné se chvíli věnovat sobě atd.

19. 4.
Nové video Meditace pro mír v nás a všude. Máme i anglicky.
---
Jen pro psychicky odolné
Jeden střízlivý přítel mi napsal, že má COVID-19. Mimo jiné jsem odepsal, ať je rád, že je to jen COVID-19 a ne recidiva. To můžete použít v jakékoliv situaci. Někdo je doma a není mu dobře. Může si říci: „Dobře, že jsem doma, a ne v nemocnici.“
A co když je v nemocnici?
Tak si může říci: „Ještě že jsem naživu.“
Video

18. 4.
Někdo se dívá
Se střízlivým přáteli jsme hovořili o motivacích ke střízlivosti.
Zeptal jsem se: „Kdo věří v nějakou vyšší moc, vyšší spravedlnost nebo vesmírné vědomí?“
Přihlásila se většina přítomných a já pokračoval: „Co myslíte, chovají se lidé lépe, když jsou druhým na očích, nebo když jsou o samotě?“
„Když jsou druhým na očích,“ odpověděli střízliví přátelé.
Nato jsem poznamenal: „Jestli věříte ve vyšší moc, musíte počítat s tím, že ví a vidí všechno. Ať se nám to líbí nebo ne.“

17. 4.
Nová odborná práce Nešpor K. Laskavost a pomáhající profese.
---
Paní Veselá poučuje
Paní Veselá uvařila jídlo.
Manželovi nechutná.
Paní Veselá řekne: „Víš proč ti to nechutná? Protože se při jídle neusmíváš!
Tenhle žertík měl dohru. Další den jsem něco kuchtil. Výsledek byl mírně řečeno zvláštní. Zkusil jsem se při jídle usmívat. Opravdu to pomohlo.
Video

16. 4.
Nové video Tohle bylo na televizi moc.
---
Čestné občanství
O udělení čestného občanství rozhoduje zastupitelstvo určitého města.
Osobně bych stál o čestné občanství vesmíru. Možná tam také mají něco jako zastupitelstvo. Dostal bych vesmírný diplom a klíč od vesmírné brány. Jenže ty by byly určitě velikánské. Kam bych je dal?
Raději se spokojím s tím, že jsem obyčejný vesmírný občan, jako všichni ostatní.

15. 4.
Anonymní workoholici online
Podobně jako řada jiných svépomocných organizací se Anonymní workoholici přesunuli do online prostředí.
Nově mají i svůj web, tam najdete další informace: anonymniworkoholici.unas.cz
Pro lidi, kteří to s prací přehánějí, zde nabídnu jen tři tipy:
1. Nikdy si nepřibírejte další práci, dokud se nezbavíte jiné nejméně tak náročné.
2. Odpočinek plánujte stejně odpovědně jako důležité pracovní úkoly.
3. Nechtějte být dokonalí, a nepožadujte to ani od druhých. Naprostá dokonalost je vyhrazena pouze Pánu Bohu.
---
Skvělý nápad
Chtěl bych se smát!
Chtěl bych se něco naučit!
Chtěl bych se divit!
Už to mám! Přečtu si knihu Úsměvy, zkušenosti, výstřednosti“
Ha, ha, ha. Aha! Jú!
Video

14. 4.
Aby to bylo úplně jasné
Stejná slova nebo věty mívají různý význam. Je rozdíl, když něco řekne člověk zblázněný z drog a když totéž řekne někdo střízlivý. Dokonce i týž výraz používá jeden člověk v odlišných významech.
Anonymní alkoholici si oblíbili slovo „střízlivost“. Mně se také líbí. Vzhledem k výše uvedenému je třeba říci, že Anonymní alkoholici i já tím myslíme naprostou abstinenci od alkoholu, drog a hazardu.
Být střízlivý trošku nebo občas není v případě závislého člověka střízlivost, ale recidiva.
Mějte se hezky a střízlivě.

13. 4.
Projasnit náladu a uklidnit se (krátká meditace)
Cílem této meditace není si idealizovat sebe nebo druhé. Jde o to, cítit se lépe.
– Lze praktikovat v jakékoliv poloze. Zavřeme oči. Dýcháme klidně a volně.
– Obrátíme se k Bohu, světci nebo mistru. Řekneme zvolna v duchu: „Jsi mír a světlo, mír a světlo, mír a světlo.“
– Řekneme sami sobě: „Moje podstata je mír a světlo, mír a světlo, mír a světlo.“
– Obrátíme se k těm, které potkáme v budoucnu: „Vaše podstata je mír a světlo, mír a světlo, mír a světlo.“
– Řekneme těm, které jsme potkali v minulosti: „Vaše podstata je mír a světlo, mír a světlo, mír a světlo.“
– Přátelům a příbuzným řekneme: „Vaše podstata je mír a světlo, mír a světlo, mír a světlo.“
– Nepřátelům řekneme: „Vaše podstata je mír a světlo, mír a světlo, mír a světlo.“
– Nakonec řekneme všem: „Naše podstata je mír a světlo, mír a světlo, mír a světlo.“
– Pohneme prsty u rukou a u nohou, otevřeme oči, protáhneme se a cvičení ukončíme.
Ještě zkrácená verze pro rychlé přeladění.
– Obrátíme se k Bohu nebo světci nebo mistru. Řekneme mu v duchu: „Jsi mír a světlo.“
– Pak řekneme sami sobě: „Moje podstata je mír a světlo.“
– Nakonec řekneme všem: „Naše podstata je mír a světlo.“
Poznámka: Existuje i jako video a audio.

12. 4.
Nové video Hlemýžď – veselá příhoda z živého televizního vysílání.
---
Tři osvědčené metody, jak zvládat stres a zlepšit soustředění
Pan Přemysl
Pan Přemysl se vrátil unavený z práce. Doma si pustil rádio a vyslechl zprávy. Ty ho, jak se dalo čekat, neuklidnily. Rádio sice vypnul, ale jeho myšlenky byly střídavě v práci, na Korejském poloostrově a kdovíkde ještě. Bylo to nepříjemné, vyčerpávající a neproduktivní. Pan Přemysl tenhle problém vyřešil takto:
1. Využil rituál. Převlékl se do domácího oblečení, řekli si: „Konečně doma,“ a pokusil se o úsměv.
2. Pak následovalo uvědomování. Zeptal se sám sebe: „Kde jsem?“. Odpověděl, že v Koreji. Zasmál se tomu a řekl si: „I ba ne, doma.“
3. Ukázat mysli, kam se zaměřit. Pan Přemysl šel vařit večeři. Kdykoliv myšlenky odběhly, připomněl si: „Vařím večeři.“ Stejný postup v obměněné podobě zopakoval při jídle, v koupelně, a pak při poslechu oblíbené hudby z cédéčka.
Paní Myslíková
Paní Myslíkové řekla její známá Dora nějakou jízlivost. Paní Myslíková o tom intenzivně přemýšlela. Hledala nějakou nejméně stejně tak jízlivou odpověď. Vymyslela jich víc, ale necítila se dobře a měla zlost na celý svět. Maní Myslíková se rozhodla stav změnit.
1. Rituál použila velmi jednoduchý. Známé prostě zamávala, a tak se s ní rozloučila.
2. Uvědomila si, že zabývat se takovou malicherností je k ničemu. Doru vídá tak jednou za půl roku. Až se znova potkají, nejspíš na to obě dávno zapomenou. Kromě toho má důležitější práci než se hádat s nepřítomnou známou.
3. Otevřela svůj diář. Stálo tam mimo jiné: Zalít kytky, vyluxovat, zavolat příbuzným, zacvičit si jógu a relaxovat. Tak se do toho dala. Kdykoliv myšlenky odběhly, připomněla si: „Kytky“ nebo „luxovat“ Ke cvičení se ale nedostala. Dora ji zatelefonovala a omluvila se.
Závěrem
Budu rád, jestli se vám tohle povídání líbí. Budu ale ještě mnohem raději, když pana Přemysla a paní Myslíkovou budete napodobovat. Sám tohle používám často.
Video.

11. 4.
Nové video Tři osvědčené metody, jak zvládat stres a zlepšit soustředění. Máme i anglicky.
---
Květy a padák
Kdysi časně ráno jsem se vypravil fotografovat luční květy. Světlo bylo ideální a všude byl klid. Jenže nic z toho nebylo. Na rostlinky bylo časně, ani je nenapadlo rozvinout květy.
Anonymní alkoholici přirovnávají mysl k padáku – aby fungovala, musí se otevřít.
To je vtipné, ale trochu zjednodušující. Kolem nás proudí nespočet energií, informací, podnětů a vlivů. Něčemu z toho je správné se otevřít, ale jistě ne všemu.
Vida, i to nepovedené fotografování bylo k něčemu dobré.

10. 4.
Vakcinace střízlivost
Podle britské lékařky (Dr. Fiona Sim) by lidé neměli pít alkohol nejméně dva dny před očkováním proti COVID-19 a dva týdny po očkování. Jiné prameny doporučují po vakcinaci dokonce 45 denní abstinenci.
---
Co dělat, když dojde humor
Čtvrtek 4. 3. 2021 nezačal dobře. Venku bylo mlhavo a šedivo. Bez velkého nadšení jsem se začal zabývat obvyklými záležitostmi včetně cvičení. Do krátké meditace v jeho závěru se mi vůbec nechtělo. V jednu chvíli jsem si řekl: „Došel mi humor.“ Vzápětí jsem si uvědomil, že jsem právě dostal nápad.
Vzniklo z toho video. Na něm ukazují divákům prázdný hrnec na humor a tvářím se nevesele.
Nato si řeknu: „Tak se budu smát jen tak.“
Jednou rukou si přidržuji prázdný hrnec nad hlavou, druhou mávám na všechny strany a při tom se směju, juchů!
Video

9. 4.
Nové video Čím se lidé nejčastěji obdarovávají. Máme i anglicky.
---
Umění odmítnout a bažení
Vědci zjistili, že lidé, kteří umějí odmítat, lépe zvládají bažení. Je to pochopitelné, schopnost odmítat jim dává v rizikových situacích větší jistotu. Navíc díky odmítání takovým situacím většinou předejdou. Jinak řečeno, schopnost odmítat umožňuje se vyhnout většině vnějších spouštěčů, např. rizikovým akcím, i většině vnitřních spouštěčů, např. přílišné únavě.
Platí to i naopak, lidé, kteří umějí zvládat bažení, také dokáží spíše a přesvědčivěji odmítnout.
Umět odmítat a umět zvládat bažení je prostě výhoda.

8. 4.
Pan Sam a podivný ajťák
Pan Sam míval pocit, že mu kdekdo křivdí. Jednou pozdě večer si na to stěžoval Pánu Bohu. Ten jediný byl totiž po ruce. Pan Sam nemohl usnout, a litanie k Nejvyššímu proto trvala dost dlouho.
Z ničeho nic se v jeho pokoji objevil nějaký člověk. Oblečený byl trochu nedbale a vypadal jako typický ajťák. Chlápek slušně pozdravil a řekl: „Posílám mě šéf kvůli údajným nesrovnalostem ve vašem vyúčtování.“
„Jaký šéf a jaké vyúčtování?“ divil se pan Sam.
„Ještě se ptejte,“ řekl ajťák. „Pojďte, podíváme se na to.“
Vytáhl z tašky notebook a řekl panu Samovi, ať se posadí vedle, aby viděl na obrazovku.
Za chvíli se na tam objevila fotografie pana Sama, jeho jméno, příjmení a datum narození.
„To souhlasí, že?“ zeptal se ajťák.
„Ano,“ zakoktal pan Sam. Na obrazovce se začal odvíjet jeho život jako ve filmu. V jednom rohu obrazovky naskakovaly červené body. Ty dostával za všelijaké špatnosti, včetně těch, které úspěšně tajil. Ve druhém rohu obrazovky se objevovaly zelené body. Ty dostával za drobné i větší zásluhy. Červených bylo ale víc.
Film skončil a ajťák řekl: „Kdepak křivda, naopak jsme vám dali nějaký kredit, protože nám připadáte perspektivní. Važte si toho. Kdyby se vám něco nezdálo, tak se ozvěte.“
„To už bych si nedovolil,“ řekl pan Sam a myslel to upřímně.

7. 4.
Drzá moucha
Cosi mě dopálilo. Na tom by nebylo nic zvláštního, ale myšlenka na určitou událost se vracela znova a znova jako drzá moucha. Někdy žertem říkám, že řešit své duševní problémy psychologickou cestou je jako ošetřovat zraněnou ruku tou samou rukou. Někdy to jde, ale je to nepraktické.
Pak jsem si vzpomněl na poučku, kterou často opakuji druhým: Při hněvu a bažení stoupá energie do hlavy a rukou a je třeba ji vrátit dolů. Mohl bych třeba chodit do schodů, ale místo toho jsem se několik minut pohupoval v kolenou s rukama nad hlavou. A moucha odletěla.
Lze namítnout, že jsou situace, kdy nelze chodit do schodů, ani cvičit se zdviženýma rukama. V tom případě se dá soustředit do břicha, dýchat bránicí a dlouze vydechovat. Funguje to také.
Video Jak zvládnout energii hněvu a bažení

6. 4.
Nové video Módní rádce.
---
Nová odborná práce Nešpor K. Duševní pružnost a zdraví. Je čtivá a praktická.
---
Odpuštění: dva jednoduché kroky
Odpouštění nás osvobozuje od minulosti. Následující postup stačí opakovat ve fantazii.
1. krok: Někdo vás zklamal nebo vám ublížil. Udělal si tak karmický dluh. Vezměte jeho dlužní úpis a hoďte úpis do ohně.
2. krok: Zamyslete se na tím, jak podobným příhodám v budoucnu předejít.
Tento postup jsem natočil i jako video. Jedna paní k němu napsala, že netěžší je odpustit sobě.
Odpověděl jsem: „Jestliže člověk něco vyvede, měl by se omluvit a pokud možno to napravit. To se týká i sebe sama. Někdo si poraní prst, omluví se mu a ošetří ho. Případně může svému prstu ještě slíbit, že bude opatrnější.“
Video

5. 4.
Nové video Duševní pružnost nás činí odolnější. Ale jak být pružnější? Máme i anglicky.
---
Smích v Paříži
Pařížský lékař dr. P. Wachet pořádal praktické skupinové kurzy smíchu. Po krátkém úvodu a několika vysvětleních nechal zatemnit okna, a pak pustil gramofon. Z desky zněly salvy bouřlivého smíchu na nejrůznější způsoby. Lidé v sále se jeden po druhém připojovali k veselí. Zpočátku bývali trochu nesví, ale brzy se dávali strhnout, až se nakonec dlouho a hlasitě smáli všichni. Domů odcházejí odreagovaní a uklidnění. (Volně podle Míček L. Sebevýchova a duševní zdraví. Praha: SPN 1986; 224.)
Poznámka: Překvapivě působí zatemnění oken. Výhodou tmy je to, že se tak dá snížit ostych. Na druhou stranu pohled na smějící se druhé lidi může sám o sobě smích vyvolat nebo zesílit.

4. 4.
Nová střízlivá pohlednice.
---
Cestovní pas
Daniela vedla lekci pro začátečníky. Hodina měla obvyklý průběh a blížil se závěr se společnou recitací slabiky Óm.
Daniela řekla: „Představte si, že jste přicestovali do vzdálené země. S tamními lidmi vycházíte dobře a respektujete místní mravy, i tak je to ale cizina Naštěstí máte s sebou cestovní pas. Slabika Óm je jako ten pas. Připomíná vám, kde je váš domov, a umožňuje se vám tam vracet.“
Recitace Óm není jediná možnost. Existuje nespočet manter, modliteb a rituálů, které nám pomáhají se vracet k tomu nejlepšímu v nás. Co se osvědčilo vám?

3. 4.
Nové video Tři doušky vody pro zdravé tělo, zdravou mysl a dobrou karmu. Máme i anglicky.
---
Vymoženost
Koupil jsem si technickou vymoženost, o které výrobce tvrdil, že nahradí žehličku, čistírnu praní atd.
Ta věc byla dlouhá a nešikovná. Asi by mohla částečně zastoupit žehličku, ale to bylo vše.
Přemýšlel jsem, co teď. Nabízely se dvě možnosti. První byla vymoženost vyhodit a druhá poslat ji zpět do obchodu. Jednalo se o solidní obchod a k zásilce přiložili příslušné dokumenty i nálepku se zpáteční adresou. Vymoženost jsem nasoukal do krabice od stativu a metrový balík s úlevou odeslal.
Uplynuly tři dny a ve schránce jsem našel upozornění, že mi ten obchod cosi posílá. Předpokládal jsem, že mi vrátili vymoženost zase nazpátek.
Radost jsem z toho neměl, ba objevily se opačné emoce.
Vypravil jsem se na poštu a tam se dozvěděl, že zásilku jsem vyzvedl už před čtyřmi dny.
Hlasitě jsem se rozesmál. Nesmál jsem se poště, ale sobě.

2. 4.
Nové video Jak posílit duševní zdraví za pandemie a kdykoliv. Máme i anglicky.
---
Jak pěstovat spokojenost
Pataňdžali více než před dvěma tisíci lety doporučoval zájemcům o jógu, aby pěstovali spokojenost. Radil jim být spokojený s tím, co mají a s tím, co je.
Čekalo mě toto: návštěva u paní zubařky, nějaká natáčení, jednání ohledně daní, práce na odborných článcích atd. S čímkoliv z toho šlo být spojený i nespokojený. První možnost je určitě lepší.
A teď už praktický návod: V nejrůznějších situacích se usmějte a řekněte si v duchu „jsem spokojený“ nebo „jsem spokojená.“ Nepoužívejte to ale při řízení a v situacích, které nevyžadují naprostou pozornost.

1. 4.
Pandemie a psychika (z rozhovoru pro jeden časopis)
Jaká emoce dnes převládají?
To je různé. Současná situace působí jinak na pracovníky v cestovním ruchu a jinak na zaměstnance přepravních služeb. Zpěváci popu nemohou koncertovat a někteří protestují. Zdravotníci, kteří léčí pacienty s COVID-19, by uvítali daleko důraznější restrikce. Potkal jsem dvě učitelky z mateřské školy na brigádě v drogérii. Byly veselé, pohodové a přátelské.
Pomohla nám pandemie se lépe poznat?
Uvědomovat si stinné stránky své osobnosti je užitečné. Stejně důležité je znát a rozvíjet ty dobré. Z tohoto důvodu je mi blízký přístup paní profesorky Barbary Fredrickson, která zkoumala zdravé emoce, zejména laskavost. Její práce mě zaujala do té míry, že jsem o zdravých emocích napsal knihu. Jmenuje se „Jak být milejší“ a mezi čtenáři je o ni zájem.
Podepsala se pandemie na naší psychice?
Lidé se vyznačují velkou přizpůsobivostí, někdy až moc velkou. V roce 2020 u nás podle dostupných údajů zemřelo víc lidí na následky kouření a pití alkoholu než na následky COVID-19. O tom se ale moc nemluví, protože jsme si na to zvykli. Mimochodem kouření, nadměrné pití alkoholu a obezita podstatně zvyšují riziko těžkého průběhu COVID-19.
Neodnášíme si do budoucna něco jako punc?
Punc může být známkou kvality. Třeba si budeme víc vážit toho, co jsme dříve považovali za samozřejmé.
Na co se máme zaměřit?
V jednom staroindickém spise se dočteme, že je lépe konat nedokonale vlastní povinnosti než konat dokonale povinnosti druhých. Každý z nás má v životě nějaké úkoly a závazky. Pozornost bychom měli zaměřit na ně.
Jak na psychiku působí media?
Většina médií je až komická tím, jak se zabývá katastrofami. Když se zrovna nikde ve světě žádná neděje, tak vytáhnou něco, co se přihodilo před deseti nebo padesáti lety. V zájmu duševního zdraví bychom měli praktikovat informační gramotnost a vyhledávat takové informace, které potřebujeme.
Jak chránit svoji psychiku?
Viz materiál, který je volně na mém webu.
Co tu nám pandemie zanechá dobrého?
Našlo by se toho víc, ale zmíním jedinou věc. Vlastní zdraví i zdraví druhých se, doufejme, dostane v našem žebříčku hodnot na přední místo. Budeme se pak chovat lépe k sobě i druhým. K tomu patří také střízlivost.

31. 3.
Nové video Vnitřní očista těla: devět možností a jedno cvičení. Máme i anglicky.
---
O čem sní chobotnice
Sny souvisejí s tzv. REM fázi spánku. Alkohol a drogy narušují REM fázi spánku, proto říkám, že pod jejich vlivem nejde o spánek, ale o narkózu. Na otázku, který mořský živočich je zvlášť inteligentní, většina lidí odpoví, že delfín. To je pravda, ale vysokou mírou inteligence se vyznačují i chobotnice. Vědci zjistili, že u chobotnic se podobně jako u lidí ve spánku objevuje REM fáze.
Zatím není známo, o čem chobotnicí sní. Víme ale, proč sní. Je to proto, že jsou střízlivé.
:)

30. 3.
Otázka naruby
Lidé v nesnázích se často ptají: „Co mohu od života ještě čekat?“
Viktor E. Frankl tuto otázku elegantně otočil: „Co ještě čeká život ode mě?“
Tahle otázka naruby je užitečnější. Můžeme si ji pokládat kdykoliv, ať se nám daří nebo ne.
---
Těžké rozhodování za pandemie.
Nemohu do divadla (vzlyk).
Nemohu do kina (štkaní)
Nemohu na koncert (nářek).
Pak přijde nápad: „Už to mám. Navštívím online setkání Anonymních alkoholiků.“
Následuje jásání a přání „mějte se hezky a střízlivě.“
Video

29. 3.
Nové video Paní Veselá poučuje manžela
---
Odkud přichází inspirace
Řekl bych, že múzy nemají na inspiraci monopol. Po delším čase jsem se pracovně vydal přes celou Prahu. V metru jsem si všiml plakátu, na kterém bylo několik lidí těsně namačkaných k sobě. Plakát sliboval, že až budeme všichni naočkovaní, tak budeme pořizovat rodinné fotky.
Řekl jsem si, že pro vakcinaci by se našly vážnější důvody, a pustil to z hlavy.
Další den jsem si nesl z obchodu domů nějakou zeleninu. Pak mi v hlavě zajiskřilo, jako když dojde ke zkratu. Okamžitě mi bylo jasné, o čem bude mé další video. Měl jsem jiné plány, třeba vyprat, ale ty musely počkat. Natočil jsem filmík „Důvod, proč se nechat očkovat, který asi neznáte“.

28. 3.
Nové video Důvod, proč se nechat očkovat, který neznáte
---
Vysoký tlak a střízlivost (z dopisu)
Alkohol zvyšuje krevní tlak a působí arytmie. Léčba vysokého tlaku se podobá léčbě závislosti, je třeba držet s dietu minimem soli a bez alkoholu, tlak si pravidelně měřit, chodit na kontroly, užívat předepsané léky na snížení tlaku, zvládat stres např. za pomoci relaxačních technik (volně na mém webu), pravidelně a s rozumem cvičit nebo chodit, hlídat si váhu atd.
Souhlasím s Vámi v tom, že dobrá společnost je důležitá. Určité možnosti jsou i dnes. Zařadím Vás do svého adresáře, krom toho můžete navštěvovat online setkání Anonymních alkoholiků.

27. 3.
Jak mít veselé sny
Je to celkem jednoduché. Stačí dodržovat obecné zásady pro zdravý spánek, zejména nejíst na noc, chodit pravidelně spát a nejméně hodinu před spaním se věnovat klidným a pohodovým věcem. V posteli, krátce před usnutím si navíc třikrát řekneme: „Milý vesmíre, přírodo, mistře atd., prosím o veselé sny.“
A co ráno? Ať už si veselé sny zapamatujeme nebo ne, poděkujeme za ně. A pak požádáme o veselý den.
:)
Video: Relaxace pro zdravé usínání.

26. 3.
Nová videa
Tři extrémní situace, jedno řešení
Pohybujte hlavou jako hraběnka a potěšte tím krk. Máme i anglicky.
---
Kdysi
Kdysi doputovali dávní lidé do cizí krajiny. Chtěli se tam usadit. Přeměnit divočinu v úrodná pole nebylo snadné, ale vyplatilo se jim to.
S naší psychikou je to podobné. Jestliže si uvědomíme a zkultivujeme primitivní složky své osobnosti, můžeme vypěstovat ledacos užitečného. Třeba laskavost, věčnost nebo pochopení.

25. 3.
Bumerang
Jeden křesťanský duchovní řekl, že tam nahoře budeme souzeni podle toho, jak jsme splnili svůj životní úkol.
Na otázku novinářky, na co se máme za pandemie zaměřit, jsem odpověděl podobně  a to citátem z Bhagavadgíty: „Lépe konat nedokonale vlastní povinnosti než konat dokonale povinnosti druhých.“
Občas něco řeknu a ono se mi to vrátí jako bumerang. Pár dní nato jsem se čímsi zabýval, ale pak jsem si řekl: „Je to můj úkol?“
Samozřejmě nebyl.

24. 3.
Nové video Kouzlo, magie, amulet?
---
Dinosaurus za oknem
Dívám se z okna a nestačím se divit. Odkudsi přiletěl dinosaurus a posadil se na větev.
Odborníci zjistili, že genetická výbava dinosaurů byla velmi podobná genetické výbavě dnešních ptáků.
Na té větvi sedí sojka, ne dinosaurus, ale v podstatě je to skoro totéž.
---
Já to nebyl!
Já Vám, vážený abstinente, závislost nebral. To vy jste ji odložil jako zasmrádlé a potrhané oblečení, které Vám neslušelo. Mějte se hezky, a střízlivě.

23. 3.
Nový svépomocný materiál Jak léčit COVID-19 a virová onemocnění dýchacích cest doma.
---
V tomhle světě je to všechno pomíchané, a to je dobře
U zrodu vakcíny Comirnaty, kterou vyrábí firma Pfizer, stáli dva turečtí manželé žijící v Německu. Ti spolupracovali s Němci, Číňany a Američany. Je to hezký příklad družby mezi národy, určitě lepší než profesionální sport a nějaké Olympiády.

22. 3.
Nové video Jen pro psychicky odolné.
---
Pět možností, jak v sobě probudit veselé dítě
Divte se a žasněte. Můžete při tom říkat „jú“ a kulit oči.
Hrajte si a tím, co máte právě po ruce. Já jsem radostně cinkal malým zvonečkem.
Smějte se samozřejmostem nebo i bez důvodu.
Při smíchu pištěte: Děti se obvykle smějí vysokým hlasem, tak je napodobíme.
Přehnaně gestikulujte, např. se hluboce uklánějte nebo nadšeně tleskejte.
Video

21. 3.
Nové video Skvělý nápad.
:)
Jak mně milí Japonci ušetřili peníze a čas
Podle vědců z Tokia je psaní poznámek na papír rychlejší než psaní do telefonu nebo na tabletu. Navíc si tak toho člověk víc zapamatuje. Občas se setkávám novináři, kteří mají podklady na tabletech. Uvažoval jsem, jestli si ho také nekoupit, ale neudělal jsem to. Papír je skladnější a vydrží třeba, když spadne na zem. Článek tokijských autorů ně v mé náklonosti k papíru utvrdil.

20. 3.
Nový odborný text, Nešpor K. Relaxační techniky mají mnohostranné použití. Tato práce není zatím volně publikovatelná, určeno pro jeden odborný časopis.
---
Mudra odvahy vesele
Mudra odvahy vypadá jednoduše. Levá dlaň obrácená vzhůru je ve výši pupku, pravá dlaň přibližně ve výši srdce natočená vpřed. Podle tradice zastavil Buddha touto mudrou zdivočeného slona.
Dobrý způsob, jak povzbudit odvahu, je smích. Obojí lze spojit. Vybavte si to, z čeho máte obavy. Pak udělejte mudru odvahy a zasmějte se tomu.
Video

19. 3.
Závislost to asi není, ale riziko ano
Jedna paní má známého. Ten při oslavách vypije čtyři piva. Tu paní zajímalo, jestli je ten člověk závislý. Moje odpověď: „Závislý asi není, ale riskuje. Dva litry tekutiny plus alkohol mu podstatně zvýší krevní tlak. To může mimo jiné způsobit vnitřní krvácení nebo cévní mozkovou příhodu.“
Zde ještě dodám, že existují lepší a bezpečnější způsoby, jak něco oslavit. Může si např. sehnat některou z mých skvělých knih nebo si pustit Písně hrdých abstinentů.
:)
Vyznání
Nevím, jak to říci. Nějak se stydím, ale i tak vám to řeknu.
Nebo ne? Ale ano:
Víte, já miluji… Ano miluji… Střízlivost!
Na to vytleskávám slova „Za střízliva, velká síla“ a směju se o sto šest.
Video

18. 3.
Nové video Jak se směje moudrá sova. Máme i anglicky.
---
Jak léčit COVID-19 doma
Tuto otázku mi položil jeden střízlivý přítel, jehož soused onemocněl COVID-19. Moje odpověď:
Kdy volat lékaře
- Zejména při dechových obtížích, bolesti na prsou, cyanóze, zmatenosti atd.
Výživa a doplňky stravy
- Dostatek teplé vody nebo slabého čaje.
- Vitamin D v dávkách podstatně vyšších, než je denní dávka, např. 1000 IU ze den nebo i více.
- Také vitamin C, stačí např. 100-500 mg za den, působí trochu projímavě a je hodně kyselý.
- Dýchací cesty může pomoci uvolnit zázvor, česnek (ten navíc snižuje krevní tlak), cibule, bazalka, třeba i trocha pepře. To jsou ale vesměs to pálivé potraviny nevhodné u lidi s citlivým žaludkem, při vysoké horečce atd. Našly by se i bylinky, příjemná je třeba mateřídouška, ale ty mají určité kontraindikace.
- Abstinence od alkoholu tabáku a drog. Nezatěžovat játra chemikáliemi v potravě a zbytečnými léky.
Vzduch
- Přiměřeně větrat.
- Použít zvlhčovač vzduchu, třeba i improvizovaný, pokud je vlhkost vzduchu pod cca 45 %.
Životní styl
- Nikam zbytečně nechodit, jídlo apod. kupovat přes donáškovou službu.
- Nesledovat zprávy, dramata atd., spíše něco uklidňujícího, jako komedie a klidnou hudbu.
- Dost spát.
- Pravidelnost, včetně jídla.
- Podle stavu i lehké cvičení.
- Relaxační techniky (volně na mém webu).
- Koníčky, pokud je to možné.
- Být v kontaktu s okolím třeba telefonicky.
- Při psychických potížích lze volat linku telefonické pomoci, např. Centrum krizové intervence má tel 284016 666 a funguje nepřetržitě.

17. 3.
Nové audio Maestro Eversober Jemné probuzení.
---
Nová básnička na stejné téma zde.
---
Jak se smějí medvědi
Ležím na zádech, třepu ve vzduch nohama i rukama a směju se hlubokým hlasem. To je pan medvěd.
Pak zopakuji totéž, ale smích je tentokrát melodický. To je paní medvěd.
Nakonec se směju vysokým hlasem a pisklavě, což je medvídě.
Video

16. 3.
Nové hudební video O čem si povídají květiny. Máme i anglicky.
---
Nešporův reflex (z korespondence)
Jedna paní mi napsala: Musím se přiznat, že se u mě rozvinulo něco jako "Nešporův reflex". Ten se projevuje tím, že mi naskočí úsměv, jakmile uvidím, že mi od vás přišel e-mail.
:-)
Poznámka: Tenhle reflex mají i jiní, někdo se na mě třeba na ulici podívá a začne se smát.

15. 3.
Nové video Skrytý smysl toho.
---
Právě vyšlo Nešpor K. Smích a výuka jógy. Zpravodaj Unie jógy 2021,
---
Nové audio, Maestro Eversober: O čem si povídají květiny.
---
Léčivý soucit pro nás i druhé (krátká meditace)
– Je to soucit. Můžete praktikovat v jakékoliv poloze, ideální je zpřímený a uvolněný sed se zavřenýma očima.
– Možná vás něco trápí, bolí nebo zneklidňuje. Uvědomte si, oč se jedná.
– Uvědomte si, kolik lidí na této planetě je v podobné situaci. Řekne jim v duchu, že chápete, jak se cítí.
– Pak je na dálku nějak potěšte, povzbuďte nebo jim něco poraďte.
– Podobně povzbuďte a uklidněte sebe.
– Na závěr se protáhněte, lehce usmějte a otevřete oči.
Tento postup máme jako audio i jako video. Na videu je Kuan Jin, což je ve východní tradici ztělesnění soucitu.
Ještě poznámka: Sebelítost srdce uzavírá, kdežto tento postup ho otevírá.

14. 3.
Nová odborná práce, Nešpor K. Anonymní alkoholici a podobné organizace prakticky. Tato práce není zatím volně publikovatelná, určeno pro jeden odborný časopis.
---
Jak poznat bažení a proč je to důležité
Překonání návykové nemoci usnadňují určité dovednosti. K těm nejdůležitějším patří schopnost rozpoznat bažení. To se týká bažení po návykových látkách, hazardu, ale i třeba sociálních sítích nebo sladkostech. Podle čeho lze bažení rozpoznat:
– Objevují se myšlenky na návykové chování a člověka to k němu přitahuje.
– Bažení provází stres, neklid a napětí.
– Bažení znesnadňuje soustředění na jiné věci a dočasně oslabuje rozumové schopnosti.
Často lze vysledovat podněty, které bažení vyvolávají. Může se jednat o únavu, nevyspání, rizikové prostředí nebo chování atd. Pak většinou stačí přerušit působení podnětu, který bažení vyvolal. Můžeme také chodit, dýchat do břicha, poradit se, usmívat nebo se rovnou nahlas smát.
Mějte se hezky a střízlivě.

13. 3.
Nové video Jak pěstovat spokojenost. Máme i anglicky.
---
Velký poklad
Pan Všetečka se směje na celé kolo.
Paní Všetečková se ho ptá: „Čemu se směješ?“
Pan Všetečka: „Našel jsem poklad!“
Paní Všetečková: „Jaký poklad?“
Pan Všetečka odpoví: „Velký poklad!“ a směje se dál.
Paní Všetečková: „Co je to za poklad?“
Pan Všetečka odpoví: „No přece střízlivost“ a jeho smích přechází v jásot.
Video

12. 3.
Co s tím?
Někdo se chová špatně. Varovat ho by nemělo smysl. Dotyčného naše názory nezajímají.
Co teď? Negativní emoce by nepomohly nám ani okolí. Existuje lepší možnost.
1. Požádáme vyšší moc, Boha, vesmír, světce, mistry atd., aby dali tomu člověku více moudrosti.
2 Pak požádáme o více moudrosti pro sebe, abychom se uklidnili.
---
Řešit problémy rozumnou cestou: tři kroky
1. Usmějte se.
2. Pak nadechněte do břicha a dlouze vydechněte. Úsměv, břišní dýchání a dlouhý výdech uklidní.
3. Představte si, jak by ve vaší situaci jednal někdo moudrý a laskavý.
A je to. Mějte se hezky a střízlivě.

11. 3.
Nová odborná práce Nešpor K. Zdravé emoce, zdravé návyky a prevence v medicíně.
---
V polospánku
V polospánku jsem za zavřenými víčky spatřil staršího muže. Vyzařovala přirozená autorita. Aniž by se obracel přímo na mě, řekl: „Všechno dobré, co kdo vykoná, si budou pamatovat celé generace.“
Nebyl to námět k diskuzi. Věděl, že to tak je.

10. 3.
Nové video Váš deník zdraví (motivační pomůcka). Máme i anglicky.
---
Pohled zpátky
Když jsem se v životě zabýval tím, čím jsem měl, byl jsem docela úspěšný. Když jsem se pouštěl do jiných věcí, tak jsem pohořel. Jenže nebýt neúspěchů, tak bych nepochopil, čím se zabývat a čím ne.
:)

9. 3.
Nová střízlivá pohlednice.
---
Zajímavost
Proti COVID-19 se nechal očkovat papež, dalajlama, Binden a dokonce i Trump.
Uděláme dobře, když je v tom napodobíme, jakmile to bude možné.
---
Z dopisu jedné paní
Zbytečné plastické operace vyčerpávají a vyčerpaný člověk nebývá přitažlivý nejméně do doby, než se jakž takž vzpamatuje. Podívej se do zrcadla a zamrač se. Pak se usměj. Hned Ti bude jasné, co máš dělat, abys dobře vypadala. Jógu můžeš cvičit klidně i doma, ta energii doplní.

8. 3.
Nová videa
Demonstrace na podporu COVID-19

 Projasnit náladu a uklidnit se (krátká meditace). Máme i anglicky.
---
Které druhy zeleniny a ovoce prodlužují život
Podle jedné americké lékařské společnosti sníst více porcí zeleniny nebo ovoce denně prodlužuje život. To ale neplatí třeba pro brambory. Ovoce na rozdíl od ovocných šťáv obsahuje vlákninu, a je proto zdravější. K nejlepším druhům zeleniny a ovoce patří podle zmíněného výzkumu např. listová zelenina (kapusta, zelí, salát, brokolice atd.), mrkev dýně a bobuloviny.

7. 3.
Nové video Jak se usmívat. Máme i anglicky.
---
Nové audio Projasnit náladu a uklidnit se (krátká meditace)
---
Z dopisu střízlivému příteli
Vážený abstinente, děláte pokroky, vynechat Facebook bylo, je to kvítko z ďáblovy zahrádky. Zpravodajství je užitečné jen potud, aby člověk věděl, co smí a co ne.
Co se smíchu týče, i tady u Vás konstatuji zlepšení. Jen ještě ty koutky úst! Nacvičte si to před zrcadlem s umytou tužkou mezi zuby. S takovým úsměvem budete vypadat mnohem lépe než po pěti plastikách.
Střízlivosti a AA na Skype a kdekoliv zdar!

6. 3.
Pan Všetečka má divný problém
Bylo ráno a pan Všetečka cvičil. Začal si ale vyčítat, že si nepřipravuje snídani. Jenže když se pustil do kuchtění, objevila se výčitka, proč nedělá něco užitečnějšího.
To už bylo na pana Všetečku moc. Vrátil se ke cvičení a řekl si: „Cvičím a jsem s tím spokojený.“ Pak přišla na řadu snídaně, pan Všetečka byl i s tím spokojený. A po snídaní se milý pan Všetečka pustil spokojeně do práce.

5. 3.
Nové video Co dělat, když dojde humor. Máme i anglicky.
---
Rada abstinentkám
Na cvičení jógy se závislými ženami jsem přišel o trochu dříve. Jedno děvče s nadváhou se svěřovalo kamarádkám: „Já se podívám na housku a mám hned kilo víc.“
Cvičení rychle uběhlo a byla při něm legrace. Na závěr jsem řekl: „Teď bych vám měl poradit něco moudrého. Tady slečna se podívá na housku a má hned o kilo navíc. Slečně radím, aby se na housky nedívala. Vám ostatním radím, abyste se nedívaly, však vy víte na co.“
Nastal všeobecný řehot. Myslel jsem to ale i vážně. Vyhýbat se podnětům, které vyvolávají bažení nebo rizikové emoce, je náramně užitečné.

4. 3.
Nové video Výhoda střízlivosti, kterou všichni neocení.
---
Zvláštní den
Den 1. 3. 2021 pro mě začal brzy. Ráno jsem si musel trochu přivstat, abych si stihl zacvičit. Pak jsem měl tři živé vstupy přes Skype do ranního vysílání České televize. Probíhalo to dobře, moderátoři se drželi podkladů, které jsem dostal předem.
Pak se nedělo nic mimořádného, zato večer byl rušný. Čekal mě seminář o zdravých emocích, tentokrát pro změnu přes Zoom. Kamera a mikrofon, které mi poslali organizátoři, s mým hardware nekamarádily. Seminář bylo proto třeba přerušit. Situaci zachránila moje prostinká kamera, která původně nepřipadala organizátorům dost vznešená. Celé to skončilo kolem 20. hodiny. S úlevou jsem vypnul počítač.
Často říkám, že jóga a čchi-kung pomáhají doplnit energii. Tak jsem si to vyzkoušel a fungovalo to.

3. 3.
Z telefonátu s kamarádkou
Ona: „Jak se máš?“
Já: „Co jsem z 80 % důchodu, tak se mám pořád stejně. Lockdown v tom nehraje roli. Cestovat do jiných okresů by mě nenapadlo ani normálně.“
Ona se smíchem: „Zavřené bary ti asi nevadí.“
Já: „To tedy ne. Co se kasin týče, tam bych také nechodil. Nejspíš by mi tam nabančili.“
Na to se oba smějeme.

2. 3.
Suchý únor 2021 (audio z rozhovoru pro Českou televizi)
Duševní zdraví a smích (audio z rozhovoru pro Českou televizi)
---
Oblíbená role
Herců se často ptají, jaká jejich oblíbená role.
Kdyby se na to někdo zeptal mě, odpověděl bych: „Nejdřív obléknu kostým. To je tepláková bunda. Pak hraju spokojené sedmileté dítě. Jsou prázdniny, je teplo a rodiče mě mají rádi. To mi stačí a jsem úplně spokojený.“

1. 3.
Z telefonátu sestře, která je také lékařka
Já: „Musím se ti s něčím svěřit.“
Sestra: „Copak?“
Já: „Představ si, nikde jsem nesehnal vynikající ruskou vakcínu Sputnik. Tak jsem se nechal naočkovat vakcínou z prohnilého Západu. Budeš se mnou ještě mluvit, když jsem očipovaný?“
Následoval smích.
Sestra: „Měl jsi nějaké vedlejší účinky?“
Já: „Místo vpichu bylo citlivější. Byl jsem trochu spavý, ale rychle to přešlo.“
Sestra: „To je normální, u mě to bylo podobné.“
---
Nové video Lockdown: Je nutný nebo ne?

28. 2.
Co znamená „umýt poutníkovy nohy“
Toto rčení souvisí s přípravou čaje. Lze ho použít prakticky u všech druhů čajů s výjimkou těch, které jsou v prášku. Čajové lístky spaříme horkou vodou a tu okamžitě vylejeme. Pijí se až další nálevy.
Čaje nám prokazují dobré služby a putují k nám zdaleka. Umýt nohy tedy zaslouží. Z praktického hlediska se tak z čaje odstraní případné nečistoty. Ještě jeden tip: Než lístky po opláchnutí horkou vodou znovu zalijete, přivoňte k nim. Vůně bývá nejsilnější právě za začátku louhování.
---
Nové video Jasnovidec v akci. Máme i anglicky.

27. 2.
Veselé očkování
V zaměstnání mi nabídli možnost nechat se očkovat proti koronaviru. Rád jsem to přijal.
Vakcíny, jak víte, je třeba uchovávat v lednici. Přišel jsem na určené místo a zeptal se, jaká zmrzlina se dnes podává, jestli od Astry nebo od Pfizera.
Pak jsem postavil do krátké fronty. Muž, který stál přede mnou, se mě zeptal, jestli je dobré se nechat očkovat.
Odpověděl jsem: „Ano, je to dobré, na to přišel už i pan Klaus.“
Moji anamnézu zjišťoval kolega lékař. Než skončil, vesele mi poradil, abych po očkování nejméně dny nepil alkohol.“
Abstinuji od roku 1984, tak to snad ještě vydržím.
Přišlo na řadu vlastní očkování. Prováděla ho sestřička, se kterou se známe hodně let.
Svěřila se mi: „Mrzí mě, že nemůžu k moři.“
Poradil jsem jí: „Vezměte pár lžic soli, dejte je do kbelíku, napusťte ho teplou vodou a vykoupejte si v něm nohy. A je to jako v moři.“
Myslela, žertuji, ale nebylo to tak docela. Koupel v hodně teplé slané vodě před spaním doporučuje pro posílení ledvin čínská tradice. U nás ho běžně používají lidé při nachlazení – vykoupou si nohy, obléknou teplé ponožky a zalezou pod peřinu.
:)

26. 2.
Nové video Těžké rozhodování za pandemie.
---
Napůl žert
Na oddělení pro závislé ženy právě končí lekce jógy. Ptám se: „Kdo se po cvičení cítí lépe?“
Vážené abstinentky se přihlásí všechny.
Usměji se a řeknu: „Požádejte tým, ať vám povolí vstávat hodinu před budíčkem, abyste si mohli zacvičit.“
Abstinentky se smějí. Není divu, pro některé z nich je vstávání už v sedm hodin ráno překvapivá novinka.
Jenže já to myslím napůl vážně. Už od mládí vstávám dříve a ráno cvičím. Jednak je klid, a pak se v tuto dobu skoro nikdy neobjeví nečekané povinnosti.

25. 2.
Co si vzít na sebe?
Je ráno a vy odcházíte do práce. Krátce se zamyslíte a vyberete si vhodný svetr nebo bundu.
Moment, ještě chvíli počkejte! Vyberte si také vhodnou emoci. Možná budete potřebovat odvahu, možná, trpělivost, soucit nebo klidnou radost.
Ať už si vyberete jakoukoliv zdravou emoci, bude vám velmi slušet.

24. 2.
Nové video Oslava nejvyšší pravdy a nejvyššího vědomí (zpěv Yogamandala)
---
Hodné úřednice
Úřednictvo se zdejší zemi netěší velké vážnosti. Nejvyšší čas, aby se někdo úředníků zastal.
Kuncem února 2021 jsem se vydal na úřady. Na Finanční úřad Prahy 8 se chodí z boku budovy. Obvyklou přístupovou cestu někdo vtipně zablokoval. Zato před hlavním vchodem byla velká fronta lidí. Postavil jsem se do ní a čekal, až na mě přijde řada. Trvalo to dost dlouho. Pak jsem přistoupil k okénku podatelny a chtěl odevzdat daňové přiznání. Paní mě vlídně poučila, že nejsem na finančním úřadu. Vysvětlila mi také, že budu muset budovu velkým obloukem obejít.
Týž den jsem byl ve zdravotní pojišťovně. Tamní pracovnici jsem se svěřil s problémem: „Pojistné se nějak zvýšilo. Letos mám platit víc než obvykle.“
Paní přehlédla papír, který jsem ji odevzdal. Zjistila, že jsem zaškrtl jedno okénko navíc. Dokonce mi opravený formulář vytiskla, stačilo ho podepsat.
V 50. letech 20. století se u nás často stavěly sochy pracujících, třeba horníků. Některé z nich přežily dodnes, třeba vchod na nádraží v Plzni zdobí obří hutník. Nikde jsem ale neviděl sochu laskavého a schopného úředníka nebo úřednice. To je ale jedno, paní, s nimiž jsem se setkal, by nejspíš o takovou sochu nestály.

23. 2.
Pětkrát se usmát pro pět částí těla
Poznámka: Dále uvedené barvy nejsou ty, které má určitý orgán ve skutečnosti. Jsou to barvy, které podle tradice danému orgánu prospívají.
Postup
– Lze praktikovat v libovolné poloze, třeba i vleže.
– Usmějeme se na ledviny, mají tvar velkých tmavomodrých fazolí vzadu po obou stranách páteře. Kromě ledvin tak posílíme kosti, uši, hormonální systém, vitalitu atd.
– Usmějeme se na játra, ta mají tvar velké hlavy hřibu zelené barvy a jsou vpravo za žebry a pod nimi. Kromě jater tak posílíme oči, šlachy, krvetvorbu atd.
– Usmějeme se na srdce, to leží na bránici v dolní části hrudníku a má jasně červenou barvu. Kromě srdce tak posílíme mozek, tenké střevo atd.
– Usmějeme se na slezinu, ta je vlevo za dolními žebry a má sytě žlutou barvu. Kromě sleziny tak posílíme žaludek, svaly atd.
– Usmějeme se na plíce, ty mají bílou barvu. Kromě plic tak posílíme kůži, tlusté střevo atd.
– Nakonec se ještě jednou usmějeme na ledviny, ty mají tvar velkých tmavomodrých fazolí vzadu po obou stranách páteře.

22. 2.
Nové video: Odpuštění: dva jednoduché kroky k vnitřní svobodě. Máme i anglicky.
---
Mé dva semináře jsou zdarma dostupné online
Jak zvládat stres za pomoci toho, co už dávno umíte.
Jak zvládat stres za pomoci úsměvu a smíchu
---
Proplachování nosu
Jedna paní se mě zeptala, jestli při proplachování nosu mírně slanou vodou nemůže sůl v nose krystalizovat.
Odpověděl jsem toto: Fyziologický roztok obsahuje 0,9 % soli a v takto nízkých koncentracích nekrystalizuje. Nos si proplachuji nejméně jednou denně, to už bych musel mít v nose krápníkovou jeskyni. Problémy bych hledal jinde. V případě akutního zánětu se může voda dostat do dutin a zanést tam infekci. Sůl také trochu vysušuje. Jestli chcete být na svůj nos zvláště hodná, můžete si tam proto po výplachu kápnout nebo vetřít trochu olivového oleje. Ještě něco: Vyplachování nosu mírně slanou vodou není vhodné při krvácení z nosu.

21. 2.
Nové video Co radí oční lékaři uživatelům počítače.
---
Dva vstupy
Jednou ráno zazvonil telefon. Volali z jedné televize, že potřebuji natočit týž den dva krátké vstupy. Televizní publicistika je zvláštní žánr. Je třeba mluvit krátce, stručně a nejlépe v holých větách.
Na otázku, jestli je horší pít sám doma nebo na veřejnosti, jsem odpověděl: „Nejlepší je domácí i veřejná střízlivost. Člověku to lépe myslí a je zdravější. Vážení přátelé, prosím slavnostní výraz: Právě k Vám přicházejí čtyři zázrační lékaři: První se jmenuje Dr. Pohyb, druhý Dr. Spánek, třetí Dr. Úsměv a čtvrtý Dr. Střízlivost. A nyní už společně jásejme: „Za střízliva velká síla.“
Pak jsem měl říci, jak se postavit k pandemii. Moje odpověď: „Klíčem k zvládnutí této situace je ohleduplnost. Ohleduplnost vůči svému zdraví i druhým. Od toho se odvíjí mnoho dalšího: Držet se v bezpečí, cvičit jógu, chodit nebo běhat, něco si odříci. A také se občas smát nebo usmívat. Pak jsem ještě dodal: „Úsměv sluší, hřeje duši“ a snažil se v roušce co nejlíbezněji usmívat."
Z druhého vstupu odvysílali pouze první větu, co se stalo s tím prvním, to nemám tušení.

20. 2.
Nové video Pět možností, jak v sobě probudit veselé dítě. Máme i anglicky.
---
Špagetový smích – aktualizace pro dnešní dobu
Pán v košilí začíná jíst špagety. Dovedně navine porci špaget na vidličku a chce ji vložit do úst. Ale zapomene, že má roušku. Špagety mu po ní sjedou za košili.
Pán a smysl pro humor a směje tomu.
Špagetový smích – původní verze.
---
Vyděláte na tom!
V prosinci 2020 vydala Světová zdravotnická organizace doporučení, podle něhož by se měl člověk věnovat fyzické aktivitě nejméně 150 minut za týden. Jestliže denně cvičíte nebo chodíte těch přibližně 22 minut, budete zdravější a prodloužíte si život. Ono je to i příjemné. Osobně se cítím mnohem lépe po cvičení, než kdybych sledoval stejně dlouho zprávy. Mějte se hezky a střízlivě.

19. 2.
Líný sokol
Jeden král dostal darem sokola. Což o to pták vypadal nádherně. Jenže když ho vypustili, sedl na nejbližší větev a seděl tam jako pecka.
Král nechal vypsat odměnu tomu, kdo přiměje líného opeřence náležitě létat.
Zkoušeli to mnozí, ale výsledek byl stejný. Pták popoletěl a přistál na své oblíbené větvi.
Až jednou přišel na královský dvůr jakýsi člověk a tvrdil o sobě, že sokolnictví rozumí.
Král mu řekl: „Když se ti to povede, dostaneš odměnu, když ne, tak dostaneš výprask.“
Cizinec souhlasil a k překvapení všech uspěl.
„Jak jsi to dokázal?“ zeptal se král.
„Uřízl jsem větev, na které sokol sedával, a on musel letět jinam.“
Jak správně tušíte tento příběh není o chovu chráněného ptactva, ale o jistotách. To že o některou zdánlivou jistotu přijdeme, nás nutí hledat jinde a výš.

18. 2.
Nové video Mudra odvahy vesele. Máme i anglicky.
---
V čem pro nás může být pandemie příležitostí?
– Je to příležitost přehodnotit žebříček hodnot, zdraví by se v něm mělo dostat výš. S tím souvisí přiměřený pohyb, střízlivost, životní styl atd.
– Tato situace vyžaduje pružnost a přizpůsobivost, to se nám bude hodit i jindy.
– Užitečné bývá si připomenout, že lidský život má omezené trvání. Svůj čas bychom měli dobře a účelně využívat a třeba se i víc smát.
---
Jednoduchá možnost, jak být šťastnější
Pěstujte klidné přátelství vůči sobě, příbuzným, spolupracovníkům i lidem, které osobně nikdy nepotkáte.
Pravda, jsou lidé, s nimiž nesouhlasíte, a jiní, kterým je lépe se vyhýbat.
Ale i vůči těm můžete pociťovat klidné přátelství.
Video.

17. 2.
COVID-19 a psychika (odpověď na otázku médií)
– Naprostá většina lidí, kteří COVID-19 prodělali, žádné psychické obtíže nemá. Duševní problémy jsou podle kolegů z Hradce Králové nejčastější u lidí, kteří měli těžkou formu onemocnění a poruchy dechu. Nejčastěji se objevují úzkost a deprese, tyto potíže bývají nejsilnější těsně před propuštěním z nemocnice a postupem času se mírní.
– Epidemie COVID-19 má podle některých odborníků i pozitivní vliv. Může vzbudit solidaritu, zlepšit péči o své zdraví a změnit žebříček hodnot.
– Když se ptám pacientů, kdo se hlásí k nějaké církvi, přihlásí se menšina. Většina ale věří ve Vyšší moc, vesmírný řád atd. Vhodná forma duchovního života usnadňuje zvládání krizí. Není to jediná možnost (viz materiál z mého webu „Zvládání stresu při pandemii a za klidnějších časů“). Zmíním jen pravidelnost. Pomáhá pravidelně jíst, spát, vstávat, chodit, cvičit, pracovat, vypravovat dětem pohádku atd.
– Mnohem lepší než strach jsou klid, nadhled, opatrnost a střízlivost.

16. 2.
Svépomocný materiál
Svépomocný materiál „Zvládání stresu při pandemii a za klidnějších časů“ jsem rozšířil.
---
Střízlivost ženám sluší (z mého textu pro jeden módní web)
Ženy jsou vůči alkoholu opatrnější. To je dobře. Odbourávají totiž alkohol pomaleji a zdravotní škody u nich nastávají dříve. Například riziko rakoviny prsu u žen zvyšuje dávka alkoholu menší nežli dvě dcl vína nebo půl litru piva denně. Alkohol také poškozuje plod. I malá množství alkoholu mohou vyvolat srdeční arytmie, to se týká i mužů.
Léta jsem pracoval na ženském oddělení. Ženy, které se tam dostávaly, nevypadaly dobře. Uplynul měsíc a ony vzhledem omládly, začaly být přitažlivé a lépe jim to myslelo.
Ještě prosba: Někteří grafici připojují k podobným článkům obrázky namazaných příšerek. Vy jistě budete nápaditější a vkusnější a použijete raději elegantní dámu při čaji o páté.

15. 2.
Nové video Zázračná dieta.
---
Přizpůsobivost
Přizpůsobivost je jedna z velkých výhod člověka. Lidé žijí na rovníku i v polárních oblastech. Zvyknout se dá téměř na všechno i na pandemii. Uvedu příklad: Když jsem začínal nosit roušky s gumičkami za ušima, dost mě to tlačilo. Teď je to už v pohodě. Asi to bude tím, že se mi za ušima udělaly mozoly. Mimochodem přitahovat uši k hlavě jako spokojený králíček je snadný způsob, jak si zlepšit a projasnit náladu. Mějte se hezky a střízlivě.
Poznámka: Více o přizpůsobivosti viz moje kniha Duševní pružnost.

14. 2.
Rozhovor o emocích
Jedná se o rozhovor před webinářem, který bude online 1. 3. 2021. Více viz zde.
1. Co jsou to zdravé emoce a jak se liší od nezdravých?
V knize „Jak být milejší“ zmiňuji vděčnost, laskavost, veselost, odhodlání, spokojenost, pokoru, důvěru, skromnost, klidné štěstí, hrdost, obdiv, respekt, úlevu, zájem, zaujetí, soucit, přejícnost, vyrovnanost a lásku. Našly by se i další. Zdravé emoce rozšiřují vědomí, přinášejí klid a uvolnění, zlepšují sebeovládání, rozhodování i komunikaci. Lépe fungují také trávení, imunita a další tělesné funkce.
2. Nejsou všechny emoce zdravé v přiměřeném množství?
Pro pračlověka bylo zdravé, když dostal strach a upaloval pryč od smečky nenasnídaných vlků. Za oněch časů měl strach smysl. Dnes je mnohem důležitější, aby nám to dobře myslelo. A to rizikové emoce neusnadní.
3. Může pozitivita škodit?
Za zdravou emoci nelze považovat divokou radost. Někdo se dívá na televizi a zakřičí „gól“, spadne ze židle a narazí si kyčel. Proto také doporučujeme našim pacientům životní úspěchy oslavovat dvojnásobnou dávkou doléčování.
4. Jakou roli hrají emoce v životě člověka?
Naprosto klíčovou. Ovlivňují tělesné funkce, rozhodování, vztahy, komunikaci atd.
5. Často mluvíte o rozvíjení zdravých emocí. Jak je možné emoce ovládat?
Co bych měli zcela určitě, je emoce si uvědomovat. To se týká i těch rizikových. Namlouvat si, že jsem klidný, a mlátit při tom pěstí do stolu je směšné a nezdravé. Způsobů, jak zklidnit své emoce, je nespočet, patří sem smích a úsměv, jóga, procházka, klidné dýchání do břicha, někomu se svěřit atd.
Půvabná starodávná technika je princip opaku. K rizikové emoci vyvoláme opačnou zdravou emoci, a pak si vybereme, co je lepší.
6. Neklade se v současné době na emoce přílišný důraz?
Na zdravé emoce by se měl klást důraz daleko větší. Film, televize a další média vyvolávají určitě více rizikových emocí než těch zdravých.
7. Co si představujete pod pojmem "vnitřní mír"? Je to reálný stav nebo nedosažitelný ideál?
Pro začátek úplně stačí, když se trochu uklidníme a usmějeme.
:)

13. 2.
Nové video Čeho si poslanci nevšimli.
---
Ať půjdeš kamkoliv, vezmi ji s sebou
Dospělý: „Ať půjdeš kamkoliv, vezmi ji s sebou!“
Dítě: „A co, kreditku?“
Dospělý: „Ne.“
Dítě: „Mobil?“
Dospělý: „Ne.“
Dítě: „Kapesníky?“
Dospělý: „Ne.“
Dítě: „A co tedy?“
Dospělý: „No přece střízlivost!“
---
Video

12. 2.
Nové odborné práce
Nešpor K. Zdravé emoce. Tato práce není volně publikovatelná, určeno pro jeden odborný časopis.
Nešpor K. Craving (bažení) u návykových nemocí: jeho význam a zvládání
Tato práce není volně publikovatelná, určeno pro jeden odborný časopis.
---
Pevný bod
Archimédes řekl: „Dejte mi pevný bod ve vesmíru a já pohnu celou Zemí.“
Pevný bod potřebuje dnes hodně lidí. Ne kvůli postrkování naší milé planety, ale proto, aby se uklidnili.
Najít pevný bod v proměnlivém světě lze těžko. Nadějnější je hledat ho v duchovní oblasti.
---
Zachránění hypochondra
Jak předejít mrtvici? Vzdych.
Jak předejít úrazům? Vzdych.
Jak předejít nádoru? Vzdych.
Pak se hypochondr rozzáří a řekne: „Už to mám. Budu cvičit, smát se, a hlavně budu střízlivý!“
Nato asi minutu jásá.
Video

11. 2.
Nové video Úsměv speciálně pro dámy. Máme i anglicky.
---
Pro lepší soustředění
Někdo by si mohl myslet, že jsem povznesený nad postupy, které nabízím druhým.
To ale není pravda. Naprostou většinu z nich sám používám. Jeden příklad za všechny. 7. 2. 2021 jsem jedl a myslel při tom na všechno možné. Usoudil jsem, že to tak nejde.
Řekl jsem si: „Jím.“ Slovo „jím“ jsem pak ještě několikrát zopakoval, když se myšlenky začaly toulat.
Díky tomu jsem se v klidu najedl, nepobryndal se a nic nepřevrhl.
Tento postup se nazývá označování a používá se, když se chceme soustředit. Dá se tak odvést pozornost i od bažení, tak ho zvládnout.

10. 2.
Videohry a pandemie
Jeden novinář se mě zeptal, jestli jsou videohry dobrý způsob, jak přečkat pandemii. Odpověděl jsem následovně.
Videohry, zejména násilného charakteru, vyvolávají stres a toho mají lidé i tak dost. Takové videohry mohou potencovat sklony k násilí. Pandemie snížila míru fyzické aktivity populace. Jinak řečeno, mnozí lidé běhají, chodí nebo cvičí méně, i když by mohli a měli. Rozumná tělesná aktivita totiž mimo jiné posiluje imunitu. Distanční výuka tento problém ještě komplikuje.
Dlouhé sezení není dobré pro páteř a zdravý vývoj. Zjistila se souvislost mezi hraním videoher na jedné straně a obezitou a horším zdravotním stavem na straně druhé. Našla by se i další rizika.
Do tuhého začíná jít, když někdo kvůli videohrám zanedbává školu, důležité vztahy a povinnosti. Prevence je jednoduchá. Videohrám se vyhnout nebo je omezovat. A místo toho cvičit, chodit, běhat nebo třeba skládat hudbu a posílat ji známým přes internet. Zrovna nedávno mi jedno střízlivý přítel dvě takové skladby poslal.
Ještě nabídka: Na mém webu drnespor.eu jsou volně svépomocné materiály pro ty, kdo to s počítači přehánějí a jejich rodiče.

9. 2.
Nové video Dojemný příběh.
---
Střízlivost: Použít rozum
Často stačí si uvědomit, že určitý pocit je známkou bažení a počkat, až bažení odezní. Lze také odvést pozornost, poradit se s někým vhodným, udělat opak toho, k čemu člověka nutí bažení, pozorovat myšlenky a nereagovat na ně, korigovat chyby myšlení nebo uvažovat o příčinách bažení a jeho souvislostech atd.
Na principu „pozorovat a nereagovat“ je založena i Meditace vnitřního ticha z mého webu.
---
Opravdu velká sláva
Panu Všetečkovi říká syn: „Tati, chtěl bych být slavný spisovatel.“
Panu Všetečka: „Jak moc slavný?“
Syn: „Tak slavný, že mě budou číst na celém světě. A na všechny silně zapůsobím.“
Pan Všetečka přemýšlivě: „Aha, to bys mohl psát chybová hlášení pro mobilní telefony.“

8. 2.
Nové video Vyznání.
---
Nové audio nahrávky Maestro Eversober: Na procházce, Klidná noc, Veselý rozhovor.
---
Střízlivost: Uklidnit se, zmírnit stres, tak zvládnout bažení
Pomáhají tělesná cvičení, chůze nebo tělesná práce, relaxační techniky, klidné dýchání do břicha s prodlouženým, výdechem, úsměv a smích, uklidňující společnost nebo prostředí, jóga, čchi-kung, klidné břišní dýchání s prodlouženým výdechem atd.
---
Jak se smějí chrti?
Tuhle otázku mi někdo připsal k videu „Jak se smějí medvědi“.
Odpověděl jsem takto: „Chrt v klidu: Chr, chr, chr. Běžící chrt: Hr, hr, hr.
:)

7. 2.
Nové video: Tři způsoby, jak se smějí medvědi. Máme i anglicky.
---
Nové audio Léčivý soucit pro nás i druhé lidi (krátká meditace).
---
Maestro Eversober a jeho původní skladby: Zpěv chytrých ryb abstinentek: První ryba a Druhá ryba.
---
Střízlivost: Oslabit motivační působení bažení
Doporučujeme kombinaci nejprve negativní a pak pozitivní motivace. Co se tím míní, ukážeme na příkladech:
Nechci, aby bylo ráno špatně. Chci mí ráno čistou hlavu a být zdravý.
Nechci dělat rodině ostudu. Chci jim být užitečný.
Nechci mít výpadky paměti. Chci, aby mi to dobře myslelo.
K motivování se lze využívat vlastní zkušenosti i zkušenosti jiných, jak se to děje ve svépomocných organizacích typu Anonymních alkoholiků.

6. 2.
Nové video Léčivý soucit pro nás i druhé lidi. Máme i anglicky.
---
Střízlivost: Předejít vnitřním spouštěčům nebo oslabit jejich působení
V prevenci tohoto typu spouštěčů pomáhá zdravý životní styl, dostatek spánku, rovnováha mezi prací a odpočinem atd. Dobrou organizací času lze předcházet nudě i časovému stresu.
Příkladem rychlého zvládnutí vnitřního spouštěče je napití se vody při bažení po alkoholu. Z tohoto důvodu doporučujeme lidem závislým na alkoholu mít vodu vždy u sebe. Soustavné využívání postupů této skupiny usnadňuje sebeovládání a příznivě působí na zdravotní stav.

5. 2.
Střízlivost: Předejít setkání s vnějším spouštěčem nebo oslabit jeho působení
Patří sem vyhnout se rizikové společnosti prostředí nebo z ní rychle odejít, vyhýbat se hudbě, četbě a audiovizuálnímu obsahu, které vyvolávají bažení. „Suchý byt“ znamená nemít doma alkohol, drogy atd. věci, které by je připomínaly. Postupy této skupiny zásadně důležité, protože tak lze předejít dlouhodobému působení silných spouštěčů.
Příklad z praxe: Jeden náš bývalý pacient byl na služební cestě v Německu. Přijel do recepce hotelu a zeptal se, jestli je v jeho pokoji minibar s alkoholem. Recepční přisvědčila a on řekl, že se tam nenastěhuje dříve, než odtud alkohol zmizí. Recepční mu vyhověla a služební cest proběhla dobře. Výhodou postupů z této skupiny je navíc to, že jedinec ušetří čas. Místo intoxikování se může věnovat čas rodině, vzdělávání, péči o své zdraví atd.
---
Jaký být večer šťastnější
Je to jednoduché. Připomeňte si nějaký svůj úspěch. Příklady
Byl jsem střízlivý.
Vstal jsem včas a ráno cvičil jógu.
Jídlo, které jsem uvařil, bylo dobré.
Pak se usmějete a uznale poplácávejte rukou po opačném rameni.
Video

4. 2.
Nové video Jak mít z fyzické aktivity větší prospěch. Máme i anglicky.
---
Užitečná protivenství
Ve vývoji člověka sehrála velkou roli zdánlivá maličkost. Došlo k ní, když se palce rukou začaly pohybovat naproti ostatním prstům. V našem životě je to podobné. Různé překážky a protivenství často významně urychlí náš osobní rozvoj.
---
Naše veselé video s paelontologickou tématiku.

3. 2.
Distanční výuka
Koncem ledna 2021 jsem vedl na dálku dva semináře. První byl o vrozených způsobech, jak se uvolnit, ten druhý o smíchu. Na obou seminářích bylo přes 300 účastníků. Tuto akci organizovalo Nakladatelství Dr. Raabe, kde mi na tato témata vyšly knihy „Úsměv a smích u pomáhajících profesí“ a „Přirozené způsoby zvládání stresu“.
Normálně jsem zvyklý během přednášek chodit a často do nich zařazuji pohybové aktivity. To tady moc nešlo. Přibližně hodinové semináře proběhly dobře. Je mi ale líto učitelů, kteří takto musí trávit mnoho hodin denně. Máte-li možnost se při práci z domova protáhnout, využívejte toho.
Video Nebeské protažení.

2. 2.
Dvě možnosti
Kdosi se mě zeptal, kolik je mi let.
Odpověděl jsem: „Jenom 68.“
Lze být 68 let starý, nebo 68 let mladý.
Druhá možnosti mi vyhovuje víc.
---
Co nám střízlivým druzí závidí a kdy nejvíc
Víme, co jsme dělali.
Můžeme mluvit pravdu.
Nejsme v narkóze, ale spíme.
Nezvracíme, ale snídáme.
Vody máme vždy dost
Kdy nám střízlivým závidí nejvíc?
No přece 1. ledna.

1. 2.
Nové video Klidná přátelství. Máme i anglicky.
---
Nové audio, maestro Eversober: Klidná přátelství.
---
Co je to zkusmý úsměv
Přijdete do neznámého prostředí mezi cizí lidi. Zkusmo se usmějete a čekáte, jak zareagují.
Jestliže se usmějí také, je to dobré a můžete se na sebe usmívat třeba celý den.
A co když na úsměv neodpoví? Váš kratičký úsměv je i tak v naprostém pořádku.

31. 1.
Nové video Tygří protažení je skvělé! Máme i anglicky.
---
Nové audio maestro Eversober Střízlivost, klid a úsměv.
---
Co mají návykové problémy společného a v čem se liší
K společným znakům návykových nemocí patří hlavně bažení a s ním související zhoršené sebeovládání.
Některé rozdíly:
– Odlišné spouštěče: Např. při závislé na alkoholu je to obyčejná žízeň, pro patologické hráče sledování profesionálního sportu a pro závislé na lécích třeba lékárna.
– Trochu jiné následky: U závislých na alkoholu jsou to např. nemoci jater, u patologických hráčů velké dluhy a u závislých na drogách psychotické stavy.
– Specifika léčby a svépomoci: Závislým na alkoholu pomůže zvládnout bažení např. napití se vody, patologickým hráčům dělá zvlášť dobře fyzická aktivita a mladší lidé závislí na drogách často potřebují získat dobré pracovní návyky a sociální dovednosti.
Návykové nemoci a jejich léčba mají ale mnohem více společného než rozdílného.

30. 1.
Nejdříve negativní, pak pozitivní
Jednoduché věci často fungují nejlépe. Následující postup lze použít ke zvládání návykových nemocí i při překonávání běžných zlozvyků.
Postup:
– Negativní motivace: Nejdříve si vybavte jeden nebo více negativních důsledků nesprávného jednání. To je účinné a samo o sobě často to stačí.
– Pozitivní motivace: Připomeňte si jednu nebo více výhod rozumného a zdravého jednání. To ještě více posílí motivaci, a navíc to uklidní a zlepší náladu.
Video Motivace ke střízlivosti názorně

29. 1.
Co místo bazénu?
Jeden střízlivý přítel chodil pravidelně plavat do bazénu. V době pandemie to nebylo možné. Zeptal se mě, jak plavání nahradit.
Odpověděl jsem mimo jiné toto: „Podobně všestranná jako plavání je i chůze, třeba těch populárních 10 tisíc kroků. Není třeba je ujít najednou a počítají se do toho i různé pochůzky a nákupy.“
Ještě dodám, že rada chodit denně 10 tisíc kroků pochází od jednoho japonského lékaře. Dr. Yoshiro Hatano, jak se ten lékař jmenoval, se v roce 1965 docela trefil. Novější výzkumy uvádějí, že by možná stačilo i 7 500 kroků, ale to je malý rozdíl.
Video: Proč chůze prospívá páteři

28. 1.
Jak odpočívat: Sedm okruhů
Americká lékařka Dr. Saundra Dalton-Smith rozdělila způsoby odpočinku do následujících skupin.
Pasivní tělesný odpočinek, sem patří např. spánek.
Aktivní tělesný odpočinek, tj. např. chůze a různá cvičení.
Duševní odpočinek, autorka v této souvislosti doporučuje nezabývat se najednou různými věcmi, ale zaměřit se na jedinou.
Smyslový odpočinek: Sem patří předcházet zahlcení podněty, např. vypnout televizi a jen tak nebrouzdat internetem.
Emoční odpočinek, např důvěrný rozhovor.
Sociální odpočinek: Autorka v této souvislosti doporučuje být užitečný nejen sobě a své rodině, ale i širšímu okruhu lidí.
Duchovní odpočinek: Tím se míní vztah k něčemu vyššímu, co nás přesahuje.
Naskýtá se otázka, jestli by tyto typy odpočinku nebylo možné spojit.
Jistě ano. Jeden náš přítel abstinent chodil tam a zpět pěšky 5 km na setkání Anonymních alkoholiků. To byl aktivní tělesný odpočinek, emoční odpočinek, sociální odpočinek a duchovní odpočinek zároveň. Ke kombinaci různých typů odpočinků dochází i při praktikování jógy nebo čchi-kungu.

27. 1.
Nové video Nebeské protažení. Máme i anglicky.
---
Nejlepší přání
Dítě jede na koloběžce.
Koloběžka je v dobrém stavu, to je zdravé tělo.
Dítě je šikovné. To je zdravá mysl.
Dítě jede správným směrem. To je dobrá karma.
Tohle všechno vám přeji.
Video

26. 1.
Nové video Příjemné překvapení. Máme i anglicky.
---
Zdatní tlouštíci
Podle studie španělského týmu je nadváha pro srdce ještě závažnější problém než nedostatek fyzické aktivity. Samozřejmě ideální je mít dost pohybu i rozumnou hmotnost. V tom pomáhá i pravidelný tělesný pohyb, ale je třeba přidat ještě něco navíc. Pár jednoduchých tipů:
– Vyhýbejte se přeslazeným nápojům a alkoholu.
– Omezte příjem cukru a sladkostí.
– Vyhněte se smaženým jídlům a přepálenému nebo nekvalitnímu tuku.
– Dávejte přednost zdravým potravinám, která obsahují málo kalorií. Sem patří zejména podušená zelenina.
– Jezte pomalu. Pocit sytosti se nedostavuje hned, ale až po určité době.

25. 1.
Nové video Jak poznat bažení a proč je to důležité. Máme i anglicky.
---
Očkování ano nebo snad ne?
Jedna paní vyjádřila pochybnosti ohledně očkování proti COVID-19.
Odepsal jsem ji mimo jiné toto: „Moje sestra je mikrobioložka a očkovat se nechala. Jediný, kdo z jejího pracoviště odmítl očkování, byla uklízečka.“

24. 1.
Nové video Moped do pekla.
---
Talismany amulety
Talismany se používají jako ochrana, naproti tomu amulety mají přitahovat dobré síly. Často se ale mezi těmito kategoriemi nerozlišuje nebo se překrývají. Příkladů je nepřeberně – podkovy, čtyřlístky, náboženské symboly, obrázky, polodrahokamy atd.
Jak si vybrat talisman? Asi by mělo být něco, k čemu má člověk citový vztah a co v člověku vyvolávat dobré emoce. Anonymní alkoholici si dávají při výročí střízlivosti speciální mince. Někdo nosí takovou minci u sebe a připomene si hezkou atmosféru na setkáních této organizace, na střízlivé přátele a vzájemnou solidaritu. Dobře působí také věc, kterou člověk dostal od někoho, koho si váží.

23. 1.
Myslitel a komik
Jistý lékař dostal od známé e-mailem zvláštní fotografii.
Slavná socha „Myslitel“ od sochaře Rodina znázorňuje sedícího, nahého muže v nadživotní velkosti. Na fotografii stál před touto sochou jeden americký komik a podával jí toaletní papír.
Zmíněného lékaře  obrázek velmi rozesmál a poslal ho všem známým.
Nejednalo se o právě jemný humor, ale u zmíněného lékaře zafungoval.
Ošidnost humoru spočívá v tom, že jednoho rozesměje to a druhého ono. Jaký druh humoru máte rádi vy a co rozesměje vás?

22. 1.
Nové video Smích: stačí málo a častěji.
---
Nová kratičká odborná práce o smíchu, Nešpor K. Stačí  málo a častěji.
---
Ještě na téma omluva
Jeden znalec japonské kultury mi napsal přibližně toto: „Japonci, kteří zde žijí, často zmiňují, že Češi nepřijímají zodpovědnost za své jednání a málo se omlouvají.“
K tomu pisatel dodal, kdo z českých politiků by se měl omlouvat, to zde ale zmiňovat nebudu.
On to asi bude asi problém mnoha z nás.

21. 1.
Nové video: Velký poklad.
---
Rozdělit se
Nejsnazší je rozdělit se o to, co nepotřebujeme a to, co nám překáží. Přináší to dvojí radost. Zbavili jsme se něčeho zbytečného, a navíc jsme tak někoho potěšili nebo mu pomohli.
Mnohem těžší bývá dělit se o své zkušenosti, zvláště ty nedobré. I to je dvojnásob užitečné. Uvědomíme si, co nechceme a oč nestojíme, a ještě pomůžeme druhým. Příjemnější, ale stejně užitečné, se dělit o své dobré zážitky ze střízlivého života. K obojímu dochází na setkání Anonymních alkoholiků a podobných organizací nebo při psychoterapii.

20. 1.
Nové video Řešit problémy rozumnou cestou: tři rychlé kroky.
---
Nečekaný kompliment
17. 1. 2021 mě pozvali do televize k živému vysílání. V té době u nás nepanovala právě veselá nálada. Přispěla k tomu pandemie, s ní související omezení a poměrně nízké teploty.
Nabízel jsem různé možnosti, smál se a žertoval.
Na odchodu mě zastavil nějaký člověk, který tam nejspíš pracoval jako technik. Řekl mi: „Děkuju vám, dvanáct hodin denně musím sledovat vysílání. Konečně se tady objevil normální člověk.“
Překvapilo mě to a potěšilo. Někdy říkám střízlivým přátelům, ať chodí na doléčování, že se tam scházejí normální lidé. To ale myslím napůl jako žert.
Ten technik to mínil naprosto vážně.

19. 1.
Nové video Televizní interview.
---
Jak by měla vypadat vtipná reklama na očkování proti COVID-19?
Je otázka, jestli očkování nějakou reklamu potřebuje, když je zájem o něj i tak velký.
Ale předpokládejme, že je propagace vhodná. Jeden velmi známý americký lékař naočkoval v loutkovém filmu Santa Klause.
Českému panu Klausovi by očkování také prospělo.
:)

18. 1.
Největší abstinent
Tři přátelé se rozhodli abstinovat.
Sešli se po roce všichni střízliví a v dobrém stavu.
První z nich řekl: „Když jdu kolem hospody, nic to se mnou nedělá.“
Druhý k tomu poznamenal: „Se mnou je to stejné. Při nákupech si alkoholu v supermarketu nevšímám.“
Třetí nabídl svoji zkušenost: „Kolem hospody a na nákupy chodit musím. Ale dávám při tom velký pozor.“
Co myslíte, kdo z těch tří na to šel nejlépe.
Jestli jste odpověděli, že ten třetí, bylo to správně.

17. 1.
Nové video Ať půjdeš kamkoli, vezmi ji s sebou.
---
Pan Všetečka to zvládl!
Pan Všetečka byl věčně nesoustředěný. Chvíli ho zajímalo to, pak zase ono, jednu věc začal dříve, než dokončil předchozí. Dost ho to vyčerpávalo. Psychiatři by to možná nazvali „Porucha pozornosti s hyperaktivitou“ (ADHD) v dospělosti. Pan Všetečka se rozhodl tento problém zvládnout. Sehnal si informace a dozvěděl se, že lidem, jako je on, prospívá:
– Dostatek spánku, chodit spát v pravidelnou dobu
– Přiměřená fyzická aktivita, což může být i chůze cestou z práce.
– Čerstvé potraviny bez chemických látek. Vhodné jsou také rybí tuk, len a další nepražená semena. Nedoporučují se mléčné výrobky, cukr, bílá pšeničná mouka, salámy atd.
– Omezit kofein v nápojích, abstinovat od alkoholu a drog.
– Přiměřená hydratace. Pan Těkavý ke svému zjistil, že nejrychlejší, nejlevnější a nejpraktičtější je pít teplou kohoutkovou vodu.
– Do svého života vnesl pan Všetečka pořádek a plánování. V tom mu velmi pomohl obyčejný papírový diář. Dával si malé, dílčí úkoly a ty plnil. Občas se za to odměňoval drobnými radostmi. Časem si vytvořil zdravé návyky a prospěšné rituály.
– Omezil zbytečný a nadměrný stres. Pan Všetečka např. zjistil, že na něj nejhůř působí televize a videa na internetu. Jejich sledování omezil a hodinu před spaním měl televizi, počítač i mobil dávno vypnuté.
– Více si uvědomoval své tělo a duševní pochody.
– Naučil se také jógovou relaxaci a pravidelně ji používal.
– Osvědčila se mu i metoda, která se nazývá „označování“. Např. když stlal postel a myšlenky mu odběhly jinam, řekl si „stelu postel“. To mu pomohlo dokončovat to, s čím začal.
Už za pár týdnů zaznamenal pan Všetečka velký pokrok. Byl výkonnější a zlepšila se i nálada. Pan Všetečka si řekl: To budu mít opravu poruchu pozornosti s hyperaktivitou, když to tak dobře zabralo.
To ale nebylo vůbec jisté. Zmíněné změny životního stylu by totiž prospěly každému.

16. 1.
Nové video Vyděláte na tom.
---
Jak se správně omluvit
Americká psycholožka Susan Shapiro napsala knihu o tom, jak bychom se měli omlouvat. Podle ní by měla omluva zahrnovat následující kroky:
1. Uznat svoji chybu.
2. Vysvětlit, proč k ní došlo.
3. Projevit lítost a předsevzetí jednat lépe.
4. Pokud je to možné, chybu napravit nebo kompenzovat.
Velmi mi to připomíná některé z kroků Anonymních alkoholů. Netvrdím ale, že to od nich zmíněná autorka opsala. Možná jen zjistila, podobně jako oni, že uvedený postup funguje.

15. 1.
Pan Všetečka řeší problém
Pan Všetečka se rozhodl vylepšit jeden kout svého skromného bytu. Lámal si hlavu jak,  ale nikam to nevedlo. Pan Všetečka si to uvědomil a řekl si: „Vyřeším to později, teď jdu vařit oběd. Než se uvaří, tak s zacvičím.“
Uvařené jídlo pomalu vychládalo na poživatelnou teplotu. Pan Všetečka se po cvičení natáhl ke kratší relaxaci. Na jejím začátku se zeptal: „Jak vylepšit jihozápadní stranu bytu?“ Aniž by se pak problémem zabýval, bylo mu po skončení relaxace jasné, co má udělat. Uvědomil si také, že jeho předchozí pachtění byla ztráta času. Příště na to půjde chytřeji.

14. 1.
Nové video Pandemická bublina: Proč je důležitá.
---
Jak rozproudit energii a krev a být zdravější
Východní tradice hovoří o energii, která volně proudí tělem a udržuje ho zdravé. Tato energie do značné míry souvisí s krevní oběhem, proto lze uvažovat o proudění energie a krve současně. I podle západní medicíny omezení krevního oběhu v určité časti těla působí větší nebo menší problémy. Následující přehled není úplný, jedná se spíše o inspiraci pro váš životní styl.
Co pomáhá prodějí energie a krve
- Přiměřeně se pohybovat.
- Klidný a hluboký břišní dech.
- Smích a zdravé emoce jako laskavost.
- Pít dost vody nebo slabého čaje.
- Pravidelné vyměšování.
- Některá cvičení jógy a čchi-kungu, např. bandhy nebo malý nebeský okruh.
- Masáž a automasáž.
Co omezuje pohyb energie
- Dlouhé sezení.
- Přejídání se zvláště sladkostmi a bílou moukou.
- Konzervy, bramborové lupínky, sušenky, chemikálie v potravě atd.
- Zácpa.
- Silné, dlouho trvající emoce, jak hněv nebo strach.
- Dlouhé působení vlhka a chladu.
- Vyčerpání.
Přání na závěr: Přejí vám veselé, zdravé a střízlivé proudění.

13. 1.
Kotrmelce
Jeden střízlivý přítel se začal v důchodovém věku věnovat otužilectví. Nejdříve mi posílal videa, na kterých se koupal ve studené vodě. Někdy v polovině ledna jsem od něj dostal e-mail s přílohou. Přílohu jsem otevřel a ke svému překvapení uviděl, jak nahatý dělá na sněhu kotrmelce a směje se při tom. Možná by to šlo nazvat „Otužilecký smích“.
:)

12. 1.
Pandemická bublina
Pandemickou bublinou se míní skupina lidí, kteří si důvěřují a stýkají se i během pandemie. Většinou se jedná o lidi ve společné domácnosti. Počet osob v takové bublině může být jedna až devět. Při vyšším počtu osob by příliš rostlo riziko. Tato doba nepřeje povrchním vztahům a navazování nahodilých známostí. Lepší je se soustředit na stabilní a dlouhodobé vztahy s lidmi, na které je možné se spolehnout.
---
Video Jak na dálku zlepšit vztahy

11. 1.
Nová videa
Moc divná party.
Jak být večer šťastnější.
---
Ochutnávání čaje
Ochutnávat a posuzovat čaj lze v následujících krocích:
– Hodnotit vzhled suchých lístků.
– Hodnotit vůni suchých lístků.
– Hodnotit vůni vlhkých lístků.
– Hodnotit vzhled nálevu.
– Hodnotit chuť nálevu a její proměny.
– Hodnotit dozvuk chuti nálevu.
– Hodnotit vzhled a vůni vylouhovaných listů.
– Hodnotit účinky čaje na tělo a psychiku.
Dostal jsem nabídku podílet se na projektu, který by se týkal čaje a střízlivosti.
Odpověděl jsem toto: „Kdosi tvrdil, že čaj zachránil v období průmyslové revoluce evropskou populaci před alkoholovou degenerací. Možná na tom něco je, ale lze to těžko dokázat. Jak ovlivňuje pití čaje spotřebu alkoholu neumím odhadnout. Do zmiňovaného projektu se mi nechce.“
Zpět k ochutnávání čaje. Nejdůležitější bude poslední bod. Kdyby si lidé dobře uvědomovali dlouhodobé účinky určitého nápoje, prospělo by to zdraví i střízlivosti.

10. 1.
Nové video Pětkrát se zasmát pro pět částí těla. Máme i anglicky.
---
Zázračné slovo
Dr. S. Gupta je americký neurochirurg a novinář. Podle něj je oním zázračným slovem „hallo“, tedy česky něco jako „ahoj“.
Má to svou logiku. Pozdravit někoho je jednoduchý a naprosto běžný způsob, jak posílit vztahy. Dobré vztahy zcela jistě prospívají zdraví i dlouhověkosti.
K výše uvedenému bych skromně dodal, že zmíněné „ahoj“ bude ještě účinnější, když se při tom usmějeme.
Ahoj.
 Strizlivý pozdrav

9. 1.
Samota vítaná i nevítaná
Pan Rušný pracuje celý den s lidmi. Když skončí v práci, rád se o samotě projde nebo si v klidu odpočine. Jeho manželka byla celý den doma s malým dítětem a ráda by si promluvila s dospělým člověkem. Pan Rušný na to sice nemá náladu, ale, aby měl doma klid, vyjde ženě částečně vstříc. Děti odrostou a odejdou z domova. Paní Rušná chodí do práce. Když se vrátí domů, nemá takovou potřebu si s manželem povídat jako dřív. Často spolu v klidu, spokojeně mlčí.
Pan Kůl se po rozvodu ocitl sám. Často se poddává sebelítosti, což jeho situaci nezlepší, ale právě naopak. Možnosti, jak uspokojit jeho sociální potřeby, by se našly. Jenže to by pan Kůl musel používat mozek k přemýšlení, ne k sebelitování. Naproti tomu pan Noha je také po rozvodu, ale je mu docela dobře. Vlastně je rád, že jeho konfliktní vztah skončil a že se může věnovat jiným záležitostem.
Naši přátelé abstinenti na téma „samota“ často mluví. Samotou jako problémem se zabývají i média. Samota není sama o sobě ani dobrá, ani špatná. Důležité jsou její širší souvislosti a to, jak člověk samotu pojme.

8. 1.
Nové video Zachránění hypochondra.
---
Dobrá společnost snadno, rychle, hned!
Vážené dámy a pánové, co myslíte, kolik lidí se právě teď na světě směje?
Bude jich hodně. Víte co, naladíme se na ně. To bude velká legrace!
Na to navazuje dost dlouhý hlasitý chechot a závěrečný pozdrav „mějte se hezky a střízlivě.“
Tohle video vypadá jako průhledná záminka, proč se smát. Může mít ale hlubší smysl, ať už připravujete polévku, studujete cizí jazyk nebo cvičíte, mnozí dělají v té chvíli přesně totéž. Máte tak hned spoustu přátel a můžete vy jim nebo oni vám užiteční.
Video

7. 1.
Něco nevědeckého, co vás bude motivovat mít doma uklizeno
Podle čínské nauky o prostoru feng-šuej souvisejí různé strany bytu s částmi těla. Jestliže chce člověk některou část těla posílit, měl by příslušnou oblast uklidit a odstranit odtud zbytečnosti. Bude tam pak lépe proudit energie. Nyní už přehled:
Východ: Oči, játra.
Jihovýchod: Nohy, kyčle, hýždě.
Jih: Srdce, oči.
Jihozápad: Žaludek, břicho.
Západ: Ústa, plíce.
Severozápad: Hlava.
Sever: Uši.
Severovýchod: Ruce.
Uklízení jistě nelze doporučit jako jedinou léčebnou metodu. Často je místo toho lepší zůstat v posteli, cvičit, navštívit lékaře atd. Ale i skeptik uzná, že mít uklizeno je zdravé.

6. 1.
Laskavost vůči těm, které neznáte
Nikoho, kdo žije na Maltě, osobně neznáte a nikdy jste tam nebyli. Můžete sice opakovat: „Mír a světlo všem Malťanům,“ ale asi to nebude vycházet úplně ze srdce.
Půjdeme na to tedy jinak, viz příklady.
– Měli jste hodnou babičku, na kterou rádi vzpomínáte. Tak její vlídné duši pošlete mír a světlo a přibalte k tomu všechny babičky na světě včetně těch z Malty.
– Jedno tričko z Vietnamu rádi nosíte. Tak pošlete mír a světlo těm, kdo ho tam vyrobili. Klidně k tomu přidejte i celou Indočínu.
– Máte sympatické příbuzné v západních Čechách. Pošlete jim mír a světlo a s nimi i Portugalcům a obyvatelům západního pobřeží severní a střední Ameriky.
Video Mettá (meditace milující laskavosti): pokročilá varianta

5. 1.
Nové video Veselá prehistorická veverka.
---
Zkušenost
Cosi jsem připojoval k počítači, ale nešlo mi to. Za nějakou dobu jsem problém vyřešil. Zpětně jsem si uvědomil, co se dělo v mém těle. Měl jsem napnuté svaly kolem páteře, zvláště šíji. Napínal jsem břicho, jak kdyby zdvíhal něco těžkého. Dýchání bylo proto nepravidelné a povrchní.
Kdyby to trvalo déle, asi by se objevily bolesti páteře a hlavy, poruchy trávení a vyčerpání z nedostatku vzduchu. Často radím lidem, aby se uklidnili, usmívali se, dýchali do břicha a zachovali nadhled. Vím ale, že to není vždy snadné.

4. 1.
Nové video Jak rozproudit energii a krev a být zdravější: 15 tipů. Máme i anglicky.
---
Pan Malý jako buňka
Pan Malý se věnoval jakémusi cvičení. Měl už nějaký ten rok a cvičení mu moc nešlo. Napadlo ho, jestli má smysl v tom pokračoval. Stejně ničeho oslnivého nedosáhne.
V tom se objevila podivná představa. Uviděl lidstvo jako jednoho jediného člověka. V tomto ohromného organismu byl on malá buňka.
Pan Malý si řekl: „Dělám to pro lidstvo.“
Jeho cvičené získalo nový smysl a začalo ho bavit.
3. 1.
Jak se směje vrána
Na sobě mám sako a tvářím se jako profesor na kongresu. Říkám vážným hlasem bez sebemenšího náznaku úsměvu: „Vážené dámy a pánové, vrána podobně jako příbuzní ptáci z čeledi krkavcovitých se umí chovat inteligentně. Vrána např. dokáže rozlišovat lidské obličeje a orientovat se v číselné řadě. Bylo by překvapivé, kdyby se takto inteligentní tvor neuměl také smát. Takže jak se směje vrána?“
Na tomto místě udělám dramatickou pauzu. Pak hlasitě zakrákám a začnu se chechtat.
Video jsem publikoval den před Silvestrem 2020 a na jeho závěr popřál všem smích, inteligenci a střízlivost.
---
Jednoduchá pomoc pro složité situace
Použijeme zde tři způsoby, jak se uklidnit a zlepšit myšlení, tj. úsměv, břišní dýchání s dlouhým výdechem a zdravé emoce.
Usmějte se.
- Nadechněte do břicha a při výdechu řekněte v duchu: „Mír a světlo mně.“
- Nadechněte do břicha a při výdechu řekněte těm, kterých se to týká: „Mír a světlo vám.“
- Nadechněte do břicha a při výdechu řekněte: „Mír a světlo všem.“
A je to. Mějte se hezky a střízlivě.

2. 1.
Připomínat si své úspěchy: ano i ne
Spontánně si lidé připomínají své úspěchy, když se jim něco podaří a mají radost. To je ale dost neužitečné, za těchto okolností by bylo lepší se uklidnit. Vybavovat si svá drobná či větší vítězství, nadání a schopnosti pomáhá v přesně opačné situaci, tj. při smutku nebo pochybnostech. Právě tehdy totiž potřebujeme posílit sebevědomí a zlepšit náladu.
Video Dokážete to.
---
Spokojený smích na všechny strany
Směju se a ukazuji při tom dlaněmi nejdřív k sobě a pak různými směry, podle toho, s čím jsem spokojený.
Jsem spokojený se sebou.
Jsem spokojený s tím, co je přede mnou.
Jsem spokojený s tím, co je za mnou.
Jsem spokojený s tím, co je napravo.
Jsem spokojený s tím, co je nalevo.
Jsem spokojený s tím, co je dole.
Jsem spokojený s tím, co je nahoře.
A s vámi jsem také spokojený.

1. 1. 2021
Žabí smích
Docent Skála řekl, že terapeut by měl pacienty občas překvapit. To se mi docela daří. Třeba do cvičení jógy zařazuji legrácky jako je smích žáby abstinentky. Při něm vleže na zádech třepeme končetinami ve vzduchu a vesele kuňkáme. 30. 12. 2020 jsem přišel na jógu. Abstinentky se z ničeho nic seřadily na jedné straně tělocvičny a s žabím kvákáním doskákaly na druhou stranu. Měly to určitě předem nacvičené.
Tehdy jsem nepřekvapil já je, ale ony mě.
---
Svatí
Jeden kněz řekl, že ani svatí nejsou dokonalí, jenom když upadnou, dokáží rychle vstát.
Nemohu posoudit, jestli je to pravda, svatých osobně mnoho neznám.
Umět rychle vstát je ale opravdu důležité i pro nás obyčejné lidi.
---
Dřívější deníkové záznamy.


  [Výchozí strana - Home]